banner ad

Polscy repatrianci z ZSRR opisani przez znanych pisarzy. Wystawa „Słowo historii. Fotoeseje” w Białymstoku

9 października 2015

wystawa-bialystok-slowo-historii-1
Do końca października na placu Jana Pawła II w Białymstoku oglądać można wystawę „Słowo historii. Fotoeseje”, w której stworzenie niemały wkład wnieśli znani polscy pisarze z Filipem Springerem, Piotrem Nesterowiczem i Iloną Wiśniewską na czele.

„Słowo historii. Fotoeseje” to wystawa plenerowa, której fundament stanowi album fotograficzny, jaki ponad rok temu trafił do zbiorów Muzeum Wojska w Białymstoku. Przedmiot całkowicie anonimowy, z nieznanym nazwiskiem twórcy, a przede wszystkim bez nazwisk bohaterów uwiecznionych na zdjęciach. Analiza historyczna materiału pomogła ustalić, że to swoisty fotoreportaż, dokumentujący wędrówkę polskich repatriantów z ZSRR z lat 1921-1924.

Na wystawie zaprezentowane zostały reprodukcje tych zdjęć. To materiał ikonograficzny o dużym znaczeniu historycznym, stanowiący niezwykłe źródło wiedzy o polskich repatriantach. Wspomniane fotografie są niemal wzorcowym odzwierciedlenie tezy, że wielka historia to zbiór małych historii, z których każda jest inna. Ułożone w sposób chronologiczny tworzą jedną opowieść, ale rozpatrując je oddzielnie znajdujemy indywidualnych bohaterów i narracje. Pomagają wydobyć je komentarze historyka ? profesora Daniela Boćkowskiego, specjalisty w zakresie historii stosunków polsko-rosyjskich w XIX i XX wieku, ale też eseje, napisane specjalnie na potrzeby projektu przez sześcioro znakomitych polskich pisarzy: Daniela Odiję, Filipa Springera, Ilonę Wiśniewską, Michała Olszewskiego, Wojciecha Nowickiego i Piotra Nesterowicza.

Wystawa, która prezentowana będzie do końca października na Placu im. Jana Pawła II w Białymstoku, składa się z fotografii i fragmentów tekstów. Wersja pełna, razem z audiodeskrypcją, tłumaczeniem na język migowy, filmem dokumentalnym w reżyserii Bartosza Tryzny (stanowiącym integralną część ekspozycji) znajdziecie na stronie www.sybir.com.pl, do której prowadzą umieszczone na każdej planszy kody QR.

wystawa-bialystok-slowo-historii-2

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia