Państwowy Instytut Wydawniczy świętuje 70. urodziny!

17 czerwca 2016

70-lat-piw-1
25 czerwca minie dokładnie 70 lat od powołania do istnienia Państwowego Instytutu Wydawniczego. Na książkach PIW-u wychowały się już trzy pokolenia, w ciągu siedmiu dekad oficyna wydała ponad 8 tysięcy tytułów i kilkaset serii. Kiermasze, konkursy dla czytelników i wspomnienia ? tak wydawnictwo świętuje swoje 70 urodziny.

„Tu się widywało zupełnie inny świat!” ? mówią o pracy w Państwowym Instytucie Wydawniczym Blanka Ciompała, Hanna Wachnowska i Krystyna Kurmanowa, które przez kilkadziesiąt lat związane były z oficyną. Jak zapamiętały słynną kawiarnię na Foksal 17, jej stałych bywalców oraz czytelników? Wczoraj w internecie pojawił się materiał wideo, w którym wspominają Jana Himilsbacha i Marka Hłaskę, stałych bywalców kawiarni PIW-u:

Już w najbliższą sobotę na stronie PIW-u na Facebooku ruszy akcja „Sto lat, PIW!”. Na pierwszych 70 osób, które w dniach od 18 do 28 czerwca prześlą wydawnictwu życzenia, czekają nagrody książkowe, wśród nich m.in. najnowsze tytuły: „Opowieści i przypowieści” Franza Kafki, „Opium” Gézy Csátha czy „Dzieła zebrane” Witkacego.

„Taka okazja zdarza się raz na 70 lat!” – tak PIW zapowiada swój jubileuszowy kiermasz książek, który rozpocznie się 25 czerwca. Z okazji 70-lecia wydawnictwo obniży ceny wszystkich nowości wydawniczych aż o 40%. Promocja obejmie „Dzieła zebrane” Witkacego, cykl „Utworów zebranych” Mirona Białoszewskiego oraz słynne serie PIW-u (Biblioteka Myśli Współczesnej, Rodowody Cywilizacji, Biografie Sławnych Ludzi).

Podczas kiermaszu czytelnicy znajdą także starsze wydania książek, wśród nich m.in. dzieła Hermana Hessego, Umberta Eco, Williama Faulknera oraz unikalne tytuły z pierwszych lat działalności Instytutu. 25 i 26 czerwca – warto w tych dniach wybrać się do Księgarni PIW-u!

Księgarnia PIW-u przy ul. Foksal 17 w latach 70. XX wieku. Na zdjęciu Blanka Ciompała i Henryk Czerwiński.

Księgarnia PIW-u przy ul. Foksal 17 w latach 70. XX wieku. Na zdjęciu Blanka Ciompała i Henryk Czerwiński.

Państwowy Instytut Wydawniczy został powołany 25 czerwca 1946 roku jako pierwsze państwowe przedsiębiorstwo wydawnicze w Polsce Ludowej. Początkowo był agendą Ministerstwa Informacji i Propagandy i wydawał broszury polityczne, szybko jednak ukształtował się literacki profil oficyny, który zapoczątkowała edycja „Wiatru od morza” Stefana Żeromskiego. Tak zaczęła się historia jednej z najciekawszych i najbardziej zasłużonych dla kultury polskiej oficyn wydawniczych.

Dziś można mówić o fenomenie PIW-u. Wynika on z trzymania wysokich standardów jakościowych, zarówno autorskich, jak i edytorskich, przy wyjątkowo szerokim profilu programowo-tematycznym. PIW wydaje literaturę piękną (wszelkich rodzajów i gatunków) polską i światową, klasyczną i współczesną, książki naukowe i popularnonaukowe z wielu dziedzin (historia, literaturoznawstwo, sztuka, archeologia), listy i pamiętniki, słowniki i leksykony.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia