Rozpoczynają się Targi Książki we Frankfurcie. Tradycyjnie obecne jest również polskie stoisko

16 października 2019


Dziś rozpoczynają się frankfurckie Targi Książki ? największa tego typu impreza na świecie, która co roku gromadzi przeszło 7000 wystawców z ponad 100 krajów. Wśród nich nie zabraknie przedstawicieli z Polski. Organizatorem polskiego stoiska jest Instytut Książki. Wydarzenie potrwa do niedzieli.

W tym roku Instytut Książki przygotował stoisko w nowej odsłonie, zaprojektowane przez pracownię Konarski & Bzowski. Na powierzchni blisko 190 metrów kwadratowych swoją ofertę prezentować będzie aż 47 wystawców z Polski, w tym wydawnictwa literatury pięknej, religijnej, naukowej, edukacyjnej, książek dla dzieci, jak również instytucje kulturalne (np. Instytut Literatury, Narodowe Centrum Kultury), organizatorzy targów krajowych, drukarnie, a także producent czytników elektronicznych.

Instytut Książki przedstawi nowości wydawnicze, dorobek Programu Translatorskiego Copyright Poland, książki nominowane do najważniejszych nagród literackich w Polsce oraz książki dla dzieci wyróżnione w konkursie Polskiej Sekcji IBBY. Będzie także informować o programach dotacyjnych i rezydencjalnych, które realizuje.

We Frankfurcie swoją premierę ma katalog „New Books from Poland 2019”, w którym zaprezentowano 30 książek, wydanych w 2018 lub 2019 roku. To szeroki przegląd ponadczasowej klasyki i najciekawszych zjawisk we współczesnej literaturze polskiej. Obok nazwisk znanych i cenionych autorów, takich jak Marek Bieńczyk, Jacek Dukaj czy Jarosław Marek Rymkiewicz, w katalogu znalazło się wielu młodych twórców, m.in. Agnieszka Świętek z komiksem „Obiecanki”, Olga Drenda i Krzysztof Tyszka-Drozdowski z esejami (odpowiednio: „Wyroby” i „Żuawi nicości”), Małgorzata Rejmer z reportażem „Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii” czy Weronika Murek ze zbiorem dramatów „Feinweinblein”. Szczególnym przypadkiem są debiuty prozatorskie ? poetki Barbary Klickiej i literaturoznawcy Włodzimierza Boleckiego. Tradycyjną powieść reprezentuje „Kult” Łukasza Orbitowskiego, a obserwowany od kilku lat renesans krótkich form ? zbiór opowiadań „Olanda” Rafała Wojasińskiego.

W katalogu nie zabrakło także komiksu, poezji i klasyki XX wieku. Tym razem w ostatnim ze wspomnianych działów przybliżono twórczość Jerzego Lieberta oraz juwenilia Karola Wojtyły, pośród których znalazł się szereg niepublikowanych wcześniej tekstów. W dziale poezji przedstawiono z kolei twórczość Adriana Sinkowskiego i Szymona Babuchowskiego oraz ostatni zbiór zmarłego niedawno Leszka Elektorowicza. Po raz pierwszy w katalogu umieszczono album i scenariusze filmowe, honorując w ten sposób dwóch cenionych artystów: Stanisława Szukalskiego i Janusza Majewskiego. Album poświęcony Szukalskiemu to dzieło sztuki samo w sobie, Majewski zaś należy do najwybitniejszych polskich twórców filmowych, cieszących się uznaniem na całym świecie. W zestawieniu znalazła się również literatura popularna, którą reprezentują „Żmijowisko” Wojciecha Chmielarza oraz znakomita historia alternatywna Wojciecha Zembatego „Głodne słońce”.

Z myślą o zagranicznych wydawcach i tłumaczach Instytut Książki przygotował dedykowaną stronę: booksfrompoland.pl. Ponadto powstała angielskojęzyczna broszura z aktualnymi informacjami o polskim rynku książki „Polish Book Market”, która w odróżnieniu od lat ubiegłych, z myślą o ekologii, przygotowana została wyłącznie w wersji elektronicznej. W ramach programu towarzyszącego polskiej prezentacji na targach odbędą się m.in. spotkania i warsztaty z Martyną Bundą i Dominiką Czerniak-Chojnacką.

Międzynarodowe Targi Książki we Frankfurcie to najważniejsze wydarzenie w świecie wydawniczym, które organizowane jest od 1949 roku. Corocznie imprezę odwiedza około 300 tysięcy osób. Gościem honorowym tegorocznej edycji jest Norwegia, dlatego zapowiedziano obecność najważniejszych pisarzy z tego kraju, jak Karl Ove Knausg?rd, Jo Nesb? czy Maja Lunde. Do Niemiec przyjadą również znani pisarze i pisarki z innych części świata, m.in.: Margaret Atwood, Elif Shafak, Colson Whitehead i Ken Follett.

[am]
fot. Bernd Hartung / Frankfurter Buchmesse
źródło: Instytut Książki, PAP, Frankfurter Buchmesse

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia