Pisarz Ilija Trojanow przyjeżdża do Polski – spotkanie w warszawskim Goethe-Institut

27 marca 2017


Już wkrótce Warszawę odwiedzi Ilija Trojanow, pisarz, tłumacz, wydawca, zaangażowany politycznie obywatel świata, jeden z największych kolekcjonerów opowieści. Spotkanie z autorem odbędzie się 31 marca o godzinie 18:00 w warszawskim Goethe-Institut.

Ilija Trojanow urodził się w 1965 roku w Bułgarii. Jako dziecko wyemigrował z rodzicami do Niemiec, gdzie uzyskali status uchodźców politycznych. Następnie dorastał w Kenii – w środowisku wielokulturowym i wieloreligijnym. Mieszkał także w Kapsztadzie, Bombaju, Paryżu, natomiast w Monachium studiował prawo i etnologię. Obecnie mieszka w Wiedniu. Pisarz mawia, że ma problem z jakąkolwiek formą kulturowych ograniczeń – uważa, że tożsamość kulturowa kształtuje się swobodnie i dynamicznie.

Trojanow jest autorem osiemnastu książek. W latach dziewięćdziesiątych zajmował się pisaniem przede wszystkim esejów, przewodników i reportaży podróżniczych. Najsłynniejszym utworem autora jest powieść „Kolekcjoner światów” (przekład: Ryszard Turczyn, Oficyna Literacka Noir sur Blanc, 2014), która stała się światowym bestsellerem, przełożonym na ponad dwadzieścia języków. W 2006 roku książka otrzymała między innymi Nagrodę Lipskich Targów Książki. „Kolekcjoner światów” to barwna epopeja awanturnicza i przenikliwa powieść postkolonialna, traktująca o odważnej, twórczej integracji kulturowej, o inności i odległych przestrzeniach. Bohater, Richard Francis Burton (1821?1890), porzuca wygodne życie angielskiego oficera w kolonialnych Indiach, uczy się lokalnych języków, studiuje obce religie i wbrew przyjętym zasadom podróżuje w przebraniu, wnikając w lokalne społeczności.

W 2009 roku Trojanow opublikował, wraz z Juli Zeh, książkę poświęconą społeczeństwu kontrolowanemu – „Angriff auf die Freiheit. Sicherheitswahn, Überwachungsstaat und der Abbau bürgerlicher Rechte” (z niem. „Atak na wolność. Obsesja bezpieczeństwa, państwo policyjne i ograniczanie praw obywatelskich”). Autorzy byli również inicjatorami apelu międzynarodowych pisarzy niezależnych na rzecz obrony demokracji w erze cyfrowej w 2013 roku. W 2015 roku pisarz wydał polityczną powieść, a zarazem swoje osobiste opus magnum – „Macht und Widerstand” (z niem. „Władza i opór”), szeroko zakrojoną panoramę powojennej Bułgarii, a także studium o komunistycznym aparacie represji. To historia ofiar i sprawców, uwikłanych w trwającą ponad pół wieku ideologiczną walkę o życie, przetrwanie, prawdę i pamięć.

W zeszłym roku ukazała się książka „Moja olimpiada. 1 amator, 4 lata, 80 konkurencji” (tłum. na język polski: Daria Kuczyńska-Szymala i Anna Slotorsz, Wydawnictwo Sonia Draga, 2016). Ilija Trojanow przez cztery lata treningów odbył podróż przez baseny, tory wyścigowe, boiska, hale sportowe, rzeki i jeziora całego świata. Poznał tajniki osiemdziesięciu olimpijskich konkurencji z zamierzeniem, aby osiągnąć w danej dyscyplinie wynik tylko dwa razy gorszy od wyników mistrzów. Jest to pełna humoru i dystansu wobec siebie relacja z czterech lat treningów i zmagań z olimpijskimi dyscyplinami, a zarazem refleksja o granicach, starzeniu się oraz relacji ciała i umysłu.

Spotkanie z Iliją Trojanowem będzie tłumaczone symultanicznie na język polski. Rozmowę z pisarzem poprowadzi dr Christoph Bartmann, krytyk literacki oraz dyrektor warszawskiego Goethe-Institut.

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu „Szczęśliwej podroży”, który przedstawia szerokie spektrum zagadnień związanych z podróżą i prezentuje wydarzenia z dziedziny literatury, filmu, muzyki, fotografii, edukacji i języków obcych. Spotkania będą odbywać się od 17 lutego do 27 maja w bibliotece Goethe-Institut przy ul. Chmielnej 13a w Warszawie. Szczegółowy program cyklu znajdziecie na stronie organizatora. Wstęp na spotkania jest bezpłatny.

fot. Thomas Dorn

Tematy: , ,

Kategoria: wydarzenia