Pisarskie duety, okrągły stół artystów i opowieści z pogranicza SF i nauki. Nowe pomysły na Big Book Festival 2018

25 kwietnia 2018


Pierwszy zlot europejskich pisarek prognozujących rządy kobiet. Jedyny okrągły stół artystów wyobrażających sobie lepszą Polskę. Nowa definicja człowieka i ciała w opowieściach science-fiction i nauce. Bezprecedensowe duety pisarskie. To wszystko i jeszcze więcej czeka nas w dniach od 22 do 24 czerwca podczas tegorocznej edycji Big Book Festival ? Dużego Festiwalu Czytania.

Festiwal nazywany „literackim Open’erem” stawia na nowe i niekonwencjonalne pomysły. „Zadziwienie to uczucie, który chcemy wzbudzić w czytelnikach, łącząc świeżość i eksperymentalny charakter wydarzeń” ? mówią Anna Król i Paulina Wilk z Fundacji „Kultura nie boli” po raz szósty organizujące Big Book Festival. „W zadziwieniu jest coś z radości odkrywania i dreszczu niewiedzy, odmładzająca moc pierwszego razu” ? zapraszają, ujawniając kolejne części programu festiwalu, który odbędzie się pod hasłem „Ekspedycja. Zapomnij o granicach”.

Z pewnością jednym z jaśniejszych punktów programu będą emocjonujące rozmowy czytelników, artystów i pisarzy z Polski i Europy, którzy spotkają się przy zbudowanym na tę okazję okrągłym stole. Zaplanowano dwie debaty publiczne, w których twórcy i odbiorcy kultury mają równe prawa. Specjalnie przygotowane wystąpienia literatów, muzyków, filmowców, twórców teatru i sztuk wizualnych, a także przemówienia dziesięciu pisarek z całej Europy zostaną zestawione z opiniami i przeżyciami czytelników. Powstanie w ten sposób międzynarodowy wielogłos pokazujący panoramę naszych myśli i przekonań. Całość to zrealizowany z rozmachem i dowcipem eksperyment, podczas którego należy szybko formułować myśli, budować trafne argumentacje i posyłać adwersarzom błyskotliwe puenty. A wszystko to wśród tykania zegarów, gongów oznajmiających upływający czas oraz znaków sygnalizujących zmienne nastroje publiczności. Obie debaty będą transmitowane na żywo na fanpage’u festiwalu na Facebooku.

Pierwsza z debat będzie nosić tytuł „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie?” i ma traktować o tym, jakiej Polski życzylibyśmy sobie na kolejne 100 lat. Obok odbiorców wezmą w niej udział Joanna Bator, Piotr Cieplak, Gaba Kulka, Borys Lankosz, Jarosław Mikołajewski, Marian Pilot, Marek Raczkowski, Michał Rusinek, Klementyna Suchanow i Ten Typ Mes. Debatę prowadzi żelazna dama Katarzyna Janowska. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 23 czerwca w godzinach od 16:00 do 18:00.

Drugiej debacie przyświeca hasło „Planeta kobiet”. Co by się zmieniło, gdyby kobiety rządziły światem? Taką rzeczywistość wyobrażać sobie będą czytelnicy oraz europejskie pisarki: Jana Beňová (Słowacja), Clémentine Beauvais (Francja), Hila Blum (Izrael), Svetlana Cârstean (Rumunia), Sylwia Chutnik (Polska), Petra Hůlová (Czechy), Josefine Klougart (Dania), Dalia Staponkut? (Litwa), Katarzyna Surmiak-Domańska (Polska), Tatiana ?îbuleac (Mołdawia). Debatę prowadzi pierwszorzędny agent wywiadu Michał Nogaś. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 24 czerwca w godzinach od 16:00 do 18:00.

Zadziwienie przyniosą też pisarskie duety. Po raz pierwszy w takich konfiguracjach i konwencjach, połączeni życzliwymi przeciwieństwami, uznani polscy autorzy będą zastawiać na siebie pułapki, elokwentnie argumentować i posyłać adwersarzom ironiczne puenty.

„Jak pisarka z pisarką, czyli Lilka kontra Jolanta” to rozmowa Sylwii Chutnik z Małgorzatą Kalicińską. O kobietach ze wsi i z miasta, o bohaterkach niespełnionych i wyjadaczkach, uciekających od prozy życia sentymentalistkach i unikających złudzeń cwaniarach. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 24 czerwca, o godz. 14:00.

„Jak pisarz z pisarką, czyli śledczy kontra archeolożka” to rozmowa Wojciecha Chmielarza z Martą Guzowską. Autorzy zastawiają na siebie pułapki i mętnie zeznają, byle drugie nie dotarło do prawdy. Wzajemne przesłuchanie dotyczyć będzie metod śledczych, prawa serii i mąk twórczych. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 23 czerwca, o godz. 18:00.

Nowym partnerem merytorycznym festiwalu jest Uniwersytet SWPS. Jego wykładowcy, zainspirowani literaturą science-fiction i popkulturą, poprowadzą do przyszłości ? opowiedzą o kosmicznych przestrzeniach, nowej definicji człowieka w dobie sztucznej inteligencji i niekoniecznie fizycznym, za to nieskończonym, życiu.

W pierwszej odsłonie cyklu „Fantastyczne ekspedycje” zatytułowanej „Zakazane przestrzenie” Paweł Pyrka, kulturoznawca z Uniwersytetu SWPS, opowie o motywie ekspedycji, który od XIX wieku żyje w książkach science-fiction. O kosmicznych wyprawach opisywanych, gdy europejscy kolonizatorzy podbijali Nowy Świat. A także o przestrzeni i terytoriach, wobec których ludzie stają się odkrywcami, badaczami i zdobywcami. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 23 czerwca, o godz. 18:00.

W drugiej odsłonie cyklu zatytułowanej „Powłoki i granice” Anna Warso, amerykanistka z Uniwersytetu SWPS, opowie o przyszłości „istoty ludzkiej” w dobie wtyczek i wszczepów. Co literatura science-fiction mówi o cielesności? Dlaczego cyberpunkowi pisarze postrzegają fizyczność jako więzienie dla umysłu? I czy sztuczna inteligencja pragnie mieć ciało? Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 24 czerwca, o godz. 18:00.

Arcyciekawie przedstawia się również punt programu „Poprzez ciało. Transplantacje w literaturze”. W opowiadaniu „Czy Pan istnieje, Mr Johns?” Stanisław Lem stworzył wizję medycyny transplantacyjnej. Opowieść tę zekranizował Andrzej Wajda. Zainspirowani ich dziełami Joanna Jeśmian i Karol Jachymek, kulturoznawcy z Uniwersytetu SWPS, zbadają kierunki rozwoju medycyny, jej granice etyczne i nowe pojęcia tożsamości. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 23 czerwca, godz. 16:00 (Uwaga, obowiązują zapisy pod adresem mailowym spotkania@big-book.pl).

Oczywiście to nie wszystkie zaplanowane atrakcje. W programie szóstej edycji międzynarodowego festiwalu znajdzie się 50 wydarzeń z udziałem gości z kilkunastu państw, spektakl, stand-up literacki, joga z książką, warsztaty, spacery tematyczne i koncerty czytane. Wśród gości pojawią się: Annie Proulx, Antonio Mu?oz Molina, Bernard Stiegler, Bea Uusma, Ziauddin Sardar i Laline Paull. Big Book Festival odbywa się pod patronatem Booklips.pl.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia