banner ad

Salman Rushdie przyjeżdża do Polski. Spotkanie z czytelnikami odbędzie się 27 listopada w Warszawie

20 listopada 2017


Salman Rushdie, brytyjski pisarz indyjskiego pochodzenia, autor kontrowersyjnych „Szatańskich wersetów” i zdobywca Nagrody Bookera za książkę „Dzieci północy”, odwiedzi niebawem Polskę, gdzie będzie promował swoją najnowszą powieść „Złoty dom Goldenów”.

Spotkanie z pisarzem odbędzie się w poniedziałek 27 listopada o godzinie 19:00 w warszawskim Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera (przy ul. Jana Zamoyskiego 20). Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, nie zaplanowano również rezerwacji wejściówek, dlatego warto przybyć odpowiednio wcześniej, aby zająć dobre miejsce.

Wizyta Salmana Rushdiego w Polsce związana jest z promocją najnowszej powieści pisarza, która trafi do sprzedaży 21 listopada nakładem Domu Wydawniczego Rebis. „Złoty dom Goldenów” to współczesna amerykańska epopeja rozgrywająca się na tle niedawnych i aktualnych wydarzeń. Akcja powieści rozpoczyna się w dniu inauguracji prezydentury Baracka Obamy. Wtedy to w Nowym Jorku osiedla się tajemniczy cudzoziemiec, miliarder Neron Golden. Razem z osobliwym imieniem, nieokreślonym akcentem i aurą niebezpieczeństwa przywozi ze sobą trzech dorosłych synów, ale ani jednej żony lub kochanki. Przewodnikiem po imperium Goldenów, powoli wikłającym się w sieć rodzinnych intryg, sekretów i zbrodni, jest młody filmowiec, ich sąsiad, któremu zbliżenie do ekscentrycznej rodziny pozwala stać się mężczyzną. Tymczasem kampanię prezydencką rozpoczyna pewien bezwzględnie ambitny, narcystyczny arogant z makijażem i farbowanymi włosami, postać jakby wyjęta z komiksu.

„Złotym domem Goldenów” Rushdie wraca do powieści realistycznej. To historia o tożsamości, prawdzie, trwodze i kłamstwach w nowym świecie prawd alternatywnych. „Moja poprzednia powieść 'Dwa lata, osiem miesięcy i dwadzieścia osiem nocy’ była tak kunsztownie skonstruowaną bajką, że po??myślałem, iż prawdopodobnie posunąłem się w tej formule tak daleko, jak to tylko możliwe. Tak więc pomysł polegał na tym, aby w nowej książce podążyć w zupełnie innym kierunku” ? wyjaśnia Rushdie.

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia