Popularni autorzy, targi książek regionalnych i inne atrakcje. W sobotę startuje 46. Radomska Wiosna Literacka

6 czerwca 2024

W dniach od 8 do 12 czerwca w Radomiu po raz 46. odbędzie się Radomska Wiosna Literacka. W programie znalazły się spotkania z popularnymi autorami, jak również wydarzenie promujące twórczość radomianek, tematyczna gra miejsca, targi wydawnictw regionalnych czy literacki spacer.

To najstarsza cykliczna impreza literacka w Polsce. Festiwal organizowany jest od 1974 roku – najpierw pod nazwą Radomska Wiosna Poetycka, a po kilku latach już jako Radomska Wiosna Literacka. W tym roku odbędzie się 46. edycja, a organizująca ją Miejska Biblioteka Publiczna zapowiada liczne atrakcje dla czytelników.

Program festiwalu został podzielony na pasma tematyczne: #radom (wydarzenia literackie o Radomiu lub o pisarzach związanych z Radomiem), #nowości (dyskusje o nowościach wydawniczych), #radomczyta (spotkania z pisarzami, których książki znalazły się na liście najczęściej wypożyczanych tytułów ze zbiorów radomskiej biblioteki) oraz #literackieinspiracje (wydarzenia o charakterze rozrywkowym inspirowane literaturą).

W programie znalazły się m.in. spotkania autorskie z Andrzejem Stasiukiem, który opowie o nowej książce „Rzeka dzieciństwa”, Anną Dziewit-Meller, która wydała właśnie powieść „Juno”, czy Katarzyną Puzyńską, autorką sagi o Lipowie. W przypadku niektórych spotkań zarówno goście, jak i prowadzący to znane nazwiska w świecie literatury – Łukasz Orbitowski będzie rozmawiał z Jackiem Dukajem, a Barbara Sadurska z Agnieszką Jelonek, która wydała niedawno powieść „West Farragut Avenue”.

Ponadto organizatorzy zapowiadają performatywne czytanie monodramu „Dola mojej matki” autorstwa Helen Weinzweig, który przetłumaczony został specjalnie na Radomską Wiosnę Literacką. Monodram czytać będzie aktorka Sonia Bohosiewicz. Nie zapomniano również o najmłodszych, którzy będą mogli wziąć udział w warsztatach oraz terenowej grze miejskiej. Wydarzenie ubarwi piknik i koncert zespołu Wczasy.

Imprezie towarzyszyć będą 10. Radomskie Targi Wydawnictw Regionalnych, które zaplanowano w dniach 8-9 czerwca. To okazja do promocji lokalnych wydawnictw, często niedostępnych w szerszym obiegu.

Wydarzenia Radomskiej Wiosny Literackiej odbędą się m.in.: na Placu Corazziego, w bibliotecznym ogrodzie, w Aptece Kultury, Kamienicy Deskurów, w MCSW Elektrownia oraz w kawiarni Otwarta. Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie biblioteki. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

46. Radomska Wiosna Literacka organizowana jest pod patronatem Booklips.pl.

[md]
fot. Rafał Terkner/Wikimedia Commons

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia