Poznaliśmy program 29. Wrocławskich Targów Dobrych Książek

25 listopada 2021

Ponad 100 wydawców z całej Polski, premiery, promocje i okazje do zdobycia autografów, spotkania autorskie i warsztaty. Wszystko to czeka na wielbicieli literatury w trakcie Wrocławskich Targów Dobrych Książek, które powracają po rocznej przerwie. Poznaliśmy program tegorocznej edycji wydarzenia.

Targi Dobrych Książek tradycyjnie odbędą się tuż przed mikołajkami (2-5 grudnia), będą więc idealną okazją, by nabyć wyjątkowe prezenty pod choinkę. To jedna z najstarszych i największych tego typu imprez w Polsce. Wydawcy i organizatorzy przygotowali ciekawy program spotkań autorskich i warsztatów, zorganizowana zostanie specjalna strefa autografów, gdzie będzie można porozmawiać z ulubionymi pisarzami, a w kuluarach rozgoszczą się artyści i rękodzielnicy, oferujący piękne i często unikatowe produkty.

W programie po raz kolejny znalazł się  specjalny cykl „Salon zdobywców”. To seria spotkań z laureatami najważniejszych polskich nagród literackich przyznanych w danym roku. Tym razem do Wrocławia zaproszono aż 13 autorek i autorów, z którymi rozmawiać będą Michał Nogaś i Waldemar Mazur. W Hali Stulecia pojawią się m.in. Zbigniew Rokita, który za książkę „Kajś” otrzymał Nagrodę Literacką Nike oraz Nike Czytelników, Zyta Rudzka uhonorowana Nagrodą Literacką m.st. Warszawy za „Tkanki miękkie” czy Mira Marcinów, laureatka Paszportu „Polityki” za „Bezmatek”. O świetnie przyjętym debiutanckim „Bestiariuszu nowohuckim” opowie Elżbieta Łapczyńska, a Marta Grzywacz – o „Naszej Pani z Ravensbrück”, za którą dostała Nagrodę Juliusz. Aż dwa spotkania poświęcone będą poezji – wśród gości będą m.in. Natalia Malek (Nagroda Literacka Gdynia), wrocławianka Anna Adamowicz (Nagroda im. Wisławy Szymborskiej) i Kamila Janiak (Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius).

W roku 2021 przypada stulecie urodzin dwóch gigantów literatury polskiej XX wieku – Stanisława Lema i Tadeusza Różewicza, na targach nie może więc zabraknąć wydarzeń im poświęconych. Posłuchamy o skomplikowanych losach filmowych adaptacji książek Lema, z których autor często wcale nie był zadowolony, a także o styku literatury i filozofii w jego bogatej twórczości. Zaplanowano też dyskusję o niespotykanej wśród polskich poetów skali recepcji dzieł Tadeusza Różewicza w Niemczech, a także aż dwie premiery książek związanych z autorem „Niepokoju”. Chodzi o „Braterstwo poezji”, czyli tom korespondencji Różewicza z Czesławem Miłoszem (o książce opowiedzą jej redaktor i pomysłodawca Emil Pasierski oraz autor wstępu Andrzej Franaszek), i „W drodze” autorstwa Wojciech Browarnego, literacki przewodnik po Wrocławiu śladami Różewicza.

W sumie w programie targów znalazło się około 50 wydarzeń. Najmłodszych czytelników czekają m.in. prezentacje nowości wydawniczych dla dzieci i młodzieży, rozmowa o grach planszowych na podstawie książek, spotkania i warsztaty komiksowe. Dla dorosłych przygotowano m.in. spotkanie z wrocławskim autorem kryminałów Markiem Krajewskim wokół premiery najnowszego tomu o perypetiach Eberharda Mocka pt. „Diabeł stróż”, rozmowa z Igorem Brejdygantem wokół jego nowej powieści „Wiatr”. Wśród pozostałych gości m.in.: Beata i Eugeniusz Dębscy, Sylva Fischerova, Magdalena Kostyszyn, Maciej Bielawski, Błażej Przygodzki, Tomasz Żak, Marta Kisiel, Magdalena Kordel, Maja Gulka, Danuta Sadownik, Mateusz Rogalski, Małgorzata Starosta, Stanisław Bereś, Szymon Koprowski, Marek Dyżewski, Anna K. Maciejowska, Agnieszka Kołodyńska-Walków, Robert Samborski, Paweł Rzodkiewicz, Tomasz Woroniak, Ten Typ Mes i Mery Spolsky.

W pierwszy dzień Wrocławskich Targów Dobrych Książek tradycyjnie zostaną przyznane także nagrody edytorskie dla wydawców: Pióro Fredry za najpiękniej wydaną książkę dla dorosłych i Dobre Strony dla najlepszej edytorsko książkę dla dzieci. Głównym wyróżnieniem w obu konkursach jest 20 tysięcy złotych przeznaczone na publikację pierwszego wydania nowej książki. Wszystkie nominowane i nagrodzone książki w tegorocznych edycjach obu nagród będzie można obejrzeć i kupić na targach.

Równolegle z Targami Dobrych Książek odbywać się będą Targi Wszystkiego Dobrego. Tu na stoiskach znajdziemy produkty autorstwa artystów i rękodzielników, m.in. unikatową biżuterię, ceramikę, ręcznie wykonane kosmetyki, ubrania i akcesoria. Będą też płyty winylowe, grafiki i plakaty. Na towarzyszących imprezie warsztatach chętni będą mogli nauczyć się m.in. robić ceramiczne kubki i doniczki, projektować ekslibrisy i tworzyć biżuterię.

Wstęp na Wrocławskie Targi Dobrych Książek i Targi Wszystkiego Dobrego w tym roku pozostaje darmowy, jednak należy spodziewać się dodatkowych wytycznych dotyczących reżimu sanitarnego związanego z wciąż trwającą pandemią. Nieco inaczej będzie wyglądała zabudowa stoisk – tak, by łatwiej było zachować dystans między odwiedzającymi. Na terenie targów będą dostępne środki do dezynfekcji, szatnia i wyodrębniona strefa restauracyjna. Wybierając się do Hali Stulecia, koniecznie musimy pamiętać o zabraniu ze sobą maseczki, której noszenie będzie na terenie targów obowiązkowe. Na miejscu ma działać także punkt szczepień przeciw COVID-19, gdzie będzie można skorzystać ze szczepienia bez wcześniejszej rejestracji.

Szczegółowy program 29. edycji Wrocławskich Targów Dobrych Książek znajdziecie na stronie imprezy.

[am]
fot. główna: Google Street View

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia