Rozpoczęło się Narodowe Czytanie „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej

4 września 2021

W sobotę 4 września 2021 roku w całej Polsce po raz dziesiąty odbywa się akcja Narodowego Czytania. Lekturą jubileuszowej edycji jest dramat „Moralność pani Dulskiej”. Dzieło Gabrieli Zapolskiej będzie można usłyszeć w szkołach, bibliotekach, muzeach, teatrach, a nawet w aresztach, szpitalach czy domach pomocy społecznej.

„Moralność pani Dulskiej” od ponad stu lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Gabriela Zapolska napisała sztukę jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko zyskał popularność. Zawdzięczał to błyskotliwemu humorowi, bogactwu obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silnej wymowie społecznej.

„To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie 'dulszczyzna’ weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji” – napisał w liście do uczestników akcji prezydent Andrzej Duda.

Prapremiera „Moralności pani Dulskiej” odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później sztukę wystawiono w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. „Moralność pani Dulskiej” weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również produkcje filmowe, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

Jak co roku Narodowe Czytanie rozpoczęło się o godz. 12:00 w Ogrodzie Saskim w Warszawie. W wydarzeniu bierze udział para prezydencka, a transmisję można śledzić na oficjalnej stronie i w mediach społecznościowych głowy państwa. Na scenie wystąpi kilkudziesięciu aktorów. W postać tytułowej bohaterki wcielą się: Grażyna Barszczewska, Edyta Jungowska i Anna Dereszowska.

„Moralność pani Dulskiej” to już dziesiąta lektura Narodowego Czytania. Akcja zapoczątkowana została w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wspólnym czytaniem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku czytano dzieła Aleksandra Fredry, a podczas następnej edycji – trylogię Henryka Sienkiewicza. Po przejęciu urzędu przez Andrzeja Dudę lekturami Narodowego Czytania były „Lalka” Bolesława Prusa w 2015 roku, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w 2016 roku i „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w 2017 roku.

Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter – w związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości czytano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, „Antologię Niepodległości”, czyli specjalnie przygotowany na tę okazję zbiór powstałych na przestrzeni wieków utworów zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania było osiem nowel autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Natomiast w 2020 roku w przeszło 3200 miejsc w Polsce i na świecie czytano „Balladynę Juliusza Słowackiego.

Listę wszystkich miejscowości uczestniczących w akcji znaleźć można na stronie prezydenckiej.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia