Sławomir Mrożek patronem 9. edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego. Ogłoszono program

11 maja 2023

9. edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego rozpocznie się 30 lipca Dniem Zamojskim, a od 31 lipca do 5 sierpnia w Szczebrzeszynie odbędą się kolejne zaplanowane wydarzenia. Podczas środowej konferencji organizatorzy festiwalu wraz z gośćmi i partnerami przedstawili program tegorocznej edycji.

W tym roku festiwalowi patronować będzie Sławomir Mrożek. Przygotowano wiele wydarzeń poświęconych jego osobie i twórczości. Do Szczebrzeszyna przyjedzie żona pisarza: Susana Osorio-Mrożek. W ramach festiwalu odbędzie się między innymi wernisaż wystawy rysunków Sławomira Mrożka zorganizowany we współpracy z Muzeum Karykatury w Warszawie. Codziennie w programie jest też zaplanowana rozmowa wokół patrona. Kuratorem pasma poświęconego Mrożkowi został Janusz Majcherek.

Tradycyjnie też wszyscy, którzy przyjadą w połowie wakacji na Roztocze, będą mogli spotkać się z licznymi pisarzami. „W tym roku będą z nami autorzy najciekawszych książek, które niedawno ukazały się na rynku wydawniczym. To między innymi Zyta Rudzka, Szczepan Twardoch, Filip Springer, a także Maciej Hen czy Jakub Nowak i bardzo wielu innych. Będą też autorzy przekładów, a wśród nich laureaci Nagrody im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Jak zwykle w Szczebrzeszynie podczas spotkań z autorami będziemy rozmawiać o różnych istotnych sprawach. Będą autorzy, którzy po raz pierwszy przyjadą na nasz festiwal jak Inga Iwasiów czy autorzy, którzy są u nas od lat jak Adam Wajrak, Ryszard Koziołek, Mikołaj Grynberg czy Marcin Wicha. Na festiwalu będziemy rozmawiać o Wisławie Szymborskiej – noblistce poświęcony będzie Mecz Poetycki. Będą też goście z zagranicy, nie zapominamy o literaturze ukraińskiej. Program zapowiada się ciekawie” – mówiła Justyna Sobolewska, kuratorka głównego programu festiwalowego, która łączyła się z uczestnikami konferencji zdalnie.

Konferencja, podczas której przedstawiono program festiwalu (fot. Agnieszka Wróbel)

Tak jak w poprzednich latach w ramach festiwalowego programu zaplanowano oddzielne pasmo poświęcone językowi polskiemu, które organizowane jest we współpracy z UMCS w Lublinie. Kuratorem pasma językowego jest prof. Paweł Nowak. W tym roku tematem przewodnim będzie „Język mediów”. „To są ważne problemy, ponieważ media w swojej specyfice i zróżnicowaniu mówią do nas innym językiem, kreują inne światy przez język. Ten język wpływa też na nasz sposób opowiadania o świecie, a jeszcze bardziej na nasz sposób postrzegania świata. Przygotowaliśmy propozycję dla osób w różnym wieku ponieważ chcemy zaznaczyć specyfikę języka młodzieży” – powiedziała na konferencji prof. Iwona Hoffman z UMCS, przewodnicząca Rady Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie.

Tradycyjnie też nie zabraknie wydarzeń dla najmłodszych uczestników w ramach Małej Stolicy Języka Polskiego. Kuratorką pasma jest Katarzyna Stoparczyk. „Mała Stolica w moim odczuciu jest takim papierkiem lakmusowym prawdy, bo przy dzieciakach nie ma ściemy, one od razu jak coś jest nie tak, to odwracają się, znikają i zostajemy same. A chodzi o to, żeby chciały, były, żeby to było na ich warunkach i zasadach. I dlatego ta robota nie jest taka prosta. My naprawdę z Magdą Kłos-Podsiadło bardzo dużo zastanawiamy się, myślimy, w jaki sposób to zrobić, żeby ten 'mały’ nam nie zwiał, żeby go przytrzymać, żeby to było jego miejsce mocy” – podkreślała Stoparczyk.

W tym roku na teatralnej scenie festiwalu odbędzie się czytanie jednego z dramatów Myśliwskiego „Złodziej”, w wykonaniu cenionych aktorów. Organizatorzy przygotowali też akcję „Kawa i Książka” z propozycją zostania Społecznym Mecenasem Festiwalu – w zamian za wsparcie można otrzymać książkę i kawę z Galicyja Cafe. Szczegóły tej akcji można znaleźć na stronie www.stolicajezykapolskiego.pl. Tam też dostępny jest pełen program 9. edycji.

„Serdecznie zapraszamy do Szczebrzeszyna, na Roztocze, bo naprawdę będzie dużo się działo, będą premiery, prapremiery” – zachęca Piotr Duda, prezes Fundacji Sztuki Kreatywna Przestrzeń, inicjator festiwalu.

Poniżej możecie obejrzeć zapis całej konferencji dotyczącej programu 9. edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego:

[am]
fot. główna: Agnieszka Wróbel

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia