Panele dyskusyjne, prelekcje i targi w ramach Kujawsko-Pomorskiego Festiwalu Książki w Osielsku

7 października 2022

Od 14 do 16 października w hali GOSiR w Osielsku koło Bydgoszczy odbędzie się Kujawsko–Pomorski Festiwal Książki. Składać się będzie z prelekcji tematycznych, paneli dyskusyjnych oraz targów książki.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w październiku 2021 roku. „W zeszłorocznym wydarzeniu udział wzięły 34 wydawnictwa, głównie z naszego województwa, ale również z innych rejonów Polski. Dodatkowo obecnością zaszczyciło nas aż 16 autorów książek. W tym roku oczywiście liczymy na więcej wydawnictw, jak i większą ilość autorów. Ze wstępnych ustaleń już wiemy, że ten zamysł uda się nam zrealizować. Teraz wszystko już tylko w gestii czytelników, którzy mam nadzieję licznie nas odwiedzą” – mówi Krzysztof Drozdowski, pomysłodawca Kujawsko–Pomorskich Targów Książki.

Oprócz targów w skład festiwalu wchodzą jeszcze prelekcje i spotkania z autorami oraz siedem paneli dyskusyjnych. W ich trakcie zaproszeni goście będą dyskutować nad stanem czytelnictwa w Polsce i jego przyszłością. Wspólnie zastanowią się, czy książka drukowana nadal ma sens, czy w dobie postępującej cyfryzacji naszego życia czytelnicy skłonią się bardziej ku cyfrowym możliwościom czytania za pomocą różnych nośników elektronicznych.

Wielbicieli literatury gatunkowej zainteresuje panel dyskusyjny zatytułowany „Kryminał po bydgosku”. Jak zapowiadają organizatorzy, wezmą w nim udział poczytni autorzy kryminałów z całego kraju. W kolejnych panelach mowa będzie o komiksach historycznych czy też książkach wydawanych przez muzea.

„W okresie popularności seriali i filmów takich jak 'Władca Pierścieni’ czy 'Gra o tron’ chcemy też, by jeden panel dyskusyjny był poświęcony właśnie książkom o tematyce fantastycznej. Nazwaliśmy go zresztą bardzo podobnie do jednego z popularniejszych filmów z uniwersum 'Harry’ego Pottera’, czyli 'Fantastyczne książki i jak je znaleźć?'” – dodaje Drozdowski.

Ze względu na ilość zgłaszających się wydawnictw festiwal odbędzie się w hali GOSiR w Osielsku, znajdującej się tuż przy Szkole Podstawowej. Uroczyste otwarcie wydarzenia nastąpi 14 października. Natomiast reszta prelekcji i paneli dyskusyjnych, wraz z targami książki, odbywać się będzie w kolejne dwa dni, czyli 15 i 16 października.

Organizatorzy szykują również kilka niespodzianek. Jedną z nich będzie przyjazd na festiwal autora książek historycznych Sławomira Kopra, który weźmie udział w spotkaniu autorskim. Będzie również benefis 10-lecia pracy autorskiej jednego z organizatorów. Poza terenem hali usytuowany zostanie obóz wojskowy stworzony przez członków grup rekonstrukcyjnych. Będzie również bazarek z przedmiotami umownie nazwanymi „militarnymi”.

Organizatorami Kujawsko-Pomorskiego Festiwalu Książki są Fundacja „Będziem Polakami” oraz Fundacja Historyczna im. Mariana Rejewskiego.

[am]
fot. i źródło: Fundacja „Będziem Polakami”

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia