banner ad

Ogłoszono program Kawiarni Literackiej OFF Festivalu 2018

27 czerwca 2018


W tym roku podczas jednego z najważniejszych muzycznych wydarzeń sezonu letniego, czyli OFF Festivalu w Katowicach, po raz kolejny swoje podwoje otworzy Kawiarnia Literacka. Rozmowy o tym, co ważne dla współczesnej literatury i jej twórców, toczyć się będą pod hasłem „Czasami”. Kawiarnia Literacka będzie działać przez cały czas trwania OFF Festivalu w dniach 3-5 sierpnia.

Tegoroczna odsłona Kawiarni udowodni, że każdy raz na jakiś czas robi coś, co nie do końca go definiuje i jest trochę na przekór przyzwyczajeniom. Dzięki takiemu działaniu eksperymentujemy, otwieramy się na nowe doświadczenia i rozwiązania. Kawiarnia będzie daleka od zamykania się w gatunkach, pozach oraz środowiskowych niesnaskach. Podejmie różne tematy ? od gotowania poprzez seks, pisanie piosenek, filmowanie literatury i opisywanie rzeczywistości, aż po zabijanie.

Oprócz udziału w dyskusjach będzie można posłuchać literatury czytanej przy improwizowanej muzyce. Uczestnicy festiwalu wysłuchają m.in. reportera Marcina Kąckiego czytającego „Białystok. Biała siła, czarna pamięć” z akompaniamentem zespołu Pokusa oraz Zyty Rudzkiej i formacji Sorja Moria, która zilustruje muzycznie jej „Krótką wymianę ognia”.

Gośćmi Kawiarni Literackiej będą też m. in. Magdalena Grzebałkowska, Jakub Żulczyk, Natalia Fiedorczuk, Katarzyna Puzyńska, Wojciech Chmielarz, Marta Dymek, Ewa Winnicka czy Cezary Łazarewicz. Organizatorzy przygotowali również nie lada gratkę w postaci premierowego wykonania na żywo słuchowiska, na które składają się fragmenty powieści „Zły” Leopolda Tyrmanda. Aktorki i aktorzy, którzy na co dzień pracują przy realizowaniu tego rodzaju nagrań oraz produkcji audiobooków dla Biblioteki Akustycznej, zaprezentują je w wersji live. Wydarzenie odbędzie się w ramach obchodów 70-lecia Empiku, który jest współorganizatorem kawiarni. Z tej okazji powstaje aż siedem podobnych słuchowisk, które zostaną oparte na kanonicznych polskich tekstach oddających ducha kolejnych siedmiu dekad.

Nawiązaniem do jubileuszu będzie też specjalna aranżacja przestrzeni Kawiarni Literackiej, w której zapanuje stylistyka nawiązująca do tej, jaka królowała w Klubach Międzynarodowej Prasy i Książki. W przestrzeni działać będzie ponadto księgarnia festiwalowa Empiku, gdzie publiczność zaopatrzy się w książki pisarek i pisarzy goszczących na festiwalu. Organizatorzy planują również wystawę okładek przygotowaną w ramach kampanii „Oceniaj książkę po okładce”. Jej celem jest zwrócenie uwagi odbiorców na jakość i estetykę okładek książek oraz promowanie dobrych praktyk w projektowaniu. Dla tych, którzy na terenie festiwalu chcieliby spokojnie poczytać, tuż obok Kawiarni Literackiej stanie ponadto ? cieszący się dużym zainteresowaniem już podczas zeszłorocznej edycji festiwalu ? Domek Czytelniczy.

OFF Festival powstał w 2006 roku. Pomysłodawcą, twórcą i dyrektorem artystycznym jest Artur Rojek, popularny muzyk i propagator alternatywnych brzmień, były wokalista i współzałożyciel Myslovitz. Festiwal narodził się z marzeń i pasji dzielenia się muzyką. Wydarzenie łączy fanów muzyki i artystów ze wszystkich zakątków świata, przełamuje schematy i wyznacza nowe trendy.

OFF Festival Katowice 2018 odbędzie się w dniach 3-5 sierpnia, w Dolinie Trzech Stawów. Podczas tegorocznej edycji imprezy wystąpią m.in.: M.I.A., Charlotte Gainsbourg, Grizzly Bear, Jon Hopkins Live, Ariel Pink, Aurora, John Maus, Turbonegro i The Brian Jonestown Massacre. Trzydniowe karnety w cenie 370 złotych możecie już kupić w OFF Sklepie. Cena ta obowiązuje do 2 sierpnia lub do wyczerpania biletów z czwartej puli! W sprzedaży są już również bilety na pole namiotowe, w cenie 70 zł.

Poniżej możecie zapoznać się z pełnym programem Kawiarni Literackiej na Off Festivalu:

Piątek, 3 sierpnia

17:30 Czytanie z akompaniamentem

Marcin Kącki czyta „Białystok. Biała siła, czarna pamięć” z akompaniamentem zespołu Pokusa.

Autor poszukuje śladów wymordowanych sąsiadów, krwawiącej hostii z Sokółki, czyta tablice pamiątkowe i akta prokuratorskie. Rozmawia ze społecznikami, z przedstawicielami władzy i Kościoła, z mieszkańcami wsi i bloków, z młodymi neofaszystami. Z tego wielogłosu wyłania się złożona historia Białegostoku ? „miasta bez pamięci”. Mocna książka pisana w bezlitosnym świetle reporterskich reflektorów, bez taryfy ulgowej, ale i bez jednoznacznych ocen. Na scenie Kawiarni Literackiej będzie mu towarzyszyć formacja Pokusa.

19:30 Dyskusja „Czasami gotuję”

Cała Polska rzuciła się do garów. Zamiast schaboszczaka z mizerią pichci głównie jarmuż w mleku kokosowym, a na deser wcina wędzone słodkości. Czemu kultura kulinarna stała się dla nas taka ważna? O tym, czy weganizm uratuje świat Sylwia Chutnik wraz z Karoliną Sulej porozmawiają z Martą Dymek, autorką bloga „Jadłonomia”, oraz Magdaleną Trojanowską, autorką książki „Slow life z widokiem na Śnieżkę”.

22:00 Dyskusja „Czasami piszę piosenki”

Piosenka musi posiadać tekst ? ale jak go napisać? Do muzyki, w czasie próby, niczym wiersz czy raczej opowiadanie? I czy tekst musi opowiadać historię czy raczej onirycznie oplatać słowami? O tym, jak napisać tekst do piosenki porozmawiają pisarka i kompozytorka Natalia Fiedorczuk, lider zespołu Hańba, Ludwik Zamenhof oraz muzyk, Lech Janerka. Dyskusję poprowadzą Sylwia Chutnik, Karolina Sulej oraz Adam Szaja.

Sobota, 4 sierpnia

16:10 Dyskusja „Czasami idę do łóżka”

Let?s talk about sex, czyli jak literatura radzi sobie z erotyką. W Wielkiej Brytanii pismo „Literary Review” przyznaje „Nagrodę dla najgorszej sceny erotycznej w literaturze współczesnej” (Bad Sex Awards). Czy w polskiej literaturze jest lepiej? A może mroczny Grey na zawsze wyznaczył kierunek pisania O TYM. W dyskusji wezmą udział wydawca komiksów, Wojciech Szot oraz sex coach i edukatorka seksualna, Marta Niedźwiecka. Spotkanie poprowadzą Sylwia Chutnik i Karolina Sulej.

17:30 Dyskusja „Czasami zabijam”

Trup, tajemnica, trumna i dużo krwi. Kryminały już dawno wyszły ze sfery literatury gorszego sortu. Adam Szaja, zapyta autorkę serii kryminałów, Katarzynę Puzyńską, oraz twórcę cyklu o Jakubie Mortce, Wojciecha Chmielarza, czy rzeczywiście należy iść do kostnicy, aby zacząć pisać? Przeczytamy również najbardziej przerażające (lub żenujące) fragmenty książek.

19:30 Czytanie z akompaniamentem

Zyta Rudzka czyta „Krótką wymianę ognia” z akompaniamentem zespołu Sorja Morja.

Doskonale przyjęta powieść autorki jest prawdziwą perłą językową. Bohaterka, starzejąca się poetka, pragnie „całego życia”, o które dopominała się niegdyś Zofia Nałkowska.

22:00 Słuchowisko na żywo: Leopold Tyrmand „Zły”

Słuchowisko jest częścią cyklu „70 lat spotkań z kulturą” realizowanego wspólnie z Biblioteką Akustyczną w ramach obchodów 70-lecia Empiku. „Zły” Leopolda Tyrmanda posłuży nam za obraz lat 50., kiedy z gruzów wracaliśmy do normalnego życia. Kuratorką projektu jest Sylwia Chutnik.

Niedziela, 5 sierpnia

16:10 Dyskusja „Czasami mnie filmują”

Gdzie te czasy, że w polskich studiach filmowych zatrudnieni byli dyrektorzy literaccy dbający o scenariusz? Czy kino przestało bać się pisarzy i pisarek oraz coraz częściej zaprasza ich do współpracy lub sięga po ich powieści? Na te i inne pytania odpowiedzą pisarz i współautor scenariusza do serialu „Belfer”, Jakub Żulczyk, oraz autorka biografii Zdzisława Beksińskiego i Krzysztofa Komedy, Magdalena Grzebałkowska. Dyskusję poprowadzą Karolina Sulej i Adam Szaja.

17:30 Dyskusja „Czasami zadaję pytania”

Reportaże zawładnęły polską literaturą. Jaka jest przyszłość tego gatunku i na czym polegają spory dotyczące fikcji i prawdy w tekstach dziennikarskich? O tym, ale również o sztuce rozmowy i słuchania Sylwia Chutnik i Karolina Sulej porozmawiają z reportażystkami Magdaleną Kicińską i Ewą Winnicką oraz Cezarym Łazarewiczem.

19:30 Czytanie z akompaniamentem

Magdalena Grzebałkowska czyta „Komedę. Osobiste życie jazzu” z akompaniamentem Side One.

By poznać prawdę o jednym z najwybitniejszych polskich muzyków, którego kołysankę z „Dziecka Rosemary” nucił cały świat, Magdalena Grzebałkowska odwiedziła między innymi państwa skandynawskie, Rosję i Stany Zjednoczone. Dotarła do ostatniego żyjącego świadka tragicznego upadku ze skarpy sprzed pięćdziesięciu lat i jako pierwsza przedstawiła jego wersję wydarzeń. Odkrywa przed czytelnikami osobiste życie polskiego jazzu ? Komedy i środowiska, w którym się obracał. To poruszający portret pokolenia, dla którego jazz był najpiękniejszą ? i często jedyną ? namiastką wolności.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia