Sesja popularnonaukowa oraz koncert duetu Trzaska/Więckiewicz z okazji setnej rocznicy urodzin Paula Celana

2 grudnia 2020

Z okazji stulecia urodzin Paula Celana Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku zaplanował sesję popularnonaukową, koncert duetu Mikołaj Trzaska/Robert Więckiewicz, dyskusję oraz wydanie publikacji zbiorowej na temat poezji Celana. Wydarzenia odbędą się online w dniach 3 i 6 grudnia.

Paul Celan to jeden najwybitniejszych poetów niemieckojęzycznej literatury powojennej. To także jeden z pierwszych pisarzy, który za pomocą języka poezji podjął tematykę Holocaustu. Urodził się w niemieckojęzycznej, żydowskiej rodzinie w Czerniowcach, w Bukowinie na pograniczu Ukrainy i Rumunii. Celan poprzez poezję próbował oddać powojenną traumę, ale i stawić czoła rzeczywistości tworzonej na ruinach starej Europy opartej na wyparciu niewygodnych prawd.

„Jego poezja to słowo odsłaniające ból ofiar i ocalałych. Z perspektywy toczącego się od lat 80. XX wieku dyskursu na temat ofiar, sprawców i świadków pojmować można je jako krzyk wobec obojętności 'bystander / gapiów / Mitläufeer’, a tym samym sprzeciw wobec traktowania świadków zbrodni i zła jako tylko nieuczestniczących obserwatorów” – mówi Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk z Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Gdańskiego.

W czwartek 3 grudnia podczas sesji popularnonaukowej „Zmiennymi kluczami. Literatura a doświadczenie” bliżej poznamy poetę i jego twórczość. Z prelekcjami wystąpią Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, Marek Wilczyński, Paweł Piszczatowski, Monika Gromala, a także Jurij Andruchowycz – ukraiński poeta, prozaik, eseista i tłumacz, laureat m.in. Nagrody im. Václava Buriana oraz Nagrody Literackiej Vilenica.

„Przybliżając postać Paula Celana i jego twórczość, chcemy rozważyć rdzeń jego 'gorzko-serdecznej przyjaźni’ i intelektualnej relacji z Günterem Grassem. Zastanowić się, czego oczekujemy od literatury w zmieniającej się dynamicznie rzeczywistości, w której coraz silniej ton nadają nacjonalistyczne tendencje i fake news” – dodaje Borzyszkowska-Szewczyk.

Wydarzenie odbędzie się w godzinach 12:00-16:00. Można je oglądać na żywo na kanale YouTube Instytutu Kultury Miejskiej.

Teksty Paula Celana oddają również doświadczenie pogranicza – człowieka, który wzrastał w wielokulturowym otoczeniu, jak i doświadczenie inności wielokrotnego migranta, który poszukuje (choćby złudzenia) kulturowej kontynuacji w zakorzenieniu w języku niemieckim. To słowo przeciw zakłamaniu przeszłości i wyparciu, budujące fundamenty dialogu na zgliszczach starego świata, podzielonego pamięcią o tragedii II wojny światowej.

Poezja Celana zainspirowała Mikołaja Trzaskę i Roberta Więckiewicza do wspólnego projektu słowno-muzycznego „Zmiennymi szlakami”. 6 grudnia o godzinie 19:00 obejrzymy na kanale YouTube gdańskiego Instytutu intymny spektakl z fragmentami liryki, listów i esejów Celana czytanymi przez Więckiewicza w muzycznej interpretacji Trzaski.

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia