Rok Gombrowicza we Francji. W weekend seria wydarzeń w ostatnim miejscu zamieszkania pisarza

23 października 2024

Muzeum Witolda Gombrowicza organizuje we Francji wydarzenia związane z Rokiem Gombrowicza. 26 i 27 października w ostatnim miejscu Gombrowiczowskiej biografii przygotowano program pod wspólnym tytułem „Witold i Rita Gombrowiczowie w Vence – 60 lat w salonie Europy”.

W sobotę, 26 października, o godzinie 13:30 w sali europejskiej Willi Alexandrine przy placu Grand Jardin w Vence rozpocznie się Gombrowiczowski Turniej Szachowy. Wieczorem tego samego dnia odbędzie się francuska premiera filmu „Powrót” w reżyserii Andrzeja Wolskiego. Ten znany w Polsce i Francji dokumentalista przełożył na formę filmową fragmenty monodramu Andrzeja Seweryna „Dziennik”, cieszącego się wciąż dużą popularnością. Filmowa wersja tego spektaklu jest jednak wyjątkowa: zrealizowana w dawnym mieszkaniu państwa Gombrowiczów, zawiera również archiwalne nagrania ich obojga. Początek seansu w Cinéma Casino o godz. 20:30, projekcję poprzedzi rozmowa z reżyserem.

W niedzielę, 27 października, ponownie w willi Alexandrine, usłyszymy Gombrowiczowskie teksty opowiadające o relacji Witolda i Rity. O godz. 17:00 przeczytają je Juliette Piedevache i Lionel Parlier. A o 18:00 rozpocznie się wernisaż wystawy zatytułowanej „Bestiarium”, pokazującej zwierzęta Gombrowicza. Złożą się na nią kolaże autorstwa Grzegorza Kozery, malarza, wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Po wernisażu organizatorzy zapraszają na Apéro Gombro, które ma być okazją do niespiesznych rozmów o wystawie i jej bohaterach.

Relacje autora „Kosmosu” z naturą były skomplikowane. Kuratorka wystawy, Anna Spólna z Muzeum Witolda Gombrowicza, w katalogu do „Bestiarium” podkreśla za Włodzimierzem Boleckim wrażenie nieprzekraczalnego dystansu pomiędzy bohaterami Gombrowicza a zwierzętami, które najczęściej funkcjonują w utworach pisarza tylko z nazwy, wyjęte z katalogu istnień pozbawionych wizualizacji. Tymczasem – jak zauważa kuratorka – Grzegorz Kozera nadaje Gombrowiczowskim zwierzętom ciało i czyni to w sposób nieoczywisty, przekorny, prowokacyjny.

„Z humorem i dezynwolturą wprowadza je na arystokratyczne salony i w pejzaże Południa. Więcej, wykorzystuje technikę kolażu, by bestie Gombrowicza zasiedliły obrazy francuskich mistrzów, drażniąc, śmiesząc, podważając utrwalone sensy tych dzieł. W duchu nadrealizmu ożywia to, co u autora 'Kosmosu’ było słownym znakiem, ilustracją filozoficznego problemu lub figurą podświadomości. (…) Trzeba odwagi, żeby nadać kształt perwersyjnym wyobrażeniom Gombrowicza – i odwagi, by, jak Kozera, zrobić to po swojemu” – pisze Anna Spólna.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Za współorganizację odpowiada samorząd Vence.

[am]
fot. Robert Utkowski

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia