Olga Drenda została dyrektorką kreatywną Festiwalu Conrada

3 czerwca 2024

Nową dyrektorką kreatywną Festiwalu Conrada została pisarka i antropolożka Olga Drenda. Z festiwalem pożegnali się z kolei dyrektorzy Michał Paweł Markowski oraz Grzegorz Jankowicz. Ten drugi od 1 czerwca pełni funkcję dyrektora Instytutu Książki.

„Chciałabym utrzymać charakter Festiwalu jako wielkiej, inspirującej rozmowy, do której zapraszamy wszystkich, a przede wszystkim pokazać, jak bardzo i na jak wiele sposobów literatura działa, wciąga, porusza. Będę się starać, by było to wydarzenie, z którego ludzie wynoszą świeże myśli, inspiracje i intuicje, który będą żywo wspominać i na który będą powracać” – mówi o swojej nowej roli Olga Drenda.

Do zespołu festiwalowego jako redaktor literacki dołączył również Michał Sowiński z „Tygodnika Powszechnego”. „Literatura to nie zadrukowane na czarno strony w książkach, tylko opowieść, którą współtworzymy my wszyscy: pisarze i pisarki, tłumacze i tłumaczki, wydawcy i wydawczynie, a przede wszystkim czytelnicy i czytelniczki. Spotkajmy się tej jesieni w Krakowie, aby napisać kolejny jej rozdział. A ja w międzyczasie zadbam, żeby wszyscy dowiedzieli się, o czym będziemy w tym roku rozmawiać, a także żeby każdy miał co przeczytać na temat tegorocznych gości” – zapowiedział.

Tegoroczna, 16. edycja Festiwalu Conrada w Krakowie, pierwsza realizowana pod okiem Olgi Drendy, zaplanowana jest tradycyjnie na koniec października. Informacje o programie będą ogłaszane sukcesywnie od czerwca. „Przez 15 lat wokół Festiwalu zebrała się ogromna społeczność czytelników oraz czytelniczek i pozostajemy jej wierni. Jak co roku przygotowujemy bogaty program spotkań z twórczyniami i twórcami z całego świata, a także warsztatów, pokazów filmowych, wydarzeń dla dzieci i rodzin oraz spotkań branżowych realizowanych w ramach Kongresu Książki” – powiedziała Urszula Chwalba, dyrektor wykonawcza festiwalu.

[am]
fot. mat. prasowe Festiwalu Conrada

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia