Spotkania z Keretem i Krajewskim, aktorskie interpretacje prozy Sally Rooney oraz inne atrakcje w październiku w warszawskim Big Book Cafe

5 października 2022

Big Book Cafe na warszawskim Mokotowie rozpoczęło już nowy sezon. Na październikowym afiszu znalazła się rekordowa liczba wydarzeń. W programie m.in. spotkania, rozmowy, performanse, targ społeczny i premiery książek. W centrum innowacji literackich pojawią się m.in. Etgar Keret i Marek Krajewski.

W piątek 7 października, w Noc Księgarń, w Big Book Cafe rusza weekendowa akcja „Dobre książki za pół ceny”, czyli wybrane nowości z księgarni centrum będą do kupienia z 50-procentowym rabatem. Promocja trwa od piątku od godz. 18:00 do niedzieli 9 października do godz. 18:00. W piątek o godz. 19:00 dla czytelników przygotowano też komedią improwizowaną „Z miłości do książek”. Grupa Dobrze zaprezentuje ciężkie przypadki zakochania w literaturze i nałogowego czytelnictwa, ataki pokrzywki literackiej oraz inne przypadłości osób cierpiących na słabość do liter.

Czy można naprawdę zakochać się na ostatniej prostej życia? Czy ludzie z bagażem życiowych doświadczeń mogą kochać bezwarunkowo? Agata Romaniuk w nowej reporterskiej książce zgłębia temat uczuć, które wybuchają, gdy już wcale się tego nie spodziewamy. Z reporterką i socjolożką z okazji premiery w Big Book Cafe porozmawia Georgina Gryboś-Szczepanik. Więcej o niespodziewanych zbliżeniach oraz słodyczy i goryczy u schyłku życia usłyszymy w poniedziałek 10 października o godz. 19:00.

Etgar Keret wraca do Warszawy! Spotkanie z mistrzem czarnego humoru, jednym z najpoczytniejszych izraelskich pisarzy, który ma polskie obywatelstwo i jest patronem najwęższego domu na świecie (stojącego na Woli), odbędzie się w sobotę 15 października o godz. 18:00. Marta Perchuć-Burzyńska porozmawia z autorem o absurdach rzeczywistości, o Warszawie i Tel Awiwie oraz o jego ostatnim zbiorze opowiadań, „Usterka na skraju galaktyki”, opublikowanym w Polsce nakładem Wydawnictwa Literackiego.

W poniedziałek 17 października o godz. 19:00 zapowiada się próba czytana, czyli eksperyment teatralny na motywach powieści Sally Rooney „Gdzie jesteś piękny świecie”. Twórczość irlandzkiej pisarki uznaje się za literacki fenomen dekady. Rooney wspaniale opisuje nadzieje i lęki pokolenia dzisiejszych trzydziestolatków. Sceny z jej nowej powieści w Big Book Cafe reżyseruje Anna Próchniak we współpracy z młodymi aktorami, rówieśnikami autorki: Aleksandrą Domańską, Grzegorzem Daukszewiczem i Mironem Jagniewskim.

Marek Krajewski, ojciec chrzestny polskiego kryminału, żegna się z bohaterem swojego najsłynniejszego powieściowego cyklu, detektywem Eberhardem Mockiem. Od ukończenia pierwszej książki o śledztwach wrocławskiego detektywa, „Śmierci w Breslau”, minęło właśnie 25 lat. We wtorek 18 października o godz. 19:00 w Big Book Cafe autor opowie o pisarskiej przygodzie życia, nowej książce i planach na przyszłość.

Kolejnym gościem cyklu rozmów o czytaniu „Książki mojego życia” będzie Renata Durda, kierowniczka Niebieskiej Linii, specjalistka do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W środę 19 października o godz. 19:00 odpowie na pytania Pauliny Wilk m.in. o to, czy literatura może być lekiem na całe zło, o największe olśnienia i czerpanie siły z lektur.

Duży Jesienny Targ Społeczny, czyli wielki wybór przeczytanych książek od pisarzy, dziennikarzy, bywalców Big Book Cafe i zaprzyjaźnionych czytelników, odbędzie się w sobotę 22 października od godz. 9:00 do 18:00. To szansa na zakup świetnej literatury za nieduże pieniądze. Ponad 1000 tytułów z drugiej ręki – nowości, bestsellery, białe kruki – będzie dostępnych za 5, 10, 15 i 20 zł. Cały dochód z targu wesprze Fundację „Kultura nie boli” i wydarzenia przez nią tworzone w Big Book Cafe.

Ponadto w październiku premiery książek Natalii Fiedorczuk i Sylwii Zientek, nowy reportaż Katarzyny Włodkowskiej, rozmowy o przyszłości przyrody, gejach i lesbijkach w epoce PRL oraz o leczniczej sile narkotyków. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Część z nich nie będzie transmitowana online.

Poniżej szczegółowy program do końca miesiąca:

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia