Rozpoczęły się Gdańskie Spotkania Komiksowe GDAK 2019

6 czerwca 2019


W czwartek, 6 czerwca, w Bibliotece Manhattan w Gdańsku rozpoczęła się kolejna edycja Gdańskich Spotkań Komiksowych GDAK. W wydarzeniu, które potrwa do soboty, 8 czerwca, wezmą udział czołowi polscy twórcy, badacze i publicyści komiksowi. Gościem specjalnym festiwalu będzie Tommi Parrish.

W trakcie Gdańskich Spotkań Komiksowych oprócz spotkań z autorami zaplanowano dyskusje oraz warsztaty skierowane do miłośników komiksów. Uzupełnieniem festiwalu będzie wystawa przy bibliotece, a także giełda komiksowa zorganizowana na parterze Gdańskiego Centrum Handlowego Manhattan. Obecni będą wystawcy z całej Polski. Dla gości i fanów w przestrzeni Biblioteki Manhattan zostanie zorganizowana specjalna strefa autografów.

Gośćmi tegorocznej edycji GDAKa będą m.in.: Anna Krztoń, Rafał Skarżycki, Jan Skarżyński, Tomasz Grządziela, Przemysław Truściński, Jakub Babczyński, Wojciech Olszówka, Piotr Szulc, Witold Tkaczyk, DEM oraz Andrzej Rysuje. Gwiazdą festiwalu będzie Tommi Parrish.

Tommi Parrish przyszli na świat się w Melbourne w 1989 roku, a teraz mieszkają w Montrealu razem z dwoma psami, dwoma kotami i sześciorgiem ludzi. Komiksy Tommiego trafiły do stałych zbiorów Art Gallery of Western Australia, w przygotowaniu mają drugą książkę, powstającą dla 2dcloud. Jeżdżą prowadzić warsztaty i wykłady od Australii przez Amerykę po Argentynę. Całe dnie spędzają, malując komiksy przy kuchennym stole.

Parrish malują naładowane emocjami komiksy o codziennych relacjach, wątpliwościach i niepokojach. Psychologiczna przenikliwość artystów idealnie pasuje do stylu graficznego. Opublikowany w Polsce nakładem wydawnictwa Timof Comics album „Kłamstwo i jak to robimy” to ekscytująca praca nowego głosu wśród twórców współczesnych powieści graficznych.

Podczas GDAKa dla dzieci i młodzieży zorganizowane zostaną warsztaty komiksowe, które poprowadzą znani twórcy komiksów. W przestrzeni Gdańskiego Centrum Handlowego Manhattan dla najmłodszych odbędzie się m.in. bitwa komiksowa, wspólne Wielkie Rysowanie Komiksu oraz gra terenowa „Szukamy Komiksu”.

Szczegółowy program festiwalu znajdziecie na stronie organizatora ? Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia