banner ad

Ogłoszono program Big Book Festival 2015

11 maja 2015

program-Big-Book-Festival-2015
Wielkie gwiazdy literatury w kameralnych okolicznościach. Dyskusje o sprawach istotnych i zabawy nie całkiem poważne. Piękne zbrodnie, spacery w przeszłość oraz kuchnia literacka. Przez trzy dni, od 12 do 14 czerwca, w centrum Warszawy odbędzie się ponad 40 spotkań z udziałem stu gości z kilkunastu krajów. Wszystko to w scenerii dawnej fabryki serów.

Organizatorzy Big Book Festival zapraszają na spotkania, panele, spacery, warsztaty, plenerowe wycieczki i wystawę. W tym roku podczas wszystkich wydarzeń mile widziani będą czworonożni towarzysze, bo festiwal odbywa się pod hasłem „Człowiek nie pies i czytać musi!”.

Program tegorocznej edycji imprezy podzielony został na następujące bloki tematyczne:

Blok GIGANCI LITERATURY to bliskie spotkania z najważniejszymi autorami współczesnymi z Wielkiej Brytanii, Indii, Norwegii, Finlandii. Gośćmi festiwalu będą świetni powieściopisarze, m.in.: Zadie Smith, Sophie Hannah, Sofi Oksanen, Hanif Kureishi, Lars Saabye Christensen, Herbj?rg Wassmo i Jeet Thayil.

W bloku PAMIĘĆ będziemy mogli wysłuchać serii rozmów o tym, jak wspomnienia ? osobiste, rodzinne i społeczne – tworzą nas i świat współczesny. W spotkaniach udział wezmą m.in. Iljas Churi, Danny Wattin, Anna Janko, Magdalena Tulli, Joanna Bator, Magdalena Grzebałkowska i Tomasz Łubieński.

Bloki NA WSCHÓD i NA ZACHÓD to rozmowy ponad podziałami i granicami. Kilka pokoleń pisarzy z Polski i krajów sąsiedzkich będzie rozbijać stereotypy i szukać bliskości. Niekoniecznie na serio. Spotkają się m.in.: Władimir Sorokin, Swietłana Aleksijewicz, Janusz Leon Wiśniewski, Boris Reitschuster, Angelika Kuźniak, Eugen Ruge, Magdalena Parys i Stefan Chwin.

POGADANKI to nowa seria niby-wykładów, czyli wciągających opowieści ilustrowanych pięknymi fotografiami. Krzysztof Tomasik zaprezentuje dawne seksbomby, Monika Małkowska ? najlepsze i najbrzydsze okładki książek, a Marek Beylin ? nieszablonowe życie Aliny Szapocznikow. Wszystko, co chcielibyście wiedzieć nie nudząc się w trakcie.

Z ZIMNĄ KRWIĄ to blok dla osób o mocnych nerwach. Mistrzowie powieści kryminalnych i policyjni eksperci pokażą swój warsztat. Katarzyna Bonda poprowadzi oględziny ciała ofiary. Mariusz Czubaj zaprezentuje martwą naturę. Zygmunt Miłoszewski pokaże, jak napisać świetny serial. A Gaja Grzegorzewska nauczy wyobraźni w 120 minut. Spotkania zaplanowano w bardzo kameralnej formie w zbrodniczych okolicznościach.

LITERATURA DLA KUCHAREK to wydarzenie dla czytelników o delikatnym podniebieniu. Łukasz Modelski poprowadzi w przeszłość polskich ksiąg kucharskich i włoży literaturę do gara. Dosłownie.

ĆWICZENIA TERENOWE to ulubiona sekcja miłośników kultury fizycznej. Spacerujemy i dyskutujemy pod gołym niebem. Ustanowimy też rekord świata w liczbie osób (oraz psów) czytających razem na wolnym powietrzu.

Pełny program festiwalu jest już dostępny na stronie www.bigbookfestival.pl. Wstęp na wszystkie spotkania jest bezpłatny, na część trzeba się zarejestrować. Wydarzenia odbywają się w fabryce SerWar przy ul. Hożej 51 oraz w przestrzeni miasta.

Big Book Festival jest wydarzeniem społecznym, realizowanym od 2012 roku przez Fundację „Kultura nie boli”. Angażuje autorów, wydawców, publiczność, instytucje publiczne i prywatne do współtworzenia ekscytujących wydarzeń; pokazuje nowe sposoby przeżywania i funkcjonowania literatury. Festiwalowi towarzyszą: poczucie humoru, akcje społeczne i niezobowiązująca atmosfera.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun tegorocznej edycji Big Book Festival:

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia