Rusza 4. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius we Wrocławiu

14 maja 2019


Dziś, tj. we wtorek 14 maja, rozpoczyna się czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius, organizowanego przez Wrocławski Dom Literatury. Impreza towarzyszy przyznawanej od 2008 roku Wrocławskiej Nagrodzie Poetyckiej Silesius i jest jednym z największych poetyckich wydarzeń w Polsce.

4. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius we Wrocławiu potrwa do 19 maja 2019. Większość działań festiwalowych skupi się w klubie Proza (Przejście Garncarskie 2). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Gościem honorowym tegorocznego festiwalu są Czechy. Kraj reprezentowany będzie przez piątkę poetek i poetów: Jitkę N. Srbovą, Ladislava Zedníka, Milana Děžinskiego, Jonáša Hájka oraz Petra Hruškę. Ponadto z udziałem tego ostatniego Leszek Engelking, wybitny tłumacz literatury, przeprowadzi warsztaty translatorskie, w których udział wezmą studenci bohemistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Do Wrocławia przyjadą również twórcy z Belgii (Miriam Van hee) i Ukrainy (Jurij Andruchowycz i Serhij Żadan).

Na festiwalu pojawi się aż pięćdziesięciu gości z Polski. Podobnie jak w poprzednich latach jednym z kluczowych punktów programu będą dyskusje z udziałem autorek i autorów nominowanych do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii „Książka roku” (są to: Tomasz Bąk, Kamila Janiak, Adam Kaczanowski, Aldona Kopkiewicz, Małgorzata Lebda, Jacek Łukasiewicz i Krzysztof Siwczyk) oraz „Debiut” (Maciej Bobula, Michał Domagalski i Jan Rojewski). Wrocław odwiedzi także laureatka Silesiusa za całokształt pracy twórczej, Ewa Lipska. Ponadto z czytelnikami będą mieli okazję spotkać się m.in.: Agnieszka Wolny-Hamkało, Marcin Baran, Jacek Bierut, Paulina Pidzik, Bogusław Kierc, Wojciech Bonowicz, Marcin Sendecki, Joanna Roszak czy Bohdan Zadura.

W programie Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius znajdzie się również konkurs poetycki, działania performatywne w przestrzeni miejskiej (szukajcie cytatów na chodnikach i przejdźcie przez specjalnie „ubrany w poezję” Zaułek Solny), pokaz filmowy czy lekcje poetyckie dla młodzieży. Program dopełnia blok muzyczny, w ramach którego zagrają formacje: Andruchowycz & Karbido (bezpłatne wejściówki można odbierać w klubie Proza, ilość miejsc ograniczona), Pochwalone i Przepych.

Punktem kulminacyjnym festiwalu jest sobota (18 maja), kiedy podczas wieczornej gali w Teatrze Lalek poznamy laureatów tegorocznej Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Wyróżnienie stanowią statuetka Silesiusa oraz nagrody pieniężne fundowane przez miasto Wrocław w wysokości 100 000 złotych (Całokształt twórczości), 50 000 złotych (Książka roku) i 20 000 złotych (Debiut roku).

Poniżej możecie zapoznać się ze szczegółowym programem Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius 2019:

14 maja 2019 (wtorek)

15:00 Atak poezji – performance Teatru Ej Aj, który skonfrontuje wrocławian korzystających z Przejścia Świdnickiego, jednego z najczęściej uczęszczanych szlaków komunikacyjnych w mieście, z poezją.

16:45 Listy Rafała Wojaczka do matki – wernisaż wystawy korespondencji wybitnego poety związanego z Wrocławiem, która zainauguruje działalność „Galerii w oknie”, nowej inicjatywy literacko-artystycznej Klubu Proza.

17:00 „Eseje” Tymoteusza Karpowicza (premiera) – spotkanie wokół publikacji Wydawnictwa Warstwy z udziałem redaktorki tomu – Joanny Roszak – oraz Jana Stolarczyka, przyjaciela Karpowicza i długoletniego redaktora jego pism. Prowadzenie: Bartosz Małczyński.

18:30 Nietłumaczone: Żadan – z Serhijem Żadanem, wybitnym ukraińskim poetą i prozaikiem, laureatem m.in. Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, o poezji porozmawia Bohdan Zadura, dwukrotny laureat Silesiusa z 2011 (Książka roku) i 2018 roku (całokształt). Tłumaczenie: Olga Chrebor.

21:00 Awangardowo i poetycko: Przepych & Pochwalone – awangardowo i poetycko, ale też alternatywnie i punkowo zagrają dwie formacje: wrocławski duet Przepych oraz doskonale znana ze współpracy z poetkami punkowo-folkowo-feministyczna grupa Pochwalone.

15 maja 2019 (środa)

10:00-13:00 Warsztaty translatorskie z Petrem Hrušką i Leszkiem Engelkingiem – zajęcia dla studentów bohemistyki z udziałem uznanego współczesnego czeskiego poety oraz tłumacza literatury (nie tylko) czeskiej [wydarzenie zamknięte].

17:00 Czytanie Czechów: Petr Hruška – spotkanie z poetą, scenarzystą i krytykiem literackim, jednym z najchętniej przekładanych na język polski poetów czeskich. Prowadzenie: Leszek Engelking. Tłumaczenie: Anna Wanik.

18:30 Jak gdyby nas dokądś wzywano – spotkanie z flamandzką poetką Miriam Van hee, z którą o jej przenikliwej i niezwykle bezpośredniej twórczości porozmawia Jerzy Koch, wykładowca akademicki oraz tłumacz literatury niderlandzkiej i afrikaans. Tłumaczenie: Małgorzata Dowlaszewicz.

20:00 Awangarda według Sosnowskiego i Orskiej – spotkanie z laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt z 2017 roku, Andrzejem Sosnowskim, oraz Joanną Orską, krytyczką literacką i jurorką Silesiusa, wokół premiery zredagowanej przez nich antologii „Awangarda jest rewolucyjna, albo nie ma jej wcale” (WBPiCAK w Poznaniu). Prowadzenie: Karol Poręba.

16 maja 2019 (czwartek)

17:00 Salon Silesiusa: Debiuty – spotkanie z autorami nominowanymi do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2019: Maciejem Bobulą („wsie, animalia, miscellanea”), Michałem Domagalskim („Poza sezonem”i Janem Rojewskim („Ikonoklazm”). Prowadzenie: Paweł Mackiewicz.

18:30 Czytanie Czechów: Jitka N. Srbová, Ladislav Zedník, Jonáš Hájek – spotkanie z udziałem jednych z najciekawszych i najczęściej nagradzanych współczesnych poetek i poetów czeskich średniego i młodszego pokolenia, które poprowadzi poetka i tłumaczka Zofia Bałdyga. Tłumaczenie: Anna Wanik.

20:00 „Litografie dawnego Stanisławowa” – czytanie i dyskusja wokół cyklu wierszy Jurija Andruchowycza z udziałem autora oraz tłumacza tekstów – Marka Otwinowskiego. Prowadzenie: Irek Grin. Obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w klubie Proza.

21:30 „Litografie”: Andruchowycz & Karbido – wspólny występ gwiazdy ukraińskiej literatury i wrocławskiego zespołu, podczas którego zaprezentowany zostanie materiał z ich płyty „Litografie”. Obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w klubie Proza.

17 maja 2019 (piątek)

10:00-12:00 Szkoła poezji – lekcja zaadresowana do uczniów wrocławskich liceów z udziałem poetów: Marcina Barana i Marcina Sendeckiego. Prowadzenie: Jacek Bierut [wydarzenie zamknięte].

17:00 Rytmy albo wiersze stałe (premiera) – spotkanie z Bogusławem Kiercem, poetą, aktorem i reżyserem teatralnym, z okazji premiery jego poematu ukazującego się nakładem Wydawnictwa Warstwy. Prowadzenie: Andrzej Zawada.

18:30 Salon Silesiusa: Książka roku – spotkanie z autorkami i autorami nominowanymi do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2019: Tomaszem Bąkiem („Utylizacja. Pęta miast”), Kamilą Janiak („wiersze przeciwko ludzkości”), Adamem Kaczanowskim („Cele”), Aldoną Kopkiewicz („Szczodra”), Małgorzatą Lebdą („Sny uckermärkerów”), Jackiem Łukasiewiczem („Wiązania”) i Krzysztofem Siwczykiem („Mediany”). Prowadzenie: Paweł Próchniak.

21:00 Konkurs jednego wiersza o poezji – otwarty konkurs poetycki, w którym próby poetyckie uczestników ocenią poetki i poeci (Marcin Baran, Konrad Góra, Małgorzata Lebda, Marcin Sendecki i Agnieszka Wolny-Hamkało). Na laureatów czekają nagrody pieniężne. Prowadzenie: Karol Pęcherz.

18 maja 2019 (sobota)

13:00 „(wejście w las)” – spotkanie z Pauliną Pidzik wokół jej debiutu poetyckiego wydanego nakładem Fundacji Kontent. Prowadzenie: Waldemar Mazur.

14:30 Salon Silesiusa: Ewa Lipska – rozmowa z jedną z najwybitniejszych współczesnych polskich poetek, słynącą z ironii i celnego komentowania otaczającej nas rzeczywistości, tegoroczną laureatką Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt pracy twórczej. Prowadzenie: Wojciech Bonowicz.

16:00 „Koniec wakacji” (premiera) – czytanie i dyskusja wokół premiery poematu napisanego wspólnie przez Marcina Barana i Marcina Sendeckiego. Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa j. Prowadzenie: Paweł Próchniak.

19:00 Gala Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius
[Wydarzenie zamknięte]

19 maja 2019 (niedziela)

12:00 Salon Silesiusa: Spotkanie z laureatami Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2019 – rozmowę ze zdobywcami Silesiusa 2019 w kategorii „Książka roku” i „Debiut roku”, których poznamy podczas gali 18 maja, poprowadzi jurorka Nagrody – Justyna Sobolewska.

13:30 „KONTENT” we Wrocławiu – spotkanie z członkiniami zespołu redakcyjnego kwartalnika literackiego „Kontent”: Weroniką Janeczko, Aleksandrą Kucharską i Zuzanną Salą, które opowiedzą o trudach, sensie i satysfakcji płynącej z wydawania pisma literackiego. Prowadzenie: Jakub Skurtys.

17:00 Czytanie Czechów: Milan Děžinský – spotkanie z jednym z najczęściej nagradzanych czeskich poetów, laureatem m.in. nagrody Magnesia Litera czy międzynarodowej poetyckiej Nagrody Václava Buriana. Prowadzenie: Zofia Bałdyga. Tłumaczenie: Anna Wanik.

18:30 Wieczór poetycki Agnieszki Wolny-Hamkało – spotkanie wokół poetyckiej twórczości jednej z najaktywniejszych i najciekawszych literackich osobowości Wrocławia, na co dzień poetki, prozaiczki, scenarzystki i animatorki kultury. Prowadzenie: Jakub Skurtys.

20:00 Poetycki seans filmowy: „Całkowite zaćmienie” – melodramat historyczny z 1995 roku w reżyserii Agnieszki Holland, oparty na biografiach dwóch francuskich XIX-wiecznych poetów, Arthura Rimbaud i Paula Verlaine’a, w role których wcielili się Leonardo DiCaprio i David Thewlis.

Bogaty program festiwalu to efekt współpracy Wrocławskiego Domu Literatury z odbywającym się równolegle festiwalem Poznań Poetów (który jest festiwalem partnerskim MFPS), a także CzechLitem – Czeskim Centrum Literackim z Pragi, Fundacją im. Tymoteusza Karpowicza oraz Krakowem Miastem Literatury UNESCO.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia