Rumunia gościem honorowym Warszawskich Targów Książki 2019

15 kwietnia 2019


Organizator Warszawskich Targów Książki poinformował, że gościem honorowym 10. edycji wydarzenia będzie Rumunia. Targi odbędą się w dniach od 23 do 26 maja na PGE Narodowym w Warszawie.

W stulecie nawiązania rumuńsko-polskich relacji dyplomatycznych (1919-2019) i w czasie swojej prezydencji w Radzie Europejskiej, Rumunia zaprezentuje na targach siłę i różnorodność tamtejszej literatury oraz bogactwo kultury swojego kraju.

W ostatnich latach w Polsce ukazało się wiele tłumaczeń literatury rumuńskiej oraz poświęconych Rumunii esejów, reportaży i tekstów historycznych autorów polskich. Powstały serie wydawnicze dedykowane rumuńskim pisarzom, a niezwykle aktywna, choć nieliczna grupa doborowych tłumaczy dwoi się i troi, przygotowując dla czytelników literacką ucztę. W czasie targów z polskimi czytelnikami spotkają się rumuńscy pisarze, nominowani i laureaci prestiżowych nagród, między innymi Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” i Nagrody Europejski Poeta Wolności.

W specjalnie przygotowanym programie znajdą się: premiery książek; spotkania m.in. z Varujanem Vosganianem, laureatem nagrody „Angelus” 2016 za „Księgę szeptów”, i Adrianem Cioroianu, autorem „Pięknej opowieści o historii Rumunów”; debata poświęcona przekładom z literatury rumuńskiej, w której wezmą udział najbardziej aktywni i cenieni tłumacze; projekcje filmów dokumentalnych i fabularnych; debata poświęcona postaci Eug?ne Ionesco i pierwszej części jego „Dziennika” opublikowanej po polsku; warsztaty artystyczne i pokazy filmów animowanych dla najmłodszych oraz trzy wystawy („Komiksy z Rumunii”, „Transylwania oczami polskich fotografów” oraz wystawa ilustracji do książek dla dzieci przygotowana przy wsparciu Klubu Ilustratorów w Bukareszcie).

Tradycyjna rumuńska gościnność także znajdzie swój wyraz ? odwiedzający rumuńskie stoisko w czasie targów będą mogli zabrać ze sobą do domu kawałek Rumunii. Na czytelników czekać będą materiały promocyjne i informacyjne dotyczące przekładów literatury rumuńskiej na język polski, rumuńskiej kultury, kinematografii, gastronomii, a na dzieci ? puzzle, słodycze i wiele tradycyjnych drobiazgów.

Stoisko Rumunii i wydarzenia towarzyszące związane z kulturą tego kraju przygotują Rumuński Instytut Kultury w Warszawie, Ambasada Rumunii w Warszawie i rumuńskie Ministerstwo Kultury i Tożsamości Narodowej.

Warszawskie Targi Książki to jedne z największych tego typu wydarzeń książkowych w Polsce. Podczas 10. jubileuszowej edycji dla odwiedzających przygotowano mnóstwo atrakcji, m.in. Festiwal Komiksowa Warszawa, Dzień Reportażu oraz dodatkowe strefy tematyczne, m.in. poświęcone literaturze kryminalnej i fantastycznej czy Meet Point ? Warszawski Festiwal Popkultury. Wydarzenie organizuje spółka targowa Murator EXPO.

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia