Ponad 170 wystawców i 150 twórców podczas Poznańskich Targów Książki

7 marca 2023

W dniach 10-12 marca, odbędzie się kolejna edycja Poznańskich Targów Książki. Na zwiedzających czekać będą tysiące nowości wydawniczych, ciekawe promocje, spotkania z najbardziej poczytnymi autorami i liczne atrakcje. Wejście na targi jest bezpłatne.

Organizatorzy przekonują, że Poznańskie Targi Książki to dobra okazja do spędzenia czasu z literaturą i pogłębienia czytelniczych pasji. W tym roku udział w wydarzeniu weźmie ponad 170 wydawców. Na stoiskach nie zabraknie klasyki, książek, które w minionym roku znalazły się na listach bestsellerów, a przede wszystkim najnowszych propozycji wydawniczych.

„Poznańskie Targi Książki to nie lada gratka dla wszystkich moli książkowych i kolekcjonerów książek. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – nie zabraknie literatury obyczajowej, fantastyki, powieści kryminalnych, romansów, powieści historycznych, biografii, reportaży oraz literatury young adult, a także książek dla najmłodszych dzieci. Co ważne, możemy spodziewać się, że wielu wystawców przygotuje atrakcyjne rabaty, więc targi staną się doskonałą okazją do uzupełnienia domowej biblioteczki” – komentuje Marcin Gorynia, dyrektor Poznańskich Targów Książki.

Autografy i spotkania autorskie

W ubiegłym roku Poznańskie Targi Książki odwiedziło ponad 40 tysięcy zwiedzających. Przyciągały nie tylko tysiące książek, ale przede wszystkim możliwość wzięcia udziału w spotkaniach z autorami, a tych na tegorocznej edycji również nie zabraknie. Swoją obecność zapowiedziało ponad 150 twórców.

„Tegoroczną edycję odwiedzą znakomici autorzy, których książki pojawiają się na listach bestsellerów. Będą m.in. Wojciech Chmielarz, Łukasz Orbitowski, Max Czornyj, Ryszard Ćwirlej czy Bogdan Rymanowski. Nie zabraknie także pisarzy z zagranicy. Odwiedzą nas Carla Montero – hiszpańska autorka bestsellerowych powieści należących do gatunku literatury współczesnej, a także Antonio Iturbe i Jaroslav Rudiš – wylicza Gorynia.

Na targach pojawią się również twórcy literatury young adult, która cieszy się ostatnio bardzo dużym powodzeniem. Będzie można spotkać m.in. Katarzynę Barlińską (znaną też jako Pizgacz i P.S. Herytiera) – autorkę, po której powieści sięgnęły tysiące młodych czytelników, a szczególnie czytelniczek, a także Martę Łabęcką, Monikę Rutkę, Weronikę Marczak czy Mateusza Cieślika.

Spotkania autorskie na Poznańskich Targach Książki prowadzone będą na czterech równolegle działających scenach targowych. Jedna z nich została oddana pod kuratelę Fundacji Granda. Wśród gości znajdą się: Katarzyna Kostołowska, Joanna Jodełka, Zofia Mąkosa, Adam Wajrak, Radek Nawrot, Julia Łapińska, Agnieszka Olejnik, Klaudia Muniak, Nina Zawadzka, Agnieszka Kulbat, Adrian Ksycki, Ola Śmigielska i wielu innych. Dodatkowo w niedzielny poranek Granda zaprasza dzieci na warsztaty z tworzenia ilustracji książkowych.

Twórców będzie można spotkać również na stoiskach wydawnictw oraz w specjalnej strefie, gdzie będą rozdawać autografy. Pełna listów autorów, którzy pojawią się w Poznaniu, dostępna jest na stronie targiksiazki.pl.

Atrakcje dla najmłodszych

Poznańskie Targi Książki to także bogata oferta książek dla dzieci. Organizatorzy wydarzenia zapraszają całe rodziny po nowości wydawnicze z ulubionymi bohaterami najmłodszych czytelników, a także na spotkania autorskie z twórcami literatury dziecięcej, m.in. z Madaleną Galewską-Kustrą, autorką przygód Pucia, czy Urlichem Hubem, którego sztuka „O ósmej na arce” została przetłumaczona aż na 30 języków, a w wersji książkowej stała się bestsellerem.

Ostatniego dnia targów odbędą się także warsztaty ilustratorskie dla dzieci w wieku 7-14 lat, a przez wszystkie 3 dni będzie działała Strefa Rodzinnego Czytania.

Scrabble, winyle, komiksy i TikTok

Podobnie jak w roku ubiegłym, miłośnicy słownych potyczek znajdą coś dla siebie w Strefie Scrabble. Z kolei na fanów muzyki będzie czekać blisko 10 tysięcy płyt winylowych przygotowanych przez wystawców z Polski i zagranicy w ramach już IV odsłony Giełdy Winyli. Swoje podwoje otworzy też strefa komiksu.

Nowością na tegorocznych targach będzie Strefa TikToka, w której będą gościć członkowie znanej wśród młodzieży grupy TikTok BookClub. W programie strefy mnóstwo rozmów o książkach, ich promocji z wykorzystaniem social mediów, a także o cieniach i blaskach współpracy pomiędzy wydawcami a TikTokerami.

Poznańskie Targi Książki odbędą się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w dniach 10-12 marca w towarzystwie Targów Edukacyjnych, które skierowane są do uczniów poszukujących nowych szkół, rodziców i nauczycieli. Godziny otwarcia: piątek 10:00-18:00, sobota 9:00-18:00, niedziela 9:00-16:00. Wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem Booklips.pl.

[am]
fot. Fotobueno

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia