Spotkania z tegorocznymi laureatami Nagrody Literackiej m.st. Warszawy
W czerwcu i na początku lipca w stolicy odbędzie się cykl spotkań z laureatami tegorocznej Nagrody Literackiej m.st. Warszawy: Grzegorzem Piątkiem, Jerzym Kronholdem, Magdą Wosik, Stanisławem Aleksandrem Nowakiem i Hanną Krall. Przedstawiamy kalendarium wszystkich planowanych wydarzeń.
Już w niedzielę 11 czerwca o godz. 17:00 w klubie Sen Nocy Letniej na barce Atalanta przy bulwarze Bohdana Grzymały-Siedleckiego nad Wisłą z czytelnikami spotka się Grzegorz Piątek, zwycięzca tegorocznej edycji nagrody w kategorii edycja warszawska. Spotkanie poprowadzi Arkadiusz Gruszczyński.
Wyróżniona książka, „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego”, jest precyzyjnym odtworzeniem kariery Stefana Starzyńskiego. Śledząc kolejne fakty z życia ostatniego prezydenta przedwojennej Warszawy, czytelnik odkrywa wielowymiarowy portret Starzyńskiego ? twardego polityka i zarazem autentycznie zaangażowanego w sprawy miasta działacza.
Grzegorz Piątek jest absolwentem wydziału architektury Politechniki Warszawskiej. Zajmuje się architekturą jako kurator związanych z nią projektów oraz jako jej krytyk i historyk. Współtworzył nagrodzony Złotym Lwem Pawilon Polski na XI Biennale Architektury w Wenecji. Był także redaktorem naczelnym miesięcznika „Architektura-Murator”, a także felietonistą „Gazety Stołecznej”.
We wtorek 13 czerwca o godz. 18:00 w księgarni Moda na Czytanie z czytelnikami spotka się Jerzy Kronhold, zwycięzca tegorocznej nagrody w kategorii poezja. Spotkanie poprowadzi Janusz Drzewucki, przewodniczący jury.
Zawarte w zwycięskim tomie pt. „Skok w dal” wiersze to retrospekcja lat studenckich, wspomnienie przyjaźni z Rafałem Wojaczkiem. Utwory są również zapisem osobistych przeżyć poety po stracie żony. W utworach poety zdecydowanie dominuje powściągliwość w emocjach, wobec której czytelnik staje się bezbronny.
Jerzy Kronhold jest absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz wydziału reżyserii dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Był dyplomatą, pełniąc rolę konsula generalnego RP w Ostrawie oraz dyrektora Instytutu Polskiego w Bratysławie. Jest współtwórcą krakowskiej Nowej Fali, debiutował tomem „Samopalenie” w 1972 roku. Najnowszy tomik poety to „Stance” (2017).
W sobotę 24 czerwca o godz. 11:00 na żoliborskim Targu Śniadaniowym z czytelnikami spotka się Magda Wosik, zwyciężczyni (wraz z Marcinem Szczygielskim) tegorocznej Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii literatura dziecięca ? tekst i ilustracje. Spotkanie poprowadzi Beata Jewiarz, dziennikarka i aktorka.
Zwycięska „Klątwa dziewiątych urodzin” to książka Marcina Szczygielskiego z ilustracjami Magdy Wosik. Opowiada o Mai, która musi zrzucić z siebie klątwę przed dniem swoich dziewiątych urodzin. Pomoże jej w tym odnalezienie przywiezionej ze Szczecina cegły, wykorzystanej przy odbudowie Warszawy. Przydatne okażą się także rozwiązania zagadek skrywane przez warszawskie legendy. To trzecia część przygód Mai. Zapowiadane są również kolejne.
Magda Wosik jest adiunktem w Katedrze Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Spośród jej prac warto wymienić, m.in. „O, ja cię! Smok w krawacie!”, pierwszą bajkę do rysowania, której jest współautorką razem z Piotrem Rychelem oraz „Pan Tadeusz w obrazkach”, będący komiksową wersją dzieła Adama Mickiewicza.
We wtorek 27 czerwca o godz. 18:00 w Stole Powszechnym z czytelnikami spotka się Stanisław Aleksander Nowak, zwycięzca tegorocznej nagrody w kategorii proza. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Masłoń, członek jury.
Uhonorowana książka, „Galicyanie”, to debiut Nowaka. Powieść traktuje o losach mieszkańców Zaborowa, galicyjskiej wioski spod Rzeszowa. Na uwagę i uznanie zasługuje wierność realiom XIX wieku, ale przede wszystkim język, który sam autor nazywa „językiem galicyjskim”. Tworząc go na podstawie źródłowych zapisów, Nowak opracował słownik składający się z 13 tysięcy haseł. Pisarz pracował nad swym dziełem osiem lat.
Stanisław Aleksander Nowak jest absolwentem nauk politycznych na Uniwersytecie Wrocławskim oraz handlu zagranicznego na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Pracuje jako dziennikarz i felietonista, a jego teksty można znaleźć na łamach „Słowa Polskiego” czy „Gazety Wrocławskiej”. Z powodzeniem pisze również teksty dramatyczne ? w konkursie dramaturgicznym poznańskiej Sceny na Piętrze otrzymał nagrodę Estrady Poznańskiej za tragikomedię „Szkoła Katów”.
Z kolei w sobotę 1 lipca o godz. 12:00 zdobywczyni tytułu Warszawskiego Twórcy 10. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, czyli Hanna Krall, spotka się z czytelnikami na Imieninach Jana Kochanowskiego. Spotkanie poprowadzi Anna Romaniuk, członkini jury.
Hanna Krall, którą uhonorowano specjalnym wyróżnieniem ? tytułem Warszawskiego Twórcy, znana jest przede wszystkim jako autorka niezwykłego wywiadu z Markiem Edelmanem ? reportażu „Zdążyć przed Panem Bogiem”, który ukazał się po raz pierwszy w 1977 roku. Krall ma na koncie wiele tekstów, które na stałe weszły do kanonu literatury faktu, m.in.: „Tam nie ma już żadnej rzeki” (nominowana do Nagrody Literackiej Nike w 1999 roku), „Wyjątkowo długa linia” (nominowana do Nagrody Literackiej Nike w 2005 roku) i „Król Kier znów na wylocie” (nominowana do Literackiej Nagrody Środkowoeuropejskiej Angelus w 2007 roku, uznana za Książkę Roku 2006). W tym roku wydany został „Fantom bólu”, będący zbiorem wszystkich reportaży Krall, związanych z Holocaustem, dotykających problemu historii i pamięci. To pierwsza tego typu publikacja w dorobku autorki.
Nagroda Literacka m.st. Warszawy to jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych nagród literackich w Polsce. Jej historia sięga lat przedwojennych. Po raz pierwszy została przyznana w 1926 roku, jej tradycję przerwał wybuch wojny. Reaktywowano ją w 2008 roku uchwałą Rady Miasta i w tym roku obchodzi jubileuszową edycję. Laureatami poprzednich edycji byli między innymi Anna Janko, Justyna Bednarek, Urszula Kozioł, Joanna Papuzińska, Ignacy Karpowicz, Andrzej Stasiuk, Eustachy Rylski, Wiesław Myśliwski i Janusz Głowacki.
TweetKategoria: wydarzenia