Ponad 600 wystawców i blisko 1000 twórców w Warszawie. Rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Książki
W czwartek, 15 maja, w Warszawie rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Książki. W imprezie bierze udział ponad 600 wystawców z Polski i 19 innych krajów, a także blisko 1000 autorów, tłumaczy, ilustratorów i innych osób związanych z branżą wydawniczą, a także przedstawicieli świata kultury.
Organizowane przez Fundację Historia i Kultura oraz Projekt Książka targi są okazją do poznania oferty wydawców nie tylko z Polski, ale też m.in. z Bułgarii, Chin, Chorwacji, Czech, Filipin, Francji, Hiszpanii, Litwy, Niemiec, Norwegii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii czy Włoch.
Gościem honorowym tegorocznej edycji imprezy jest Republika Korei, która przygotowała bogaty i różnorodny program wydarzeń pod hasłem „Światy Łączone Słowami”. Targi będą okazją, by spotkać w jednym miejscu i czasie literackie gwiazdy – twórców, którzy cieszą się wielkim uznaniem koreańskiej i międzynarodowej publiczności. W spotkaniach autorskich wokół książek i w sesjach autografów udział wezmą: Park Sangyoung, Chung Bora, Jeon Heyjin, Kim Boyoung, dr Victor D. Cha, prof. Ramon Pacheco Pardo, Kim Hoyeon, Yeon Somin, Shin Kyungsook i Yun Jungeun. O literaturze i historii Korei porozmawiają też eksperci – historycy, literaturoznawcy i tłumacze. W programie nie zabraknie spotkań branżowych, wydarzeń artystycznych, projekcji filmów czy degustacji dań kuchni koreańskiej.
Stoisko Republiki Korei zlokalizowane jest w Sali Marmurowej Pałacu Kultury i Nauki pod numerem 135. Na stoisku prezentowana jest m.in. wystawa immersyjna przedstawiająca literacki most łączący Polskę i Koreę w postaci cytatów z polskich dzieł opublikowanych w Korei i koreańskich dzieł literackich wydanych w Polsce. Można też obejrzeć wystawę poświęconą koreańskiemu alfabetowi znanemu dziś jako Hangeul, wystawę produktów codziennego użytku inspirowanych koreańskim alfabetem oraz wystawę webtoonów. Można też kupić wybrane publikacje koreańskich autorów.
Przygotowano również program wydarzeń promujący literaturę Włoch – ubiegłorocznego gościa honorowego targów. Z czytelnikami spotkają się Dacia Maraini, Sandrone Dazieri i Sebastiano Giorgi oraz przedstawiciele włoskich i polskich wydawców. Silnie reprezentowana jest również Ukraina. W Ukraińskim Salonie Książki udział weźmie 28 wydawców, a także znani i debiutujący w Polsce autorzy, menedżerowie kultury i dziennikarze. Równolegle odbędzie się kolejna odsłona Festiwalu Siła Słowa, która ma pozwolić na przybliżenie polskim czytelnikom literatury ukraińskiej. Swoją obecność zaznaczą także niezależni wydawcy białoruscy skupieni pod szyldem „Wolna Białoruś”. W Salonie Niezależnych Białoruskich Wydawców weźmie udział 13 oficyn, odbędą się spotkania autorskie z Aliaksandrem Karnauchawem i Ewą Wieżnawiec oraz sesje autografów z udziałem białoruskich autorów i promocje nowych tytułów.
Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie to okazja, by w jednym miejscu spotkać wielu lubianych autorów, kupić ich książki i zdobyć autografy. Na scenach i w salach oraz na stoiskach wystawców pojawią się m.in.: Katarzyna Bonda, Wojciech Chmielarz, Jacek Cygan, Jakub Ćwiek, Katarzyna Grochola, Aneta Jadowska, Grzegorz Kasdepke i Joanna Rusinek, Rafał Kosik i Wit Szostak, Marek Krajewski, Stanisław Łubieński, Jul Łyskawa, Marcin Mortka, Juliusz Machulski i Krzysztof Varga, Katarzyna Puzyńska, Michał Rusinek, Vincent V. Severski, Ziemowit Szczerek, Szczepan Twardoch, Ewa Woydyłło czy Jakub Żulczyk. W spotkaniach udział wezmą również autorzy zagraniczni, m.in. z Hiszpanii, Kolumbii, Norwegii, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Włoch i Wolnej Białorusi.
Miłośnicy literatury kryminalnej powinni zajść na Festiwal Kryminalna Warszawa i spotkania ze znakomitymi autorami tego gatunku. Z kolei Festiwal Komiksowa Warszawa to odrębny sektor stoisk z publikacjami oraz spotkania i warsztaty z autorami opowieści rysunkowych, a także interesujące wystawy. Rodziny z dziećmi z pewnością zainteresują się literackim programem dla dzieci, młodzieży i rodzin w ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej „Ojce i Dziatki”. Natomiast czytelnicy reportażu literackiego będą mogli spotkać się z finalistami 16. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.
Goście branżowi znajdą na majowych targach ponad 20 spotkań, debat i warsztatów dla profesjonalistów: wydawców, tłumaczy, ilustratorów, księgarzy, bibliotekarzy i nauczycieli. Spotkania dotyczyć będą wielu zagadnień, m.in. angielskich wzorców na rynku książki, sztucznej inteligencji w branży wydawniczej i jej roli w tłumaczeniach literackich, książek dla dzieci bez stereotypów, współpracy na linii tłumacz-redaktor, interdyscyplinarnego wymiaru promocji czytelnictwa czy wolności słowa.
Targi Książki w Warszawie odbywają się do niedzieli, 18 maja, w Pałacu Kultury i Nauki, na placu Defilad i w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Wstęp na imprezę jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających, a część wydarzeń dostępna będzie za pośrednictwem mediów społecznościowych.
[am]
TweetKategoria: wydarzenia