„Podróż do wnętrza Ziemi” Verne’a punktem wyjścia dla wystawy o geologicznych przekształceniach planety. Ekspozycja od piątku w galerii BWA Wrocław Główny

8 marca 2023

W piątek, 10 marca, w BWA Wrocław Główny odbędzie się wernisaż wystawy „Podróż do wnętrza Ziemi”. Punktem wyjścia dla ekspozycji stała się powieść Julesa Verne’a z 1864 roku o tym samym tytule. W galerii zaprezentowanych zostanie około 30 prac artystów i artystek z Polski i Ukrainy, które mówią o stosunku człowieka do geologicznych zasobów.

„Podróż do wnętrza Ziemi” to wystawa, która ma odnosić się do lokalizacji i historii galerii BWA Wrocław Główny, która powstała w budynku XIX-wiecznego wrocławskiego dworca. Ekspozycja połączy ze sobą dwa kluczowe dla tego miejsca wątki: podróż i węgiel kamienny. W wystawie bierze udział piętnaścioro artystek i artystów z Polski i Ukrainy. Stworzone przez nich prace odwołują się do motywów eksplorowania i zdobywania świata, relacji z podziemiami i geologicznych przekształceń planety.

Patrycja Orzechowska – „Myśloformy rzucały cienie”

Punktem wyjścia dla wystawy jest dzieło Julesa Verne’a z 1864 roku, w którym główni bohaterowie odbywają podziemną wyprawę, będącą swoistą podróżą w czasie. W trakcie schodzenia do jądra Ziemi doświadczają wielu fantastycznych przygód, charakterystycznych dla XIX-wiecznych powieści science-fiction. Ich podróż rozpoczyna się zejściem do krateru islandzkiego wulkanu Snæfellsjökull, a w miarę zgłębiania się w czeluści, śmiałkowie cofają się do najstarszych okresów życia na naszej planecie. Oglądają paleontologiczne ślady życia roślin i zwierząt, łowią prehistoryczne ryby, natrafiają na las gigantycznych grzybów, są świadkami walki dwóch morskich dinozaurów, wreszcie odnajdują szczątki człowieka kopalnego. Cała podziemna struktura wydaje się być niemal stworzona do bytności ludzi pod ziemią.

„Choć ze współczesnej perspektywy dzieło Verne’a może wydawać się naiwne, to książka ta stanowi literacki przykład wyobrażeń na temat zdobywania planety oraz dominującego w ostatnich stuleciach antropocentryzmu, wedle którego człowiek był najważniejszym bytem we wszechświecie” – informują organizatorzy.

Nicolas Grosspiere – „Detail”

Wystawa „Podróż do wnętrza Ziemi” ma mieć charakter eseju wizualnego, w którym sztuka ilustruje ludzkie relacje z wnętrznościami ziemskimi. W historycznych salach galerii BWA Wrocław Główny na I piętrze Dworca Głównego zaprezentowane zostaną prace stworzone w rozmaitych mediach – od malarstwa i rzeźby, przez instalację i kolaż, po fotografię i film. „Artyści i artystki zaproszeni do wystawy przyglądają się stosunkowi człowieka do geologicznych zasobów, a ekspozycja przywodzi na myśl dawne muzea historii naturalnej. W pracach pojawiają się wizje podziemnych światów i początków życia, a także temat wydobywania i spalania paliw kopalnych, które to procesy ściśle dyktują warunki życia polityczno-ekonomicznego. Człowiek ukazany jest w relacji do podziemi – z ich zasobami, skałami, minerałami, archeologicznymi artefaktami. Wystawa jest propozycją odczytania książki Verne’a, używając dzisiejszej wiedzy o antropocenie – epoce zawłaszczonej przez człowieka i o konsekwencjach przekształceń planety” – wyjaśniają organizatorzy.

W czasie wernisażu, który odbędzie się w piątek, 10 marca, o godz. 19:00, publiczność będzie mogła skorzystać z wyjątkowego ambient roomu, dostępnego jedynie tego wieczoru. Specjalnie przygotowany pokaz audiowizualny, inspirowany pracami na wystawie, stworzy Afterglow – VJ i DJ znany z wrocławskiej sceny techno. Wystawę można oglądać w galerii BWA Wrocław Główny do 11 czerwca.

[edm]
fot. główna: Laura Pawela

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia