banner ad

Radomsko zaprasza na kolejną edycję Różewicz Open Festiwal

9 września 2019


W dniach od 9 do 14 października odbędzie się tegoroczna edycja Różewicz Open Festiwal. To największe wydarzenie artystyczne poświęcone twórczości braci Różewiczów – Janusza, Stanisława i Tadeusza. Organizowane jest w Radomsku, w mieście, gdzie spędzili młodość. To tam rodziły się ich twórcze inspiracje.

Organizowany od lat festiwal w tym roku poszerza swoją formułę. Osią tegorocznej edycji będzie konfrontacja tekstów głównego patrona festiwalu, Tadeusza Różewicza, ze spuścizną literacką Witolda Gombrowicza. Sposób obrazowania, argumentacji i definiowania otaczającej rzeczywistości był dla obu artystów wielokrotnie zbieżny. Okazuje się jednak, że coraz trudniej znaleźć w repertuarach liczących się scen teatralnych dramaty Różewicza, tymczasem swoisty renesans przeżywa twórczość Gombrowicza. Co jest zatem miernikiem popularności i uznania? Już 9 października zaproszeni goście spróbują poszukać odpowiedzi na to pytanie. Festiwal rozpocznie panel dyskusyjny „Różewicz vs Gombrowicz” z udziałem reżyserki Magdaleny Miklasz, aktora i pedagoga Jarosława Bielskiego, teatrolożki Joanny Lisiewicz. Spotkanie poprowadzi prof. Barbara Osteloff, dyrektor artystyczna festiwalu.

„Ferdydurke” Teatru Dramatycznego w Warszawie w reż. Magdaleny Miklasz (fot. Katarzyna Chmura).

Różewicz Open Festiwal chce łączyć pokolenia i różne artystyczne gusty. Zatem program skonstruowany został tak, aby coś dla siebie znaleźli zarówno wytrawni koneserzy sztuki, jak i miłośnicy lżejszych form artystycznych. Festiwalowa publiczność będzie oklaskiwać najlepsze zespoły teatralne z całej Polski. W tegorocznym programie widnieje m.in. „Ferdydurke” Teatru Dramatycznego w Warszawie w reżyserii Magdaleny Miklasz i „Deprawator” warszawskiego Teatru Polskiego w reżyserii Macieja Wojtyszko. Oba spektakle oscylują wokół twórczości Witolda Gombrowicza. W bardziej kameralnej odsłonie tym razem zaprezentowane zostaną znane sceniczne dzieła Tadeusza Różewicza. Z monodramem „Powroty do odejścia Głodomora” pokaże się w Radomsku aktor i reżyser Bogusław Kierc, a ukraińska artystka Lidia Danylczuk przedstawi swoją interpretację głośnej sztuki „Stara kobieta wysiaduje”. Nie zabraknie też grup amatorskich – radomszczańska Scena Poezji i jej recytatorzy zaprezentują utwory poetyckie Tadeusza Różewicza w czytaniu performatywnym pt. „gdzie ja jestem”.

„Deprawator” Teatru Polskiego w Warszawie w reż. Macieja Wojtyszko (fot. Marta Ankiersztejn).

Różewicz Open Festiwal to nie tylko teatr i poezja. W planach są także m.in. wystawy. Mirosław Kercz, znany radomszczański fotografik i dokumentalista kolejnych odsłon festiwalu, przedstawi wystawę zdjęć „Kobiece kadry”. To portrety kobiet, aktorek, które występowały na deskach Miejskiego Domu Kultury w różewiczowskich dramatach. Z łódzkiego Teatru im. Stefana Jaracza przyjedzie wystawa „Sztuczność wrodzona” prezentująca zdjęcia z inscenizacji dramatów Witolda Gombrowicza. Konfrontacji obu dramaturgów poświęcony też będzie wykład prof. Jacka Kopcińskiego, redaktora naczelnego miesięcznika „Teatr”, który opowie o różnicach i podobieństwach bohaterów dramatów: „Karoteki” Tadeusza Różewicza i „Ślubu” Witolda Gombrowicza.

Z myślą o młodszej publiczności zaplanowano koncert producenta muzycznego i pianisty Steva Nasha, który w Radomsku wystąpi z: Dj Funktion, Pan Jaras & Pinky Loops Quartet. W programie m.in. utwory z nagrodzonego albumu „Out Of Fade” oraz muzyka filmowa, czyli oczywiste nawiązanie do Stanisława Różewicza – reżysera i scenarzysty. Natomiast bezpośrednim spotkaniem z jego twórczością będzie projekcja filmu „Nocny gość”.

Festiwal to jedyna okazja do przypomnienia o trzecim z braci, Januszu, poecie, żołnierzu, który zginął podczas II wojny światowej. To jego imię nosi organizowany po raz jedenasty konkurs poetycki adresowany do debiutantów. W programie także spacer historyczny śladami Różewiczów, warsztaty metodyczne dla nauczycieli, scenograficzne dla młodzieży, a dla najmłodszych odbędą się zajęcia pod hasłem „Jak powstaje książka”.

Organizatorem Różewicz Open Festiwal jest Miejski Dom Kultury w Radomsku i miasto Radomsko. Wstęp na większość wydarzeń jest bezpłatny. Szczegółowy program wydarzeń znajdziecie na stronie festiwalu.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia