banner ad

Opera na podstawie „Anny Inn w grobowcach świata” do libretta Olgi Tokarczuk w Gdańsku podczas gali Nagrody Europejski Poeta Wolności

12 sierpnia 2020

31 sierpnia, w przedostatni dzień obchodów Święta Wolności i Demokracji, w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbędzie się uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej Europejski Poeta Wolności 2020. Podczas gali wystawiona zostanie opera „ahat-il? ? siostra bogów” do libretta Olgi Tokarczuk.

„Szósta edycja Festiwalu Europejski Poeta Wolności to święto poezji i jej twórców. W tym roku na żywo spotkamy się jedynie z laureatkami Nagrody Literackiej Miasta Gdańska, Sinéad Morrissey i jej tłumaczką, Magdą Heydel. Sylwetki pozostałych nominowanych przybliżymy podczas gali wręczenia nagrody. Formą wspólnego zaproszenia do przeżywania i wkroczenia w świat sztuki w tym roku będzie interpretacja muzyczna dzieła Olgi Tokarczuk na podstawie powieści 'Anna In w grobowcach świata’ w kompozycji Aleksandra Nowaka. Zapraszamy również na otwarte, plenerowe spotkanie z laureatkami Nagrody, 1 września, o godz. 19:00 na rogu ulic Straganiarskiej i Lawendowej” ? mówi Aleksandra Szymańska z Instytutu Kultury Miejskiej.

Europejska Poetka Wolności

Europejską Poetką Wolności 2020 została irlandzka autorka Sinéad Morrissey uhonorowana za zbiór wierszy „O równowadze” w tłumaczeniu Magdy Heydel. Tom ten to opowieść o nieoczywistej równowadze świata, zarówno tego obserwowanego, jak i tego intymnego ? kobiecego.

„Wiersze Morrissey mówią jednocześnie lirycznie i dyskursywnie. To książka konsekwentna i spójna w niemal surrealnym bogactwie swych obrazów. Jury Nagrody doceniło sposób, w jaki poetka podróżuje między różnymi kulturami, jej imponującą wiedzę o świecie oraz umiejętność mówienia językami różnych form poetyckich, w których pobrzmiewa zarówno fascynacja wyobraźnią ludową, jak i nowoczesną nauką” ? dodaje Aleksandra Szymańska.

„ahat-il? ? siostra bogów” Aleksandra Nowaka do libretta Olgi Tokarczuk

W stylistykę i rozważania wierszy Morrissey wpisuje się skomponowana przez Aleksandra Nowaka w 2018 roku opera „ahat-il? ? siostra bogów” powstała do libretta autorstwa Olgi Tokarczuk na podstawie powieści noblistki „Anna In w grobowcach świata”. Opowieść interpretuje na nowo jeden z najstarszych mitów ? historię o zejściu do podziemi, o stoczonej tam walce oraz o konsekwencjach tych wydarzeń. Opera zostanie przedstawiona w wersji koncertowej.

„Bohaterami opowieści są postacie boskie, ludzkie i demoniczne, kierowane różnymi tajemniczymi siłami, splecione ze sobą siecią fatalnych relacji. Postacią główną jest nie bóg, lecz, odwrotnie niż w oryginalnym micie, człowiek, usiłujący odnaleźć swoje miejsce w świecie rządzonym przez bogów, zrozumieć i uratować go przed zgotowaną przez istoty wyższe katastrofą. Ostateczną ofiarę, by zachować boski porządek, ponosi człowiek” ? mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Na scenie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej zobaczymy i usłyszymy uznanych polskich artystów. W rolę tytułową Ninszubur wcieli się Urszula Kryger. Joanna Freszel wystąpi jako bogini życia Inanna, Ewa Biegas jako siostra Inanny, bogini śmierci Ereszkigal, a Jan Jakub Monowid jako kochanek Inanny, Dumuzi. Sebastian Szumski, Bartłomiej Misiuda i Szymon Kobyliński to w operze bogowie-ojcowie. Towarzyszyć im będzie przygotowany przez Annę Szostak-Myrczek Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia w rolach tłumu ludzi i demonów oraz Aukso ? Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia.

Bilety i reżim sanitarny w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Bilety na koncert będzie można nabyć od czwartku, 13 sierpnia. Do otwartej sprzedaży w dwóch turach trafi limitowana pula biletów w cenie 99 złotych. Zakup będzie możliwy przez system ticketmaster.pl oraz w kasach Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Do każdego biletu będzie dołączony formularz z danymi osobowymi i kontaktowymi, który trzeba będzie obowiązkowo wypełnić i przekazać organizatorom przed rozpoczęciem gali na adres e-mailowy: rezerwacje.wydarzenia@muzeumgdansk.pl.

„W związku z wymogami reżimu sanitarnego prosimy o przybycie na minimum 20 minut przed rozpoczęciem gali. Poza obowiązkową dezynfekcją rąk gorąco zachęcamy do noszenia maseczek ochronnych ? jeśli nie w trosce o swoje zdrowie, to z troski o innych uczestników wydarzenia. W zależności od wykupionego miejsca ich posiadacze będą mogli wejść przez określone drzwi. W dniu koncertu nie będą czynne również szatnie. Swoje rzeczy będzie można położyć obok ? na wolnym miejscu, które będzie oddzielało nas od drugiej osoby” ? mówi Andrzej Gierszewski z Muzeum Gdańska.

Organizatorami gali Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2020 oraz koncertu operowego są Instytut Kultury Miejskiej oraz Muzeum Gdańska. Wydarzenie odbędzie się 31 sierpnia o godz. 19:00.

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia