Rozpoczęło się Narodowe Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego

5 września 2020

W sobotę 5 września w największych polskich miastach, licznych miejscowościach, a także za granicą odbywa się akcja Narodowego Czytania „Balladyny”. Słowa dramatu Juliusza Słowackiego wybrzmią w szkołach, bibliotekach, zakładach karnych, szpitalach, domach pomocy społecznej i muzeach.

„Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu, ukończone w grudniu 1834 roku, a wydane pięć lat później w Paryżu. Dramat powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Wzorem lat ubiegłych tegoroczna odsłona Narodowego Czytania rozpoczęła się w południe w Ogrodzie Saskim w Warszawie. W wydarzeniu bierze udział para prezydencka, a transmisję można śledzić na oficjalnej stronie i w mediach społecznościowych głowy państwa. Na scenie wystąpi ponad sześćdziesięciu aktorów, między innymi Ewa Dałkowska, Halina Łabonarska, Teresa Lipowska, Stanisław Brudny, Andrzej Mastalerz, Rafał Zawierucha, Marcin Przybylski i Krzysztof Kwiatkowski. Całość wyreżyserował dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. Utwór, podzielony zgodnie z zapisem na pięć części, będzie czytany przez pięć różnych zespołów artystycznych.

„Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.

W Narodowym Czytaniu biorą udział tysiące szkół, bibliotek i innych instytucji w Polsce, ale także w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Francji, Belgii, Bułgarii, Austrii, Czechach, na Węgrzech, Ukrainie i Litwie, w Rosji, Turcji, Tunezji, Australii i Nowej Zelandii, a także w wielu innych miejscach. Uczestnicy wydarzenia będą mogli otrzymać okolicznościowy stempel na przyniesionych przez siebie egzemplarzach czytanych książek. Kompletna mapa miejsc, w których odbywa się Narodowe Czytanie „Balladyny”, znajduje się na oficjalnej stronie prezydenta Polski.

„Ufam, że – wzorem lat ubiegłych – i tym razem podczas Narodowego Czytania każdy z państwa odkryje swoją 'Balladynę’, oddając się refleksji nad uniwersalnym przesłaniem tego utworu, który obnaża ludzkie słabości i wady, a zarazem opowiada się po stronie zgody, porozumienia i ukazuje zwycięstwo dobra nad złem” – napisał w liście prezydent Andrzej Duda.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta Polski od 2012 roku. Została zainicjowana przez Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnej edycji przeczytano „Trylogię” Henryka Sienkiewicza. Inicjatywę kontynuuje również następca Bronisława Komorowskiego, Andrzej Duda, który w 2015 roku zainaugurował czytanie „Lalki” Bolesława Prusa, a w 2016 roku – „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, natomiast w 2018 akcja miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości para prezydencka zaprosiła do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, zbioru „Antologia Niepodległości”. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia