Ogłoszono program 3. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

17 kwietnia 2018


W środę 9 maja we Wrocławiu startuje 3. edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius. W programie imprezy, która potrwa do niedzieli 13 maja, znajdą się m.in. spotkania z nominowanymi do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, dyskusje wokół premier książkowych, improwizacje teatralne, koncerty i inne formy dzielenia się poetycką wrażliwością.

„Rdzeniem poezji jest niezmiennie to samo: uważność, wysiłek zrozumienia, umiejętność słuchania i słyszenia, szukanie metafory jako najcelniejszej formuły nazywającej emocje i doświadczenia za każdym razem indywidualne, niepowtarzalne, jedyne” ? przekonuje prof. Andrzej Zawada, dyrektor programowy Festiwalu.

Program właściwy Festiwalu rozpocznie poetycko-muzyczny występ Umara Abdul-Nassera, irackiego poety, który we Wrocławiu przebywa na stypendium w ramach Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN. Tego samego dnia czytelnicy będą mogli spotkać się z Ewą Sonnenberg, a tematem przewodnim dyskusji będzie premiera jej najnowszej książki „Schizofrenia & Company” (Wydawnictwo Warstwy). Pierwszy festiwalowy dzień zakończy zespół Improwizowanych Poniedziałków spektaklem opartym na „Lapidariach” Ryszarda Kapuścińskiego i poezji współczesnej.

Początek drugiego dnia Silesiusa to spotkanie z Marcinem Świetlickim. Poeta, prozaik i muzyk, laureat Nagrody Silesius za całokształt pracy twórczej z 2012 roku porozmawia z jurorem nagrody, Adamem Poprawą. Tego samego dnia odbędzie się wyczekiwane przez wielu spotkanie z nominowanymi do Nagrody Silesius w kategorii „Debiut”. W tym roku jury wybrało tomiki trzech poetek: Emanueli Czeladki („Napływ”, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu), Agaty Jabłońskiej („Raport wojenny”, Biuro Literackie) i Julii Niedziejko („Niebieska godzina”, Fundacja Duży Format). Jeszcze liczniejsza reprezentacja żeńska weźmie następnego dnia udział w rozmowie z Irkiem Grinem, kiedy to publiczność będzie miała okazję wysłuchać dyskusji z nominowanymi w kategorii „Książka Roku”. Tu na siedem tomików aż cztery zostały napisane przez poetki. To pierwsza taka sytuacja w historii nagrody, kiedy kobiety są tak bardzo obecne w gronie nominowanych. Skład finalistów w kategorii „Książki Roku”: Dominik Bielicki („Pawilony”, Fundacja Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza), Julia Fiedorczuk („Psalmy”, Fundacja Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza), Jacek Gutorow („Rok bez chmur”, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu), Jerzy Jarniewicz („Puste noce”, Biuro Literackie), Marta Podgórnik („Zimna książka”, Biuro Literackie), Ilona Witkowska („Lucyfer zwycięża”, Korporacja Ha!art) i Urszula Zajączkowska („minimum”, Wydawnictwo Warstwy).

Pośród spotkań festiwalowych wyjątkowe znaczenie będzie mieć sobotnia dyskusja z Bohdanem Zadurą. Ten wybitny poeta, eseista i tłumacz, entuzjasta i propagator literatury ukraińskiej, przyjedzie do Wrocławia, by odebrać Nagrodę Silesius za całokształt pracy twórczej. Przed uroczystą galą, której Zadura będzie głównym bohaterem, czytelnicy będą mogli spotkać się z nim w klubie Proza. Rozmowę poprowadzi krakowski poeta Marcin Baran.

Tego samego dnia odbędzie się dyskusja wokół twórczości nieżyjącego już mistrza polskiej poezji, Zbigniewa Herberta. Pretekstem do rozmowy będzie premiera książki „Herbert. Biografia” (Wydawnictwo Znak) autorstwa Andrzeja Franaszka. Z tym uznanym biografem i historykiem literatury rozmawiać będzie Łukasz Wojtusik, dziennikarz radia Tok FM. W tegorocznym programie festiwalu znajdziemy też Pracownię Poetycką Silesius, czyli moderowaną przez dwójkę krytyków literackich ? Annę Kałużę i Grzegorza Jankowicza ? dyskusję z udziałem Julii Fiedorczuk, Łukasza Podgórniego i Urszuli Zajączkowskiej wokół zagadnienia cenzury w literaturze, panel poświęcony poezji greckiej (tej współczesnej, jak i klasycznej, w której głos zabiorą utytułowani tłumacze literatury greckiej: Ireneusz Kania i Michał Bzinkowski), a także projekty muzyczne, w tym koncert najmłodszej formacji muzycznej Marcina Świetlickiego, zespołu Zgniłość.

Wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi będzie Turniej jednego wiersza im. Tomasza Pułki. Jest to cykliczna impreza poetycka, której organizatorami są Księgarnia Hiszpańska we Wrocławiu, 8. Arkusz „Odry” oraz poeta Konrad Góra. Ideą przyświecającą turniejowi jest stworzenie przestrzeni wyrazu dla wszystkich tych, którzy piszą wiersze, chcieliby się nimi dzielić i o nich rozmawiać. Uczestnicy turnieju będą mogli wygrać nagrody rzeczowe (m.in. książki od Wydawnictwa Warstwy) oraz możliwość publikacji poezji w miesięczniku „Odra”.

Szczegółowy program 3. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius znajdziecie na stronie imprezy.

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia