Przyłącz się do wspólnego sprzątania miast, a dostaniesz książkę. Ruszyła rejestracja uczestników akcji

30 sierpnia 2022

W sobotę 17 września odbędzie się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji społecznej „Książka za worek śmieci”. Sprzątać otoczenie będą mieszkańcy 16 miast. Właśnie rozpoczęto rejestrację uczestników.

Akcja „Książka za worek śmieci” po raz pierwszy odbyła się w 2019 roku. Jej organizatorką jest Anna Jaklewicz, archeolożka, podróżniczka i edukatorka. „Akcja odbywa się tam, gdzie jest taka potrzeba oraz gdzie znajdę partnerów chętnych do współpracy. Podczas lokalnych wydarzeń sprzątaliśmy już m.in. Gryfino w trakcie Festiwalu Podróży i Przygody Włóczykij, Ełk w czasie Festiwalu Literatury i Muzyki Ełk Będzie Czytane, brzegi Olzy podczas cieszyńskiego Święta Herbaty czy okolice Ińska w ramach festiwalu Off Travelers. Każdego roku natomiast, w trzeci weekend września, 'Książka za worek śmieci’ organizowana jest na skalę ogólnopolską” – mówi pomysłodawczyni.

W tym roku akcja zaplanowana została w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Katowicach, Szczecinie, Bydgoszczy, Lublinie, Olsztynie, Białymstoku, Opolu, Rzeszowie, Gorzowie Wielkopolskim i Kielcach.

Uczestnicy akcji będą sprzątać lasy, parki lub brzegi rzek. W podziękowaniu za pracę otrzymają książki: głównie reportaże i książki podróżnicze. W tym roku pula wynosi łącznie 1000 egzemplarzy. Otrzymają je ci, którzy jako pierwsi zarejestrują swój udział, a potem przyłączą się do wspólnego sprzątania.

Rejestracja uczestników niedawno się rozpoczęła. Formularze rejestracyjne dla poszczególnych miast oraz regulamin akcji dostępne są na stronie www.ksiazkazaworeksmieci.pl oraz na profilu akcji „Książka za worek śmieci” na Facebooku.

Organizatorka zastrzega, że uczestnikiem wydarzenia może być osoba dorosła. Dzieci i młodzież mogą wziąć udział w akcji wyłącznie pod opieką rodziców lub opiekunów prawnych. Dla nich przeznaczono dodatkową pulę książek. W miejscu zbiórki na uczestników wydarzenia będą czekać koordynatorzy. Oprócz książek wręczą każdemu worki oraz rękawice niezbędne do sprzątania w terenie.

W sześciu wybranych miastach (Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław, Katowice) akcja zostanie rozszerzona o zbiórkę elektrośmieci. „Elektrośmieci będziemy przyjmować od zarejestrowanych uczestników akcji oraz od wszystkich tych, którzy przyniosą w miejsce zbiórki zalegający w domach zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Będziemy zbierać zarówno zużyte baterie, zepsute klawiatury, telefony jak i odpady wielkogabarytowe, na przykład pralki czy nienadające się do naprawy lodówki. Wszystkie zebranie elektrośmieci trafią do recyklingu” – informuje Beata Bartosiak, specjalistka ds. edukacji ekologicznej w organizacji odzysku opakowań Asekol Pl.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia