banner ad

Organizatorzy Frankfurckich Targów Książki odpowiadają na apel Ukrainy i zawieszają współpracę z rosyjskimi instytucjami państwowymi

2 marca 2022

Na tegorocznych Frankfurckich Targach Książki w Niemczech nie będzie oficjalnych przedstawicieli Federacji Rosyjskiej. Decyzja organizatorów to odpowiedź na apel ministra kultury Ukrainy, który wezwał do bojkotu rosyjskiej kultury.

„Organizatorzy Frankfurckich Targach Książki zdecydowanie potępiają atak Rosji na Ukrainę, który odbył się na rozkaz prezydenta Putina. W związku z inwazją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i łamaniem prawa międzynarodowego Frankfurckie Targi Książki zawieszają współpracę z rosyjskimi instytucjami państwowymi odpowiedzialnymi za organizację grupowego rosyjskiego stoiska na Frankfurckich Targach Książki” – napisał w oświadczeniu prezes targów, Juergen Boos (na zdj.), zapewniając stowarzyszenia wydawców ukraińskich o „pełnym wsparciu”.

Minister kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko zaapelował do społeczności międzynarodowej o nałożenie sankcji na Rosję w dziedzinie kultury i ograniczenie jej aktywności również w tym wymiarze. Przyłączyli się do niego także ministrowie kultury Polski i Litwy oraz pisarze i ludzie kultury z Ukrainy.

„Ze względu na to, że Federacja Rosyjska łamie umowy międzynarodowe i normy społeczne, wymagamy, żeby w następstwie sankcji politycznych, gospodarczych, sportowych i innych zostały nałożone na nią również sankcje w dziedzinie kultury, a tym samym ograniczona została jej kulturowa obecność na arenie międzynarodowej. W tym de facto totalitarnym państwie kultura pełni funkcję służebną i służy jako propaganda polityczna” – napisano w apelu.

W imieniu Ukrainy i krajów partnerskich autorzy apelu domagali się m.in. odwołania udziału Rosji w międzynarodowych wydarzeniach literackich, w tym Frankfurckich Targach Książki i London Book Fair. Druga z tych organizacji jeszcze nie odpowiedziała na apel.

AKTUALIZACJA, GODZ. 12:15

Organizatorzy Targów Książki Dziecięcej w Bolonii właśnie poszli w ślady niemieckich kolegów i koleżanek z branży, publikując komunikat prasowy, w którym napisano o zawieszeniu współpracy z Federacją Rosyjską „ze skutkiem natychmiastowym”. Ponadto Targi Książki w Bolonii oraz towarzyszące im wydarzenia „będą nadal wspierać stowarzyszenie wydawców ukraińskich i promować ich książki, ilustratorów i autorów pomimo ich nieobecności na tegorocznej imprezie”. Targi odbędą się we Włoszech w dniach 21-24 marca.

[am]
fot. Claus Setzer / Frankfurter Buchmesse

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia