Rozpoczęła się szósta edycja Gdańskich Targów Książki
W piątek, 13 września, w Europejskim Centrum Solidarności rozpoczęła się szósta edycja Gdańskich Targów Książki. Impreza potrwa do niedzieli, 15 września. W programie znalazły się spotkania autorskie, głośne premiery, dyskusje oraz inne wydarzenia.
Jak informują organizatorzy, Gdańskie Targi Książki to święto dobrej literatury: tej popularnej, nagradzanej, ale i niszowej, mniej znanej. Tegoroczna edycja to nie tylko czas spotkań autorskich i głośnych premier wydawniczych, ale także okazja, by porozmawiać o literaturze i kulturze z pisarzami, wziąć udział w debatach, warsztatach i panelach dyskusyjnych. Ważne miejsce w programie zajmują również lokalni pisarze oraz ich najnowsze publikacje.
„W ubiegłym roku odwiedziło nas 46 tysięcy osób. Wspólnie ze Sztuką Wyboru i miastem Gdańsk organizujemy nie tylko targi i prezentacje wydawnictw i wystawców, ale też szereg spotkań. W tym roku zaplanowaliśmy 70 spotkań i ofertę zarówno dla młodzieży, jak i pasjonatów historii czy rodzin z dziećmi” – mówi Jakub Kufel, kierownik Działu Naukowego i Biblioteki Europejskiego Centrum Solidarności.
Na odwiedzających czekać będą wydarzenia rozlokowane w audytorium na parterze, bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności, mediatece, sali wielofunkcyjnej i salach warsztatowych, a także w specjalnym pawilonie. Będzie można spotkać tam ponad 100 pisarzy oraz zaproszonych gości. W programie rozmowy m.in. z Elizą Kącką, Joanną Bator, Andrzejem Stasiukiem, Jackiem Hugo-Baderem, Mariuszem Szczygłem, Stefanem Chwinem i Zbigniewem Rokitą. Miłośnicy literatury gatunkowej będą mogli wziąć udział w wydarzeniach z udziałem Mieczysława Gorzki, Alka Rogozińskiego, Jakuba Ćwieka czy Krzysztofa A. Zajasa. Gdańsk odwiedzi również brytyjska pisarka Julia Armfield, która promować będzie powieść „Nasze podmorskie żony” (Wydawnictwo Poznańskie).
Targi odbędą się w ramach Gdańskiego Tygodnia Demokracji. „Nieprzypadkowo łączymy targi z Tygodniem Demokracji. Naszym zdaniem czytelnictwo, wspieranie czytelnictwa, budowania takiego kapitału wśród młodzieży czy osób dorosłych wspiera kulturę demokratyczną. W okresie PRL rozumieliśmy, że osoby, które czytały książki, miały większą świadomość i zmieniały system polityczny. W naszych czasach jest podobnie, nasza wiedza o świecie pomaga w budowaniu świadomych wyborów” – dodaje Jakub Kufel.
W tym roku po raz kolejny podczas Gdańskich Targów Książki zostanie przyznana nagroda Ambasador Nowej Europy dla najlepszej książki, która dotyczy solidarności i kultury obywatelskiej. Wręczona będzie także nagroda edytorska dla osób, które tworzą książki. Swój finał ma mieć również Akademia Reportażu ECS, podczas którego uczestnicy zajęć zaprezentują efekty swoich prac.
Wstęp na targi jest bezpłatny. Szczegółowy program wydarzeń znajdziecie poniżej. Więcej informacji na stronie imprezy.
[md]
fot. główna: Grzegorz Mehring / Archiwum ECS
Kategoria: wydarzenia