„Portrety z pamięci” ? cykl wydarzeń wokół Wisławy Szymborskiej w lutym w Krakowie

18 stycznia 2019


Z okazji 7. rocznicy śmierci Wisławy Szymborskiej Krakowskie Forum Kultury oraz Fundacja Wisławy Szymborskiej przygotowały cykl wydarzeń „Portrety z pamięci” poświęconych polskiej noblistce. Na początku lutego w Krakowie zaplanowano wystawę fotografii, pokaz filmu i wieczór poetycki.

Wydarzeniem inaugurującym przedsięwzięcie będzie wernisaż wystawy fotografii: „Portrety z pamięci. Literackie przyjaźnie Wisławy Szymborskiej”, który odbędzie się w piątek 1 lutego 2019 o godz. 18:00 w Krakowskim Forum Kultury przy ul. Mikołajskiej 2 w Krakowie.

„Przede wszystkim cenię przyjaźń. To jedno z najpotężniejszych i najpiękniejszych uczuć” ? mówiła Wisława Szymborska. Z tego też względu na wystawie będzie można zobaczyć zdjęcia poetki z przyjaciółmi: wybitnymi postaciami życia literackiego ? Czesławem Miłoszem, Władysławem Broniewskim, Anną Kamieńską, Sławomirem Mrożkiem i wieloma innymi. Zostaną zaprezentowane fotografie z bardziej i mniej oficjalnych spotkań, wyjazdów, wycieczek, a także pamiątki z prywatnego archiwum noblistki.

Wystawę będzie można oglądać do 28 lutego 2019 w dni robocze w Sali z Widokiem Krakowskiego Forum Kultury.

W sobotę 2 lutego o godzinie 14:00 w Sali Teatralnej Krakowskiego Forum Kultury odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego o Wisławie Szymborskiej „Napisane życie” w reżyserii Marty Węgiel.

Film powstał z archiwalnych nagrań telewizyjnych. W dokumencie o swoim życiu i twórczości mówi sama noblistka, jak również bliskie jej osoby ? współpracownicy, przyjaciele, poeci, biografowie, artyści i wydawcy (m.in. Bronisław Maj, Tadeusz Nyczek, Teresa Walas, Wanda Klominkowa, Jerzy Illg, Michał Rusinek, czy Joanna Szczęsna).

Zdjęcia pozwolą widzom wejść w prywatny, mniej znany świat poetki. Będzie można usłyszeć jej głos, nabierające niezwykłego znaczenia opowieści o codziennych przeżyciach, a także czytane przez nią wiersze. To one budują rytm tego obrazu ? historię jej dorastania, miłości, przyjaźni z artystami, samotności, a jednocześnie ważną refleksję o pisaniu i poezji.

W niedzielę 3 lutego na godz. 18:00 czytelnicy zaproszeni są do Pracowni pod Baranami (Rynek Główny 27, Kraków) na wieczór poetycki z laureatami i laureatkami Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Podczas spotkania poeci i poetki przeczytają swoje ulubione wiersze noblistki, a także zaprezentują własną twórczość.

W wieczorze udział wezmą: Krystyna Dąbrowska, Julia Fiedorczuk, Roman Honet, Łukasz Jarosz, Jakub Kornhauser, Jacek Podsiadło i Marcin Sendecki. Spotkanie poprowadzi Ewa Stanek.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia