banner ad

Sławomir Mrożek w Warszawie

13 września 2011


Sławomir Mrożek odwiedzi w październiku Polskę. Pisarz przyjedzie do Warszawy w związku z wydaniem tomu jego korespondencji ze Stanisławem Lemem.

Dwudniowa wizyta rozpocznie się we wtorek, 4 października – Mrożek odbierze wtedy Nagrodę Polskiego Pen Clubu. Natomiast dzień później spotka się z czytelnikami w salonie Empiku na Marszałkowskiej.

„Listy” Stanisława Lema i Sławomira Mrożka to korespondencja dwóch najbardziej znanych na świecie polskich pisarzy. Przez wiele lat byli przyjaciółmi i pisali do siebie arcyciekawe listy. Nie tylko o literaturze, nie tylko o wielkiej polityce, ale i o czymś tak przyziemnym jak… samochody, których byli wielkimi miłośnikami.

Wydawca książki, Wydawnictwo Literackie zapowiada opublikowanie listów jako wydarzenie kulturalne najwyższej rangi. „Książka, wzbogacona o liczne fotografie, rzuca nowe światło na twórczość pisarzy i czasy, w których przyszło im żyć.” Premiera listów planowana jest na 5 października.

Mrożek od 2008 roku mieszka we Francji. Pierwszy raz wyjechał z Polski z myślą o pozostaniu na stałe za granicą w 1963. Mieszkał między innymi we Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Meksyku. W 1996 powrócił do Polski. W 2002 przeżył udar mózgu, w którego następstwie utracił możliwość posługiwania się językiem zarówno w mowie, jak i w piśmie. Do zdrowia wrócił dzięki trwającej trzy lata terapii. Na skutek problemów zdrowotnych po raz kolejny zdecydował się opuścić kraj, tym razem wybierając Niceę we Francji, gdzie klimat bardziej sprzyja wypoczynkowi. Co jakiś czas stara się odwiedzać Polskę, czego dowodem najbliższa wizyta.

Spotkanie z czytelnikami, podczas którego Sławomir Mrożek będzie podpisywać książki: 5 październik, salon Empik Junior w Warszawie (ul. Marszałkowska 116/122). Początek o godz. 17.00.

fot. Mariusz Kubik

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia