Poznaliśmy datę VIII edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

1 lutego 2022

Ogłoszono termin tegorocznej odsłony Festiwalu Stolica Języka Polskiego. Ósma edycja wydarzenia kierowanego do miłośników literatury i słowa odbędzie się w dniach od 7 do 13 sierpnia.

Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń, która jest organizatorem festiwalu, tydzień temu miała pierwsze w tym roku spotkanie robocze. Ustalono na nim datę i wstępny harmonogram prac związanych z przygotowaniem wydarzenia. Wiadomo, że Festiwal Stolica Języka Polskiego rozpocznie się 7 sierpnia na Rynku Wodnym w Zamościu. Natomiast 8 sierpnia przeniesiemy się do Szczebrzeszyna, gdzie przy Zespole Szkół Nr 2 im. dr Z. Klukowskiego powstanie miasteczko festiwalowe.

Każdego roku wydarzenie ma swojego literackiego patrona. Do tej pory byli to m.in. Bolesław Leśmian, Cyprian Kamil Norwid, Anna Świrszczyńska, Jan Brzechwa i Tadeusz Różewicz. Patronem ósmej edycji będzie wybitny poeta i prozaik Miron Białoszewski. Szczegółowy program festiwalu opublikowany zostanie niebawem.

Organizatorzy przypominają, że Festiwal Stolica Języka Polskiego wyrósł z pasji do języka i słowa – pisanego, czytanego i wypowiadanego – oraz do literatury jako najpiękniejszego medium opowiadania. Dzięki czytaniu i opowiadaniu o tym, co przeczytaliśmy, powiększamy nie tylko swój potencjał wyrażania, ale także uczymy się dostrzegać i rozumieć historie innych ludzi, uwrażliwiać na wielość i różnorodność opinii, sposobów ekspresji i interpretacji.

Festiwal w Szczebrzeszynie to nie tylko okazja do wzięcia udziału w spotkaniach z pisarzami, panelach, koncertach i widowiskach, ale też wycieczkach. Podczas wydarzenia przyznawane są również dwie nagrody – dla „Wielkiego Redaktora” i „Człowieka Słowa”. W ubiegłym roku otrzymali je – odpowiednio – Teresa Chylińska i ks. profesor Michał Heller.

[am]
fot. Stolica Języka Polskiego

Tematy: , ,

Kategoria: wydarzenia