Pierwsze szczegóły Europejskiej Nocy Literatury 2021. Gdzie i kiedy odbędzie się tegoroczna edycja wydarzenia?

19 maja 2021

Poznaliśmy pierwsze szczegóły 10. edycji Europejskiej Nocy Literatury. Organizowane przez Strefę Kultury Wrocław literackie święto kontynuować będzie podróż po Wrocławiu – odbędzie się w środku lata na jednym z najbardziej zielonych osiedli miasta.

Europejska Noc Literatury to realizowany w wielu miastach kontynentu projekt prezentujący twórczość europejskich pisarzy. Czytelnicy w ten jeden wieczór mogą usłyszeć znakomitą prozę w interpretacjach cenionych twórców kultury, a przy okazji odwiedzić przestrzenie miasta, które często na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. We Wrocławiu Europejska Noc Literatury zagościła po raz pierwszy w 2013 roku jako element programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Organizowana odtąd co roku na stałe wpisała się już w kalendarz kulturalnych wydarzeń w mieście, a dziewięć dotychczasowych edycji projektu przyciągnęło tysiące widzów.

Już 2016 w roku Europejska Noc Literatury po raz pierwszy zorganizowany został poza ścisłym centrum miasta – przygotowana na specjalne życzenie czytelników i czytelniczek literacka „dogrywka”, czyli druga w 2016 roku odsłona wydarzenia, miała miejsce w malowniczych okolicznościach Parku Szczytnickiego. Rok później Noc Literatury, której tematem była rozumiana na różne sposoby natura, zaprosiła wrocławian na Nadodrze, a w roku 2018 – pod zaproponowanym przez kuratora Michała Nogasia hasłem „Obcy” – na Przedmieście Oławskie. W 2019 roku – gdy kuratorką była Justyna Sobolewska, a tematem „Klasyka na nowo” – literackie święto było okazją, by lepiej poznać Plac Grunwaldzki. Ostatnia edycja – organizowana podczas pandemii – odbyła się na osiedlu Powstańców Ślaskich, a za podróżniczą selekcję literacką odpowiadał wtedy Max Cegielski.

Ze względu na trudną sytuację pandemiczną edycja 2020 odbywała się w wyjątkowej formule: podjęto wiele kroków, by zapewnić uczestnikom wydarzenia bezpieczeństwo, m.in. niemal wszystkie punkty programu zorganizowane zostały na świeżym powietrzu. Prace nad jubileuszową, 10. odsłoną Europejskiej Nocy Literatury prowadzone są we wciąż niepewnej epidemicznie rzeczywistości, dlatego i tym razem czytania odbędą się w przestrzeniach plenerowych. Tłem dla nich będzie zielona enklawa na wrocławskim śródmieściu, przedwojenne „miasto-ogród”: osiedle Karłowice. W 10 karłowickich lokalizacjach miłośnicy literatury spotkają się 21 sierpnia.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia