Rok Tadeusza Różewicza na festiwalach Góry Literatury i Stolica Języka Polskiego

7 lipca 2021

W stulecie urodzin Tadeusza Różewicza na dwóch letnich imprezach literackich – Festiwalu Góry Literatury w Nowej Rudzie i Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie – przygotowano cały szereg spotkań poświęconych autorowi „Niepokoju”.

Rok 2021 to czas pogłębionej refleksji nad twórczością Tadeusza Różewicza, podejmowanej podczas wielu wydarzeń literackich w całej Polsce. Bogaty program organizowany jest we Wrocławiu, mieście, w którym Różewicz mieszkał od lat 60., oraz na Dolnym Śląsku, regionie dla poety ważnym – to w Karpaczu w Świątyni Wang złożono prochy Różewicza.

Pierwsza odsłona pasma różewiczowskiego organizowanego przez Wrocławski Dom Literatury miała miejsce w maju podczas 6. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius. W lipcu okazję do przyjrzenia się temu, jak dziś czytamy Różewicza, będzie miała publiczność Festiwalu Góry Literatury. Festiwal odbędzie się w dniach 16-24 lipca w Nowej Rudzie i okolicach (m.in. w Radkowie czy na Zamku Książ), a w tym roku jedną z nowych lokalizacji będzie także Świdnica. To właśnie tam 20 i 21 lipca przygotowano cykl spotkań zatytułowany „Wobec Różewicza”, którego kuratorem jest Karol Maliszewski, współtwórca festiwalu. Zaproszone autorki i autorzy opowiedzą m.in. o swoim odbiorze i postrzeganiu twórczości Różewicza, o inspiracjach, wyborach czytelniczych i nawiązaniach literackich do tekstów poety. Gośćmi Karola Maliszewskiego będą: Joanna Roszak i Tadeusz Dąbrowski, Klara Nowakowska i Andrzej Niewiadomski oraz Joanna Mueller i Jan Baron, a także Mirosława Szychowiak i Jakub Sajkowski.

W pierwszym tygodniu sierpnia warto wybrać się natomiast na Roztocze, gdzie w Szczebrzeszynie i Zamościu – mimo przeszkód – odbędzie się Festiwal Stolica Języka Polskiego. Patronem tegorocznej edycji wydarzenia jest Tadeusz Różewicz. W Szczebrzeszynie w ramach pasma stworzonego przez prof. Ryszarda Koziołka, rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, i Irka Grina, dyrektora Wrocławskiego Domu Literatury, możemy wybrać się m.in. na prapremierę tomu korespondencji Czesława Miłosza i Tadeusza Różewicza „Braterstwo poezji” przygotowywanego przez wrocławskie Wydawnictwo Warstwy w koedycji z Wydawnictwem Literackim. Rozmowę z Emilem Pasierskim, autorem publikacji, i Andrzejem Skrendo, znakomitym znawcą twórczości Różewicza, poprowadzi Justyna Sobolewska.

Interesująco zapowiada się również panel dyskusyjny pt. „Matki odchodzą… Ojcowie też (rozmowa w cieniu epidemii)”, w którym udział wezmą Marek Bieńczyk, Inga Iwasiów i Marcin Wicha. Ci, których interesują wątki dotyczące biografii Tadeusza Różewicza, powinni wybrać się na spotkanie „Plotka o Różewiczu. Rozmowy o biografii pisarza bez biografii”. W rozmowie z Iwoną Hofman o autorze będą opowiadać Julia Różewicz – wnuczka poety i Jan Stolarczyk, jego długoletni sekretarz. Kolejne spotkanie będzie poświęcone miastom i miejscom ważnym dla samego Różewicza. Ten kontekst nakreślą publiczności Krzysztof Siwczyk i Wojciech Browarny w rozmowie z Ewą Niewiadomską. Ostatnia odsłona będzie dotyczyła związków twórczości Różewicza z Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Na ten temat porozmawiają Jarosław Fret i Lambros Ziotas, a fragment poematu prozą „Złowiony” (1969) Różewicza, którym zafascynował się Grotowski, przeczyta Jacek Zawadzki.

Na spotkania wstęp będzie bezpłatny. Szczegółów należy szukać na stronach internetowych Festiwalu Góry Literatury i Festiwalu Stolica Języka Polskiego.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia