Setna rocznica urodzin Heinricha Bölla. Goethe-Institut w Warszawie zaprasza na cykl wydarzeń poświęconych nobliście
Heinrich Böll. Laureat literackiej Nagrody Nobla, krytyczny kronikarz najnowszej historii Niemiec, a także zaangażowany demokrata, intelektualista, obywatel Europy. W drugiej połowie XX wieku należał do najpoczytniejszych niemieckich pisarzy. Czy dziś jest tak samo? Goethe-Institut w Warszawie przypomni życie i twórczość pisarza, który w tym roku obchodziłby setną rocznicę urodzin. Cykl wydarzeń poświęcony Heinrichowi Böllowi potrwa do 20 grudnia tego roku.
„Wtrącanie się jest jedynym sposobem na pozostanie realistą?”
To właśnie te słowa Heinricha Bölla były jego mottem życiowym, a zarazem stały się tematem przewodnim wystawy „Heinrich Böll ? życie i twórczość”, która 18 września otworzyła cykl poświęcony nobliście. Ekspozycja ukazuje różne oblicza Heinricha Bölla. Poznajemy go jako niemieckiego literata, laureata Nagrody Nobla, ale także jako kronikarza najnowszej historii Niemiec, demokratę, intelektualistę czy obywatela Europy. Wystawa została przygotowana we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie. Można ją obejrzeć do 20 grudnia w siedzibie warszawskiego Goethe-Institut. „Dzięki swojej odwadze cywilnej, motywacji do wtrącania się w sprawy publiczne i potrzebie występowania w obronie godności człowieka Heinrich Böll pozostaje wzorem zaangażowanego obywatela i artysty” ? mówi Irene Hahn-Fuhr, dyrektorka Fundacji. „Wystawa, którą można zobaczyć w Instytucie, zebrana i zredagowana przez synów noblisty, René i Viktora Böllów, przedstawia właśnie jego działalność społeczną, polityczną i literacką. Na co dzień wystawa przyciąga uwagę gości naszego fundacyjnego biura” ? dodaje Hahn-Fuhr.
Ocalić od zapomnienia
„Heinrich Böll należał w latach 1950-1980 do najpoczytniejszych niemieckich pisarzy. Z biegiem lat, podobnie jak inni klasycy ze szkolnych podręczników, wyszedł z mody. Czy to nie czas, żeby powrócić do jego książek? Jeśli tak, to po które pozycje należałoby sięgnąć?” ? zastanawia się dr Christoph Bartmann, dyrektor warszawskiego Goethe-Institut, a zarazem prowadzący dyskusję „Böll na nowo” (22 listopada, godz. 18:00). O tym temacie dyrektor rozmawiać będzie z Agnieszką Drotkiewicz, pisarką i dziennikarką oraz Helmutem Böttigerem, niemieckim krytykiem literackim i publicystą.
Życie i twórczość w filmowym ujęciu
Goethe-Institut przypomni twórczość Bölla podczas dwóch wieczorów filmowych. 1 grudnia o godz. 18:00 zostanie zaprezentowany film „Utracona cześć Katarzyny Blum” (reż. Volker Schlöndorff, Margarethe von Trotta, Niemcy, 1975, 105?), powstały na motywach opowiadania Heinricha Bölla o tym samym tytule, które sam autor nazwał pamfletem. Utwór opowiada historię młodej samotnej kobiety, która wracając z karnawałowego balu przyprowadza do domu dezertera z niemieckiej armii. Wkrótce po tym zostaje posądzona o terroryzm. Wprowadzenie do filmu wygłosi Bianka Mikołajewska, dziennikarka śledcza współpracująca z portalem OKO.press.
Tydzień później ? 8 grudnia o godz. 18:00 ? to wieczór nie tylko z filmem, ale i z literaturą. Spotkanie poświęcone będzie Irlandii, krajowi, który Böll obdarzył wyjątkowym uczuciem. Pisarz po raz pierwszy przyjechał na Zieloną Wyspę za namową Grahama Greene?a. Zatrzymał się wówczas w domku letniskowym na wysepce Achill, na zachodzie kraju. Kilka lat później kupił tam stary rybacki dom, w którym spędzał wakacje z rodziną, pisał i odpoczywał. „Dziennik irlandzki” Heinricha Bölla ukazał się w 1957 roku i sprzedał się dotychczas w ponad milionie egzemplarzy. Ten poetycki zbiór osiemnastu paradokumentalnych opowiadań spowodował, że Irlandia stała się atrakcyjnym krajem turystycznym. Fragmenty „Dziennika irlandzkiego” czytać będą: Christoph Bartmann, dyrektor Goethe-Institut oraz Maria Maj, aktorka teatralna i filmowa. W programie wieczoru projekcja filmu dokumentalnego „Mistrzowie literatury światowej. Irlandia Heinricha Bölla” (reż. Hartmut Kasper & Beate Kasper. Niemcy 2015, 55?), w którym syn Bölla, René oraz rodziny bohaterów opisanych w książce opowiadają o pisarzu i Irlandii. Gościem wieczoru będzie też James Kilcourse, II sekretarz i konsul Ambasady Irlandii, który pochodzi z regionu opisanego przez Bölla w książce.
„Mam nadzieję, że dzięki naszym wspólnym działaniom z Instytutem Goethego polska publiczność odkryje na nowo twórczość i przesłanie Heinricha Bölla” ? podsumowuje Irene Hahn-Fuhr.
Wszystkie wydarzenia poświęcone życiu i twórczości Heinricha Bölla odbywają się w siedzibie warszawskiego Goethe-Institut, mieszczącego się przy ul. Chmielnej 13a. Spotkania oraz filmy będą tłumaczone na język polski. Więcej informacji wraz z pełnym programem wydarzeń znajdziecie na stronie intytutu. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.
Cykl wydarzeń odbywa się pod patronatem Booklips.pl.
TweetKategoria: wydarzenia