Patronem 9. edycji festiwalu Stolica Języka Polskiego będzie Sławomir Mrożek

1 lutego 2023

Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń informuje, że 9. edycję festiwalu Stolica Języka Polskiego, który odbywa się w Szczebrzeszynie i Zamościu, zaplanowano w dniach od 30 lipca do 5 sierpnia. Patronem wydarzenia będzie w tym roku Sławomir Mrożek.

Wizerunek autora „Wesela w Atomicach”, „Słonia” i „Emigrantów” znalazł się już na pierwszych grafikach udostępnionych przez organizatorów festiwalu. „Tak go zapamiętał i tak pewną kreską rysuje go Marek Twardowski – artysta grafik, związany z Festiwalem Stolica Języka Polskiego prawie od początku. Ciekawi jesteśmy jak wy pamiętacie Mrożka, jakie macie skojarzenia z nim i jego twórczością? Podczas Festiwalu będzie wiele okazji, żeby o tym porozmawiać” – piszą przedstawiciele Fundacji Sztuki Kreatywna Przestrzeń.

Jak przekazano, festiwal odbędzie się w niezmienionej formie. Do Szczebrzeszyna i Zamościa przyjedzie wielu lubianych pisarzy i twórców. Program zostanie ogłoszony w pierwszych dniach maja. „Na pewno znajdziecie w nim coś dla siebie, bo tworzymy go na bazie doświadczenia i waszych głosów, w które się wsłuchujemy. Każdy kolejny rok i każda edycja pokazują, że literatura to wielka siła, że tak wielu jej chce i potrzebuje. Dla nas to wielka satysfakcja i nadzieja” – dodano.

Organizatorzy podkreślają, że festiwal Stolica Języka Polskiego wyrósł z pasji do języka i słowa – pisanego, czytanego i wypowiadanego – oraz do literatury jako najpiękniejszego medium opowiadania. Dzięki czytaniu i opowiadaniu o tym, co przeczytaliśmy, powiększamy nie tylko swój potencjał wyrażania, ale także uczymy się dostrzegać i rozumieć historie innych ludzi, uwrażliwiać na wielość i różnorodność opinii, sposobów ekspresji i interpretacji. Jesteśmy przekonani, że ta umiejętność pozwala nam lepiej się komunikować i budować szczęśliwsze relacje między bliskimi nam ludźmi.

Co roku podczas festiwalu przyznawane są dwie nagrody – Nagroda Wielkiego Redaktora i Nagroda Człowiek Słowa. Ta pierwsza wręczana jest najbardziej zasłużonym dla polskiej literatury redaktorów za całokształt pracy. Tę drugą laureaci otrzymują jako wyraz uznania dla kunsztu słowa i wdzięczności za pielęgnowanie i kreatywne wykorzystywanie potencjału polszczyzny na co dzień – zarówno w mowie potocznej, jak też języku oficjalnym czy różnych jego stylach stosowanych z racji wykonywanego zawodu.

[emd]

Kategoria: wydarzenia