Rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2014

27 maja 2014

MFK-2014
Dzisiaj 27 maja spektaklem grupy Teatrakcja zatytułowanym „Szajba na troopie” rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2014. Największa w Polsce impreza poświęcona literaturze kryminalnej potrwa do niedzieli 1 czerwca.

Scenariusz spektaklu „Szajba na troopie, czyli historia pewnego nerwowego popołudnia w Pasażu Pokoyhof” napisali uczestnicy prowadzonych w ramach festiwalu Kryminalnych Warsztatów Literackich z ubiegłych lat: Marta Matyszczak i Michał J. Zieliński. Jest to komedia kryminalna rozgrywająca się w scenerii wrocławskiej Klubogalerii Szajba, która obchodzi czwarte urodziny. W Klubogalerii Szajba leży trup! Jest tam też pięć pozornie niezwiązanych ze sobą osób, które zostały zatrzaśnięte w lokalu. Wszyscy są podejrzani, nikt nie przyznaje się do winy. Kto z nich jest mordercą? Przyjdźcie dzisiaj do Szajby na 21.00 i sami rozwiążcie kryminalną zagadkę na wesoło (bilety w cenie 20 zł do nabycia w barze).

„Szajba na tropie” to jednak zaledwie wstęp do Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Gwiazdą tegorocznej edycji imprezy będzie skandynawski autor kryminałów Michael Katz Krefeld. Spotkanie z Krefeldem odbędzie się w czwartek 29 maja o godz. 20:45 we wrocławskiej Mediatece, a poprowadzi je juror Nagrody Wielkiego Kalibru, Piotr Bratkowski. Wydarzenie połączone będzie z polską prapremierą książki „Wykolejony” – pierwszym tomem serii, którą duński autor podbija serca międzynarodowej publiczności. Powieść sprzedano już do 18 krajów, w tym do Włoch, Francji, Niemiec i Holandii.

We Wrocławiu pojawią się również znani polscy autorzy kryminałów. Swoją obecność potwierdzili m.in. Zygmunt Miłoszewski, Mariusz Czubaj, Marcin Świetlicki i Marcin Wroński, a także naukowcy i krytycy literaccy. Jednak gośćmi festiwalu są nie tylko osoby ściśle związane z literaturą. Podczas imprezy będzie można wziąć udział w wydarzeniu naukowym z udziałem specjalisty medycyny sądowej, antropologa i prokuratorów, którzy wyjaśnią publiczności, jak zidentyfikować miejsce zbrodni, co może pomóc, a co utrudnić ustalenie jej przyczyn, a także jaką rolę w tym wszystkim odgrywa prokurator, jaką lekarz, a jaką antropolog. Jak co roku przyjadą również policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

To oczywiście nie koniec atrakcji, jakie czekają wielbicieli kryminałów podczas tegorocznej edycji festiwalu. Szczegółowy program MFK znajdziecie na stronie festiwalu: http://festiwal.portalkryminalny.pl/.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia