Rusza Afera Kryminalna w Gdańsku. Tegoroczna edycja festiwalu w całości odbywa się w Internecie

29 października 2020

29 października w Gdańsku startuje dziesiąta edycja festiwalu Afera Kryminalna. Z uwagi na pandemię koronawirusa publiczność nie może brać udziału w wydarzeniach. Rozmowy będzie można obejrzeć, posłuchać i przeczytać w Internecie.

„W tych covidowych czasach musieliśmy podjąć trudną decyzję” – mówi Marcin Dybuk, kierownik biura promocji Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. „Widząc co się dzieje 'za oknem’, przenieśliśmy festiwal do Internetu. Przygotowaliśmy rozmowy z mistrzami polskiego kryminału. Opowiadają nie tylko o powieściach, ale także o sobie. Zależało nam, aby ich lepiej poznać” – dodaje.

Przez miesiąc, dwa razy w tygodniu, odbywać się będą premiery rozmów. Wśród zaproszonych gości są autorka thrillerów psychologicznych Magda Stachula. Dinozaur kryminałów, jak sam o sobie mówi, Mariusz Czubaj. Kobieta od kryminałów z humorem Olga Rudnicka. Igor Brejdygant, autor m.in. powieści i scenarzysta serialu „Szadź”, który w tej chwili można oglądać w TVN. Maciej Siembieda, autor „Gambitu”, „Wotum” i innych powieści sensacyjnych opartych na wydarzeniach historycznych. Twórca Eberharda Mocka Marek Krajewski czy pisarze Tomasz Białkowski i Michał Larek.

Premiery poszczególnych spotkań z autorami zaplanowano w czwartki i poniedziałki. 29 października pierwszym gościem Afery Kryminalnej jest Mariusz Czubaj, z którym rozmawiała Iwona Demska. W poniedziałek, 2 listopada, z Magdaleną Stachulą porozmawia Marcin Dybuk. Wywiady z tegorocznymi gośćmi będzie można obejrzeć (video), posłuchać (podcast) i przeczytać (tekst + zdjęcia).

Czy twórcy kryminałów i thrillerów psychologicznych się boją? Jak rodzą się pomysły na książki? Jakie stosują sztuczki? O czym marzą? To tylko niektóre pytania, na które otrzymacie odpowiedź. „Gorset pisarza powieści kryminalnych trochę mi przeszkadza” – przekonywał Mariusz Czubaj. „Nie jestem od tego, żeby swojemu bohaterowi matkować czy ojcować” – dodawał. „Pisząc książki, których fabuła osadzona jest w latach 80., trzeba być czujnym. Łatwo użyć niewłaściwych słów. Czytelnik zwrócił mi uwagę, że w tamtych czasach nie używano słowa 'sorry’, którego użyłem w książce” – dzielił się doświadczeniem Michał Larek.

W ramach Afery Kryminalnej przewidziano także konkursy dla czytelników. Organizatorzy razem z pisarzami przygotowali dziesiątki książek z autografami. Jak mówią, to taka namiastka spotkań autorskich. Informacji o konkursach można szukać na stronie i profilu facebookowym Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz profilu Afery Kryminalnej.

Afera Kryminalna to festiwal literatury kryminalnej, który powstał w 2011 roku z inicjatywy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz gdańskiego wydawnictwa Oficynka. W wydarzeniu co roku biorą udział autorzy z wieloletnim dorobkiem literackim i debiutanci, profesjonaliści przekazujący wiedzę wartą wykorzystania w tym gatunku i pasjonaci intelektualnej gry. Od 2016 roku festiwal odbywa się nie tylko w Gdańsku, ale też częściowo w innych bibliotekach z terenu Trójmiasta i okolic. W 2020 roku po raz pierwszy impreza musiała się przenieść w całości do Internetu.

Pierwszą rozmowę – z Mariuszem Czubajem – możecie obejrzeć poniżej:

[am]
fot. WiMBP w Gdańsku

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia