Prace Wojciecha Siudmaka do „Diuny” i innych dzieł literackich na wystawie w Gdańsku
W Gdańsku po raz pierwszy wystawiono ponad 60 prac znanego na całym świecie artysty Wojciecha Siudmaka. Do 11 czerwca w Ratuszu Głównego Miasta można oglądać rysunki, które inspirowały kanadyjskiego reżysera Denisa Villeneuve’a podczas przygotowywania ekranizacji „Diuny” Franka Herberta oraz wiele innych dzieł artysty.
„Wydana w 1965 roku powieść 'Diuna’ Franka Herberta odniosła olbrzymi sukces komercyjny. Sprzedano ją na całym świecie w ponad 20 milionach egzemplarzy. W 1987 roku w głosowaniu czytelników czasopisma 'Locus’ na najlepszą powieść science-fiction wszech czasów zajęła pierwsze miejsce. Powieść doczekała się licznych ekranizacji. W 1984 roku na srebrny ekran przeniósł ją David Lynch, zaś w 2021 roku Denis Villeneuve. Druga z tych produkcji na 94. ceremonii wręczenia Oskarów otrzymała aż 10 nominacji i wygrała w 6 kategoriach. Kanadyjski reżyser nie kryje swojej fascynacji pracami Wojciecha Siudmaka, które były dla niego inspiracją do przygotowania ekranizacji… ale również do tego, by zostać reżyserem” – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
„Wystawa prac uznanego na całym świecie malarza i rzeźbiarza nurtu realizmu fantastycznego to pierwsza odsłona jego twórczości w Gdańsku i na pewno ciekawa propozycja dla miłośników sztuki, fantastyki i kina oraz zachęta do odwiedzenia Ratusza Głównego Miasta” – dodaje.
Na wystawie można zobaczyć ponad 60 dzieł legendy polskiego malarstwa, w tym najsłynniejsze obrazy, rysunki oraz rzeźby. W marcu ogłoszone zostaną zasady ogólnopolskiego konkursu „Siudmak. Poza czasem”, adresowanego do miłośników sztuki Wojciecha Siudmaka oraz świata „Diuny”. Wystawie towarzyszyć będą koncerty carillonowe ze specjalnie przygotowanym repertuarem inspirowanym fantastyką i science-fiction.
Artysta spotka się z mieszkańcami Gdańska w drugiej połowie kwietnia 2023 roku. Podczas spotkań przyznane zostaną nagrody w konkursie „Siudmak. Poza czasem”. Drugie ze spotkań poświęcone zostanie pracom Wojciecha Siudmaka z cyklu „Chopin”, które powstały z inspiracji twórczością polskiego kompozytora. Spotkaniu będą towarzyszyły utwory wykonane na najstarszym gdańskim fortepianie.
Wojciech Siudmak. Legenda realizmu fantastycznego
Artysta urodził się w 1942 roku w Wieluniu. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i École de Beaux Arts w Paryżu. Od ponad 50 lat mieszka i tworzy we Francji. Jego twórczość obejmuje malarstwo, rysunek, rzeźbę i wzornictwo. Reprodukcje jego prac zdobią okładki książek klasyków literatury fantastyczno-naukowej, m.in. Franka Herberta i Philipa K. Dicka. Jako jedyny artysta na świecie trzykrotnie projektował plakat Festiwalu Filmowego w Cannes. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych na całym świecie. Prezentowano je na wystawach we Francji, Włoszech, w Niemczech, Belgii, USA, Kanadzie i Polsce.
Do grona wielbicieli Siudmaka można zaliczyć nie tylko Denisa Villeneuve’a, ale też takich twórców kina, jak Federico Fellini, George Lucas czy Jean-Jacques Annaud. Reżyser „Gwiezdnych Wojen” tak mówił o dziełach polskiego artysty: „Niezwykła sztuka rysunku oraz wyczucie światła i cienia nadają jego wizjom wielką głębię i rozszerzają bogaty wachlarz kolorów i materii. W jego dziełach jest spokojna siła i nieskończona przestrzeń do poznawania i wyobrażania”.
„Siudmakowi bliżej do estetyki renesansu niż awangardy lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, chociaż to właśnie wtedy przypada początek jego działalności artystycznej” – komentuje Dorota Pieńkos, kuratorka wystawy. „Inspiruje go Michał Anioł, Bosch, Bernini i Ingres. Konsekwentnie cyzeluje formę swoich postaci, muskulaturę, ułożenie dłoni, wystudiowane pozy. Ludzie na jego obrazach są najczęściej podobni do antycznych posągów. Kobiety olśniewają klasyczną urodą, a mężczyźni, o idealnych ciałach, przypominają mitycznych herosów. Ludzie ci wydają się przybyszami z odległych epok, z dalekiej przeszłości albo przyszłości. To nie przypadek. Siudmak często tworzy pod wpływem rozmyślań o zagadkach wszechświata. Fascynują go odkrycia i teorie naukowe, ale także harmonia muzyki Chopina czy Pucciniego. Oczywiście nie można zapomnieć o rysunkach, które powstały na podstawie 'Diuny’ Franka Herberta i zapewniły ostatnio międzynarodowy rozgłos” – dodaje.
Artysta lubuje się w onirycznych pejzażach, jakby żywcem wyjętych z jakiejś fantastycznej dystopii, gdzie bezludne ruiny lub elementy krajobrazu płynnie przechodzą w antropomorficzne formy, ni to boskie, ni ludzkie.
Wystawa w czterech odsłonach
Siudmak od ponad 40 lat wierny jest swojemu stylowi. Jego prace można rozpoznać natychmiast dzięki: niesłychanej dbałości o technikę, wizjonerskiej kompozycji i wieloznacznym, niedopowiedzianym tematom. Twórczość artysty zaprezentowano w czterech salach wystawowych w ramach cyklów „Styl”, „Świat Diuny”, „Dialogi z literaturą” oraz „Poza czasem”.
„Wystawa 'Siudmak. Uniwersum’ jest też propozycją spędzenia czasu wolnego dla pokolenia lat 80. XX wieku pamiętającego czasy dyskietek o pojemności nieco ponad megabajta. W latach 90. XX wieku popularne były punkty, w których można było kupić nagrane na dyskietki gry komputerowe. Do kultowych pozycji należy zaliczyć pierwsze dwie odsłony 'Diuny’, które łączyły w sobie wątki RPG i strategii. To również dzięki nim sięgano do literatury, a potem do prac Wojciecha Siudmaka, które zdobiły okładki i strony powieści Herberta. W ten sposób wielu czytelników odkrywało świat powieści widziany oczyma Wojciecha Siudmaka. Nieco inny od tego, który można było zobaczyć w grach komputerowych, bardziej fantastyczny, futurystyczny, obcy, a jednak intrygujący i inspirujący do tworzenia własnych przemyśleń i obrazów. W środowiskach miłośników fantastyki prace artysty są dziełami kultowymi. Przez ponad trzy miesiące będzie można je zobaczyć na własne oczy w Gdańsku” – mówi Aleksandra Markowska, prezes Gdańskiego Klubu Fantastyki.
Wystawa jest otwarta dla publiczności od środy do niedzieli w terminie od 26 lutego do 11 czerwca 2023 roku. Godziny otwarcia Ratusza Głównego Miasta i ceny biletów podawane są na stronie internetowej Muzeum Gdańska. Prace artysty będzie można też zobaczyć 13 maja podczas Nocy Muzeów. W długi weekend majowy, od 29 kwietnia do 7 maja, muzeum będzie czynne od godz. 10:00 do 18:00. Wydłużone godziny otwarcia będą obowiązywać również w ostatnim tygodniu trwania wystawy, tj. od 2 czerwca.
[am]
TweetKategoria: wydarzenia