Oryginalne komiksowe plansze z przygodami Janosika, Orient-Mena czy Tytusa, Romka i A’Tomka można oglądać w DESA Unicum w Warszawie. Za 2 tygodnie trafią na aukcję

24 października 2019


Oryginalne komiksowe plansze z „Janosika” Jerzego Skarżyńskiego, „Tytusa, Romka i A’Tomka” Papcia Chmiela, „Kajka i Kokosza” Janusza Christy, „Orient-Mena” Tadeusza Baranowskiego czy „Kapitana Klossa” Mieczysława Wiśniewskiego można oglądać do 7 listopada na wystawie „Komiks i Ilustracja” w DESA Unicum w Warszawie. Potem prace trafią na licytację.

Komiks „Janosik” powstał w 1973 roku na podstawie scenariusza Tadeusza Kwiatkowskiego do filmu i serialu, który uważany jest za jedną z najważniejszych produkcji w polskiej kinematografii epoki PRL-u. Jerzy Skarżyński, autor komiksu, nawiązywał w nim stylistyką z jednej strony do pop-artu, z drugiej inspirował się tradycyjną kulturą i malarstwem zakopiańskim. Skarżyński znany jest także jako scenograf. W czasie okupacji związany był z grupą młodych plastyków i podziemnym teatrem Tadeusza Kantora. Wraz z żoną tworzył scenografię i kostiumy do filmów Wojciecha Hasa oraz przedstawień operowych m.in. Krzysztofa Pendereckiego czy Giuseppe Verdiego. Te sceniczne doświadczenia mają również swoje odwzorowanie w tworzonych przez artystę komiksach, które wykraczają poza tradycyjne ramy tego gatunku. Prezentowana na wystawie plansza pochodzi z IV części przygód Janosika zatytułowanej „Pobór”.

Abstrakcyjny styl humoru był domeną twórczości Tadeusza Baranowskiego, autora m.in. „Orient-Mena”. Artysta stworzył również tak popularne komiksowe postacie, jak profesor Nerwosolek czy Kudłaczek i Bąbelek. W latach 80. komiksy Baranowskiego zostały wydane w formie albumów. Część z nich była przedrukami ze „Świata Młodych”, część została do pierwotnego scenariusza narysowana całkiem od nowa. W 2005 roku artysta rozpoczął bezprecedensowy projekt. Przy wsparciu fanów i czytelników wydał pożegnalny, kolekcjonerski album, w którym profesorek Nerwosolek i Entomologia udają się na zasłużoną komiksową emeryturę. Baranowski wypracował niepowtarzalny i pełen wyobraźni styl. Jego nieszablonowy, inteligentny, wielowarstwowy humor zyskał rzesze miłośników. Na wystawie zobaczyć będzie można zarówno plansze z przygodami Orient-Mena, jak i pochodzące z komiksu „Na wypadek wszelki, woda, soda i bąbelki”.

Nie sposób pominąć najbardziej znanego i ponadpokoleniowego komiksu autorstwa Papcia Chmiela. Przygody Tytusa, Romka i A?Tomka to dziś już zupełnie kultowa pozycja. Ceny za plansze komiksowe autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego osiągają rekordowe ceny. Najdrożej, za 88 tysięcy złotych, sprzedała się okładka do księgi XX z 1992 roku. Na najbliższej wystawie zobaczyć będzie można 5 plansz stworzonych przez Papcia Chmiela. Wartość tej kolekcji to ponad 100 tysięcy złotych.

Na wystawie udostępnione zostaną również wyjątkowe ilustracje autorstwa takich twórców jak Maria Sołtyk, Janusz Stanny, Józef Wilkoń czy Bohdan Wróblewski. Prace można oglądać w dniach od 24 października do 7 listopada w godz. 11:00-19:00 w Domu Aukcyjnym DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A w Warszawie (wstęp wolny). 7 listopada wszystkie prace zostaną zlicytowane.

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia