Poznaliśmy program jubileuszowej, 25. edycji festiwalu Stacja Literatura

23 czerwca 2020

Organizatorzy Stacji Literatura wierzą, że mimo wielu przeciwności związanych z pandemią jubileuszowa edycja festiwalu planowana na 10-13 września w Stroniu Śląskim i Siennej dojdzie do skutku w pełnej odsłonie. Właśnie poznaliśmy program imprezy.

Najstarszy polski festiwal literacki obchodzi w tym roku swoje dwudziestopięciolecie. Wydarzenie odbywa się pod hasłem „Nikt nie jest sobą nawet na wyspie”. Organizatorzy Stacji Literatura, dawnego Fortu i Portu Literackiego, liczą, że jubileuszowa edycja dojdzie do skutku w pełnej odsłonie. Nawet jeśli część gości i wydarzeń ostatecznie będzie w wersji online, to publiczność może spodziewać się jak zawsze atrakcyjnej formy prezentacji.

Gościem głównym tegorocznej edycji imprezy jest Charles Bernstein, zdobywca prestiżowej amerykańskiej Nagrody Bollingen w roku 2019. Poznamy też dwie laureatki Europejskiej Nagrody Literackiej: Natašę Kramberger ze Słowenii oraz Rékę Mán-Várhegyi z Węgier. Książki trójki gości przetłumaczą Kacper Bartczak, Agnieszka Będkowska-Kopczyk oraz Elżbieta Sobolewska. Dzięki nowej serii „Klasyka europejskiej poezji”, docenionej w unijnym programie „Kreatywna Europa” festiwalowa publiczność pozna twórczość czwórki wybitnych poetów Williama Blake?a, Salvadora Espriu, Miroljuba Todorovicia, Otona Župančicia w nowych przekładach Tadeusza Sławka, Filipa Łobodzińskiego, Jakuba Kornhausera wraz z Kingą Siewior i Katariny Šalamun-Biedrzyckiej. Ósmą przekładową książką jubileuszowej Stacji Literatura jest „Amerykańska Szkoła Pisania. Szkice i opowiadania” Elizabeth Bishop z tłumaczeniami Andrzeja Sosnowskiego, Marcina Szustera i Juliusza Pielichowskiego.

Drugą nową inicjatywą wydawniczą jest seria „25/25” z książkami autorów, którzy w historii Fortów, Portów i Stacji odegrali bardzo ważną rolę. Są to okolicznościowe tomy Tymoteusza Karpowicza, Tadeusza Różewicza, Rafała Wojaczka oraz Konrada Góry, Marty Podgórnik, Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego i Bohdana Zadury. Na festiwalu nie zabraknie innych poetyckich premier i czytań: Jacka Dehnela, Adama Kaczanowskiego, Grzegorza Kwiatkowskiego, Joanny Roszak, Roberta Rybickiego, Przemysława Suchaneckiego, Katarzyny Szaulińskiej i Aleksandra Trojanowskiego. Dziesiątym wydarzeniem na głównej festiwalowej scenie w CETiK-u będzie spotkanie z ósemką autorów (Paweł Harlender, Natalia Kubicius, Paweł Kusiak, Michał Mytnik, Marlena Niemiec, Klaudia Pieszczoch, Agata Puwalska, Jakub Sęczyk) przed debiutem książkowym, których wiersze znalazły się w almanachu „Połów. Poetyckie debiuty 2019”.

W ramach wieczornych wydarzeń w Siennej zaplanowane zostało Forum Literackie. Pierwszego dnia odbędzie się dyskusja wokół książki „Ludzie ze Stacji”, a drugiego rozmowa „Nowe języki poezji”, która dotyczyć będzie nie tylko tego, jak zmieniała się na przestrzeni ostatnich 25 lat polska poezja, ale przede wszystkim jak wygląda dzisiaj oraz jak może się zmieniać w kolejnych latach. Tradycyjnie odbędzie się także finał konkursu „Wiersz i opowiadanie doraźne”, który w tym roku ma nietypowy charakter, bowiem uczestniczy piszą nie jednego dnia czy w jeden weekend, jak to miało miejsce w ubiegłych latach, ale dwanaście razy, każdego 25. dnia kolejnego miesiąca. Książka, jaka będzie podsumowaniem konkursu z wierszami 24 autorów, stanie się kroniką wydarzeń pomiędzy dwoma kolejnymi edycjami imprezy.

W Siennej zaplanowano także zajęcia aż w dziewiętnastu Pracowniach dla ponad dwustu osób. Obok finałów tradycyjnych projektów wydawniczych („Połów. Poetyckie debiuty”, „Pierwsza książka wierszem”, „Pierwsza książka prozą”, „Po debiucie wierszem”, „Druga książka w Biurze”) nie zabraknie zajęć dla uczestników projektu „Tłumacz z uczelni” oraz indywidualnej pracy z debiutantami. Będzie też tradycyjna Pracownia Mistrzów oraz dwa projekty szkoleniowe „Sprzedawca poezji” i „Książka w sieci” dla księgarzy oraz dystrybutorów książek.

Oprawę graficzną festiwalu przygotowuje Marianna Sztyma, muzykę do poszczególnych wydarzeń pisze i wykona na żywo Dominik Strycharski.

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia