Słowa z popiołu ? we Wrocławiu przeczytają na głos książki, które naziści spalili w tym mieście w 1933 roku

9 maja 2019


W piątek 10 maja na Placu Solnym we Wrocławiu odbędzie się wspólne czytanie na głos książek, które naziści spalili w tym mieście w 1933 roku. W wydarzeniu weźmie udział prezydent miasta Jacek Sutryk oraz znakomite pisarki i pisarze: Urszula Kozioł, Ryszard Krynicki, Jacek Podsiadło i Olga Tokarczuk.

Równo 85 lat temu na terenie Niemiec i Austrii rozpoczęta została kampania palenia książek, którą zainicjowali niemieccy studenci z inspiracji NSDAP (Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników). W dniu 10 maja 1933 roku m.in. w Berlinie, Bochum, Bremie, Dreźnie, Dortmundzie, Hamburgu, Monachium, a także we Wrocławiu (ówczesnym Breslau), spalono książki pisarek i pisarzy, których faszystowscy ideolodzy uznali za „nieprawomyślnych”. Na tej długiej liście znalazły się m.in. dzieła autorstwa: Isaaka Babla, Heleny Bobińskiej, Bertolta Brechta, Ernesta Hemingwaya, Franza Kafki, Jacka Londona, Tomasza Manna, Andrégo Malraux, Nelly Sachs, Ericha Marii Remarque?a, Josepha Totha, czy Heinricha Heinego.

„Chcemy przypomnieć o tamtych wydarzeniach, podkreślając przy tym z całą mocą, że był to barbarzyński atak na rozum i wolność człowieka, a płonące stosy książek ? również ten w dawnym Breslau ? stanowiły preludium masowego ciałopalenia w krematoriach Auschwitz-Birkenau i innych obozów zagłady. Chcemy też ? w symbolicznym geście ? przeciwstawić się temu, co niosą z sobą akty palenia książek i wszelkie inne działania wymierzone w słowo szukające prawdy i piękna. Ten symboliczny gest ? powtarzany każdego 10 maja we Wrocławiu, w mieście, w którym płonął stos ? będzie polegał na odczytaniu fragmentów książek palonych w roku 1933 przez nazistów (lub zakazanych w III Rzeszy)” ? piszą organizatorzy wydarzenia.

Fragmenty książek czytać będą prezydent Wrocławia Jacek Sutryk oraz znakomite pisarki i pisarze: Urszula Kozioł, Ryszard Krynicki, Jacek Podsiadło i Olga Tokarczuk. Mikrofon zostanie przekazany także w ręce mieszkańców, by mogli odczytać fragmenty książek ważnych dla nich autorów, których dzieła palili naziści. Organizatorzy zachęcają także do przynoszenia swoich książek z listy „zakazanych” autorów. Na miejscu będzie można je ozdobić specjalnie zaprojektowanym na tę okazję exlibrisem.

Wydarzenie zaplanowano na piątek 10 maja na godz. 17:00 na Placu Solnym. Po wspólnym czytaniu w klubie Proza (Przejście Garncarskie 2) o 19:00 odbędzie się rozmowa z Ryszardem Krynickim, tłumaczem i wydawcą, jednym z najwybitniejszych współczesnych rodzimych poetów. Krynicki w PRL był wiodącym głosem Nowej Fali, formacji poetyckiej, która poprzez swoją twórczość sprzeciwiała się manipulacji językiem przez komunistyczne władze (mowa m.in. o wydarzeniach Marca 1968).

Organizatorami wydarzenia są Wrocławski Dom Literatury, Brama Grodzka z Lublina, w tym działająca w jej strukturach Pracownia Antropologii Słowa, Instytut Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz „Gazeta Wyborcza”.

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia