Opowieści Katarzyny Tubylewicz z południa Szwecji śladami filmowych i książkowych inspiracji w warszawskim Big Book Cafe

8 marca 2018


W marciu i kwietniu Katarzyna Tubylewicz wystąpi w warszawskim Big Book Cafe z dwoma „reportażami na głos”. Pisarka i tłumaczka poprowadzi uczestników spotkań przez Skanię śladami filmowych i książkowych inspiracji.

Mieszkająca w Szwecji autorka głośnych „Moralistów” i „Rówieśniczek” podjęła się niezwykłego wyzwania. Na zaproszenie Visist Sweden Polska odbyła podróż przez Skanię. Jak sama przyznaje, kraina ta znacznie różni się od innych rejonów Szwecji. „Czuć tam trochę odmienną mentalność i historię ? Skania należała kiedyś do Danii. Mieszkańcy Skanii są na ogół bardziej otwarci od reszty Szwedów, głośniejsi, żywiej gestykulujący, a w dodatku mówią charakterystycznym dialektem z wibrującym 'r’ , ten dialekt w skrajnej formie może być niezrozumiały dla mieszkańca Sztokholmu! Krajobrazy Skanii pełne są otwartych przestrzeni, łagodnie falujących pagórków i bezkresnych łąk. W tym sensie Skania trochę przypomina Szkocję” ? mówi autorka.

Podróż przez Skanię nie wiodła jednak tradycyjnym szlakiem turystycznym. „Podróżowanie zawsze wzbudza we mnie chęć dowiedzenia się czegoś więcej o kraju, który zwiedzam, głębszego wniknięcia w społeczeństwo, zrozumienia go. Nie jestem podróżnikiem zaliczającym zabytki, bardziej ciekawią mnie ludzie, ich odczuwanie świata. Myślę, że najlepszym sposobem, by zbliżyć się do innego społeczeństwa jest sięgnięcie do literatury lub filmu. Przed wyjazdem do Japonii pasjami czytałam książki Murakamiego, ale także świetne książki Joanny Bator” ? wyznaje Tubylewicz. „Szwecja słynie ze swoich kryminałów, których cechą charakterystyczną jest to, że poruszają ważne tematy społeczne, a jednocześnie mają wyraźne rysy epickie, detalicznie opisują otaczający świat” ? dodaje. Na południu Szwecji poszukiwała więc motywów, krajobrazów i nastrojów, które zostały twórczo wykorzystane m.in. w serialach i powieściach kryminalnych, dzięki czemu Skania stała się jednym z najbardziej intrygujących i modnych rejonów Europy.

Efektem tych podróży są dwie elektryzujące opowieści, które autorka przedstawi na żywo polskiej publiczności na scenie Big Book Cafe w Warszawie (ul. Dąbrowskiego 81). Katarzyna Tubylewicz zaprezentuje je w nowej formie ? reportaży na głos. Będą to pełne napięcia i różnorodnych emocji opowieści o Skanii. Prowadzeni narracją pisarki odwiedzimy m.in. Malmö, Landskronę, Lund, Ystad i Ales Stenar. Mówionym reportażom pisarki towarzyszyć będą nastrojowe kadry, które fotograf Jacek Kadaj przygotował, podróżując z nią przez Skanię.

Pierwszy wieczór zatytułowany „Skania noir” odbędzie się w piątek, 16 marca o godz. 19:00. Katarzyna Tubylewicz zabierze nas w podróż tropem mrocznego kina i kultowego serialu „The Bridge”.

„Błądząc po Malmö śladami bohaterów 'The Bridge’ (’Most nad Sundem’) można trafić do centralnie położonych dzielnic, które architekturą i klimatem przypominają nowojorski Harlem… Pod tym względem Malmö różni się od innych szwedzkich miast, których wielokulturowość nie jest widoczna w centrum, bo wypchnięto ją na znajdujące się na dalekich przedmieściach blokowiska. Nie oznacza to wcale, że Malmö jest wzorem integracji i nie ma problemów społecznych. Fanów 'The Bridge’ nie trzeba o tym przekonywać, bo w serialu tym nie ma cienia infantylizujących współczesną Szwecję pozbawionych aktualności opowieści o Bullerbyn. Malmö to kontrasty, wyzwania i wielkomiejskie napięcia” ? komentuje pisarka.

Drugi wieczór ? „Skania literacka” ? odbędzie się w piątek, 6 kwietnia o godz. 19:00. Będzie poświęcony inspiracjom powieściowym. Katarzyna Tubylewicz poprowadzi śladami Kurta Wallandera, kultowego bohatera powieściowego, oraz Selmy Lagerlöf, pierwszej laureatki literackiego Nobla i działaczki na rzecz emancypacji kobiet.

„Selma Lagerlöf nie czuła się samotna w Landskronie dzięki zaangażowanym społecznie kobietom, z których jedna ? Anna Oom, także nauczycielka ? była też jej pierwszą miłością. Druga przyjaciółka Selmy, Elise Malmros, pierwsza w Szwecji kobieta zatrudniona w banku, po pracy zabierała autorkę do domów miejskiej biedoty. Wciągnęła ją w ruch na rzecz abstynencji, w pracę w Armii Zbawienia i w działalność klubów robótek ręcznych, które były w rzeczywistości pierwszymi organizacjami na rzecz emancypacji i solidarności kobiet w Szwecji” ? opowiada Tubylewicz.

Opowieści pisarki mogą stanowić dla niektórych zachętę do odwiedzenia Skanii na własną rękę. Tubylewicz ma dla potencjalnych podróżników kilka wskazówek: „Skanię można zwiedzać o każdej porze roku, ale osoby nie przepadające za zimnym wiatrem i deszczem, powinny wyruszyć między kwietniem a wrześniem. Do Malmö lata kilka z Polski tanich linii lotniczych, ale można też wsiąść w samochód i popłynąć promem ze Świnoujścia do Ystad, albo wybrać trasę przez Niemcy do Kopenhagi, a potem mostem Öresund do Malmö. Kiedy jest ciepło, po Skanii cudownie jest jeździć rowerem, w samym Malmö jest 500 kilometrów ścieżek rowerowych, a trasy Österlen należą do najpiękniejszych na świecie, zwłaszcza, gdy kwitną pola rzepakowe. W Skanii nie wolno przegapić Ystad, Malmö, szwedzkiego Stonehenge, czyli Ales Stenar oraz Lundu i warto mieć trochę czasu na to, żeby pobłąkać się po okolicy bez celu. Osobom zainteresowanym podążaniem śladami międzynarodowych gwiazd mogę zdradzić, że w małej, wyjątkowo malowniczej miejscowości nadmorskiej Torekov ma swój wymarzony dom letni Hugh Grant”.

Wstęp na oba „reportaże na głos” Katarzyny Tubylewicz jest bezpłatny.

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia