banner ad

Osiem dni z poezją w Krakowie. Ogłoszono program Festiwalu Miłosza 2024

31 maja 2024

Cynthia Haven, Yang Lian, Monika Herceg, Katja Gorečan, Dmitrij Strocew, Yolanda Castaño i Hinemoana Baker – to wybrani twórcy, którzy pojawią się na tegorocznym Festiwalu Miłosza. Wydarzenie, którego hasłem jest „Ocalenie”, odbędzie się w dniach od 30 czerwca do 7 lipca w Krakowie. W programie znalazły się spotkania autorskie, debaty, czytania performatywne i dyskusje.

„Festiwal Miłosza rozpocznie się 30 czerwca, w rocznicę urodzin autora 'Ziemi Ulro’, i potrwa wyjątkowo długo, bo aż do 7 lipca” – mówi kurator Szymon Kloska. „Jak co roku wydarzenie będzie interdyscyplinarnym świętem poezji. Po raz kolejny wśród festiwalowych wątków pojawią się wojna i przemoc. 'Ocalenie’ to książka, która zbiera najważniejsze teksty poetyckie Miłosza napisane w czasie okupacji. W tych tekstach, oskarżycielskich i bezwzględnych, znajdujemy pytania o postawę świadków przemocy, bierność i możliwości przeciwstawienia się złu” – dodaje.

O książce „Czesław Miłosz: A California Life”, której premiera polskiego wydania odbędzie się na festiwalu, opowie jej autorka Cynthia Haven. Uznana badaczka zabierze głos nie tylko podczas spotkania wokół kalifornijskiego okresu życia Czesława Miłosza, lecz także wygłosi wykład mistrzowski. A to nie są jedyne wydarzenia poświęcone twórczości poety w czasie festiwalu.

Zapowiedziano rozmowę z Moniką Herceg, tegoroczną laureatką Nagrody Literackiej Europejski Poeta Wolności, o tomie „Okres ochronny”. Ta najczęściej wyróżniana chorwacka autorka młodego pokolenia w swoich wierszach snuje opowieść o osobistym doświadczeniu wojny i uchodźstwa. Oprócz poezji pisze dramaty, jest również redaktorką i scenarzystką.

Swoją twórczość przybliży publiczności Yang Lian, jeden z najważniejszych autorów współczesnej chińskiej poezji, znany działacz na rzecz wolności słowa. Ostatnio został uhonorowany Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Zbigniewa Herberta. „To ogromna wizja, poezja tak gęsta i bogata, że budzi poczucie obcości. To cenne uczucie i wyzwanie, spotkać się z obcą wrażliwością, zanurzyć się w nowy świat” – tak o jego twórczości mówiła poetka Krystyna Dąbrowska, członkini jury nagrody.

Podczas ośmiodniowego festiwalu uczestnicy spotkają się z twórcami z różnych kręgów kulturowych. W samym sercu Krakowa będą gościć syryjska poetka Rasha Habbal (która opowie o premierowej książce „Czego jeszcze nie zaczęliśmy”), słoweńska autorka Katja Gorečan, białoruski twórca Dmitrij Strocew, a także łotewska poetka Inga Gaile oraz łotewski poeta i tłumacz utworów Czesława Miłosza – Māris Salējs. Na festiwalu pojawią się również hiszpańska autorka Yolanda Castaño, Hinemoana Baker z Nowej Zelandii, urodzony w Rydze Siemion Chanin oraz niemieckie twórczynie Birgit Kreipe i Nadja Küchenmeister.

W ramach pasma „Bilans Krytyczny” spotkamy się z klasyczkami i klasykami polskiej poezji, którzy opowiedzą o swoich ostatnich tomach i dotychczasowej drodze twórczej. Wśród nich znajdą się między innymi Joanna Oparek, Marcin Sendecki czy Marcin Baran. Festiwal to również czas na spotkanie z najnowszymi książkami poetyckimi. Wśród festiwalowych premier znajdą się tomiki Agaty Puwalskiej, Anny Matysiak, Mariusza Grzebalskiego, Marcina Podlaskiego, Pawła Stasiewicza, Marcina Meleckiego i innych.

W 2024 roku przypada czterdziestolecie śmierci jednej z najważniejszych polskich poetek XX wieku – Anny Świrszczyńskiej. Ta rocznica stanowi idealną okazję do przyjrzenia się ponownie twórczości tej znakomitej autorki, intensywnie promowanej przez samego Czesława Miłosza zarówno w Polsce, jaki i w anglojęzycznym świecie. Warto zwrócić uwagę na to, że jej poezja przeżywa obecnie renesans, o czym opowie Katarzyna Szopa, autorka monografii „Wybuch wyobraźni. Poezja Anny Świrszczyńskiej wobec reprodukcji życia społecznego”.

Ważne miejsce w programie wydarzenia zajmie poezja Andrzeja Sosnowskiego. Jego wiersze odczytają Joanna Łępicka, Agata Puwalska, Przemek Suchanecki, Agnieszka Wolny-Hamkało i Radosław Jurczak, a sam poeta porozmawia o swojej twórczości z Joanna Orską i Radosławem Jurczakiem.

Na uczestników Festiwalu Miłosza czekają liczne premiery książkowe, nie tylko poetyckie. Oprócz wymienionych wyżej czytelnicy sięgną po wznowione przez wydawnictwo Znak książki „Ziemia Urlo” i „Ocalanie” Czesława Miłosza, a także po zbiór korespondencji noblisty z poetą Tymoteuszem Karpowiczem. Do rąk odbiorców trafią tomy zagranicznych autorów, w tym Hinemoany Baker, Natalii Belchenko, Lawrence’a Ferlinghettiego, Louise Glück, Katji Gorečan, Rashy Habal, Dmitrija Strocewa i Pabla Nerudy. Swoje premiery będą miały również publikacje polskich twórców.

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, ale obowiązują na nie wejściówki, które będą dostępne dwa tygodnie przed rozpoczęciem festiwalu na stronie kbfbilety.krakow.pl i za pośrednictwem aplikacji KBF: PLUS. Pełny program wydarzenia dostępny jest na stronie miloszfestival.pl.

[am]
fot. Krakow Film Music Festival

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia