Poznań kolejny raz zostanie stolicą polskiej fantastyki. Zbliża się Pyrkon 2019

24 kwietnia 2019


W piątek 26 kwietnia w Poznaniu rozpocznie się 20. edycja Festiwalu Fantastyki Pyrkon. To największe tego typu wydarzenie w Polsce ? od kilku lat frekwencja przekracza 40 000 osób. Impreza trwać będzie przez cały weekend i zakończy się w niedzielę 28 kwietnia.

Festiwal Fantastyki Pyrkon jest organizowany od 1999 roku przez poznański Klub Fantastyki „Druga Era”. Swoją historię zaczynał jako „Dzień z fantastyką” ? niewielki konwent w Osiedlowym Domu Kultury na poznańskich Winogradach. Od tego czasu wydarzenie zmieniło swoją nazwę na obecnie występującą, a także miejsce. Najpierw przeniósł się do Szkoły Podstawowej nr 21 w Poznaniu, by ostatecznie zagościć na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Z okazji Pyrkonu do Poznania przyjeżdżają najważniejsze osoby ze świata fantastyki, nie tylko polskiej, ale też zagranicznej ? są to pisarze, aktorzy, reżyserowie czy twórcy gier. W tym roku na Pyrkonie pojawi się między innymi Christopher Judge, znany z występów w serialu „Gwiezdne Wrota” czy „God of War”, jednej z najpopularniejszych gier komputerowych na świecie w ostatnich latach. Wśród gości znajdzie się również brytyjski pisarz Angus Watson, autor trylogii „Na Zachód od Zachodu” opowiadającej historię Wikingów i Indian, a także Ben Kane, mistrz historical fiction, twórca trylogii „Zapomniany legion” i serii „Hannibal”. Z polskiego podwórka pojawi się natomiast Andrzej Pilipiuk, który wydał niedawno nową książkę „Zły las”, a także Aneta Jadowska, Robert M. Wegner, Michał Gołkowski i Rafał Kosik. Miłośników komiksów z pewnością ucieszy wiadomość, że do Poznania przyleci Stan Sakai, znany z serii o Usagim Yojimbo, czy Bogusław Polch, twórca Funky’ego Kovala.

Jak co roku podczas Pyrkonu uczestnicy będą mogli wziąć udział w licznych punktach programu ? prelekcjach, warsztatach, pokazach filmowych, spotkaniach z zaproszonymi gośćmi czy wystawach sztuki. Jednym z centralnych wydarzeń podczas festiwalu jest konkurs Maskarada, w którym przebrani za różne postaci z filmów, seriali, gier, książek czy kreskówek zawodnicy rywalizują w wielu kategoriach.

Dużą rolę w trakcie wydarzenia odgrywa również Hala Wystawców. Znajdują się na niej stoiska, na których swoje produkty sprzedają niemal wszyscy, od osób zajmujących się rękodzielnictwem, aż po producentów ubrań, gadżetów i wydawnictwa gier oraz literackie.

Bilety na Festiwal Fantastyki Pyrkon dostępne są w kilku wariantach. Koszt trzydniowego karnetu to 119 złotych, a jego kupna można dokonać przez internet lub w kasach podczas festiwalu. Bilety normalne na pojedyncze dni kosztują 49 złotych na piątek, 69 złotych na sobotę oraz 39 złotych na niedzielę i dostępne są wyłącznie w kasach festiwalowych na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Koszt wejściówki dla dzieci w wieku 6-12 lat to natomiast odpowiednio 25 złotych, 35 złotych oraz 20 złotych. Wstęp dla dzieci poniżej szóstego roku życia oraz opiekunów osób niepełnosprawnych jest darmowy. Szczegółowych informacji szukajcie na oficjalnej stronie festiwalu.

fot. mat. prasowe Pyrkon

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia