Ogłoszono program 13. edycji Festiwalu Conrada. Wśród gości m.in. Han Kang, Marieke Lucas Rijneveld, Amélie Nothomb i George Saunders

17 czerwca 2021

Ogłoszono program 13. edycji Festiwalu Conrada, który odbędzie się w dniach 18-24 października w Krakowie. Z czytelnikami spotkają się m.in. Han Kang, Marieke Lucas Rijneveld, Amélie Nothomb i George Saunders.

Problemy współczesnego świata skupione w soczewce literatury, ważne, choć niekiedy niewygodne pytania, głośne publikacje, które były na ustach wszystkich, bohaterki i bohaterowie, którzy mówią o najtrudniejszych sprawach – to wszystko, zgodnie z zapowiedziami organizatorów, znajdziemy w tegorocznym programie festiwalu.

W Krakowie będzie gościć wybitny, wielokrotnie nagradzany amerykański pisarz George Saunders, który opowie, jak powieści czy opowiadania mogą zmienić naszą świadomość i sprawić, że staniemy się innymi ludźmi. Kolejnym głosem ze Stanów Zjednoczonych będzie Alex Kotlowitz, dziennikarz, pisarz i filmowiec, który stworzył głośny cykl reportaży o mieszkańcach Chicago będących sprawcami lub ofiarami przemocy latem 2013 roku, kiedy od kul zginęły sto siedemdziesiąt dwie osoby, a niemal siedmiokrotnie więcej ludzi zostało rannych.

Podczas tegorocznego festiwalu usłyszymy też głos rdzennych Amerykanów dzięki czirokeskiemu pisarzowi Brandonowi Hobsonowi. Autor powieści „Tam, gdzie rozmawiają umarli” (Wydawnictwo Agora, tłum. Jarek Westermark), która znalazła się w finale National Book Award, próbuje przywrócić pamięć o Pierwszych Narodach – cierpieniu, samotności, trudnościach i prześladowaniach, które spotkały ich niegdyś i z którymi mierzą się do dziś. O wykluczeniu opowie kurdyjski pisarz Behrouz Boochani, który jako uchodźca spędził przeszło pięć lat w skrajnie złych warunkach w ośrodku dla migrantów na wyspie Manus i tam za pomocą ukrywanego telefonu napisał książkę składającą się z wiadomości tekstowych „Tylko góry będą ci przyjaciółmi” (Książkowe Klimaty, tłum. Tomasz S. Gałązka).

Valeria Luiselli, meksykańska pisarka, której teksty zostały przetłumaczone na dwadzieścia języków, daje głos tym, którzy go stracili, czerpiąc ze swoich doświadczeń wolontariuszki w amerykańskich instytucjach dla migrantów. Jej książka pt. „Archiwum zaginionych dzieci” (Wydawnictwo Pauza, tłum. Jerzy Kozłowski, premiera w październiku 2021) opisuje dramat tysięcy nieletnich z Ameryki Środkowej i Południowej próbujących przekroczyć południowo-zachodnią granicę Stanów Zjednoczonych.

Październikowe święto literatury to arena dla inspirujących rozmów. Z czytelnikami spotka się Marieke Lucas Rijneveld, by opowiedzieć o wyróżnionej Międzynarodową Nagrodą Bookera książce „Niepokój przychodzi o zmierzchu” (Wydawnictwo Literackie, tłum. Jerzy Koch). Natomiast koreańska pisarka Han Kang, która swoją książką pt. „Wegetarianka” (Wydawnictwo W.A.B., tłum. Justyna Najbar-Miller, Choi Jeong In) wzbudziła w ubiegłym roku dyskusję, opowie o źródłach emocjonalnych przemian i skutkach, jakie ze sobą niosą, nie tylko w wymiarze indywidualnym, ale i wspólnotowym.

Festiwal będzie okazją, by spotkać się z cenioną belgijską pisarką Amélie Nothomb, która będzie mówić o relacjach, jakie można nawiązać z czytanym tekstem literackim. Chorwacki twórca Kristian Novak, autor powieści „Czarna matka ziemia” (Wydawnictwo „Pogranicze”, tłum. Magdalena Połczyńska), powie o procesie wychodzenia z iluzji, którą tworzymy po to, by chronić się przed tragicznymi wspomnieniami z dzieciństwa.

Rebecca Solnit, słynna eseistka, historyczka i działaczka feministyczna, autorka książki „Matka wszystkich pytań” (Wydawnictwo Karakter, tłum. Barbara Kopeć-Umiastowska), będzie mówić o tym, jak skutecznie walczyć – także za pomocą literatury – z opresyjnym patriarchatem. Helena Janeczek, urodzona w Monachium pisarka o polsko-żydowskich korzeniach, opowie o Gerdzie Taro – legendarnej fotoreporterce walczącej o prawo kobiet do wolności w realizowaniu siebie.

Brytyjska pisarka i wykładowczyni, przewodnicząca Królewskiego Stowarzyszenia Literackiego i działaczka na rzecz wolności słowa – Lisa Appignanesi – podejmie temat zdrowia psychicznego i jego instytucjonalnych kontekstów na przykładzie historii kobiet, które w XIX i XX wieku były przymusowo hospitalizowane w imię rzekomej troski o losy społeczeństwa. Inspiracją do rozmowy będzie książka autorki zatytułowana „Szalone, złe, smutne. Kobiety i psychiatrzy” (Wydawnictwo Marginesy, tłum. Jan Dzierzgowski).

Czeska prozaiczka Petra Hůlová, która często skłania odbiorców do kwestionowania ich przeświadczeń na temat rzeczywistości, spróbuje zachęcić do tego festiwalową publiczność. W jej twórczości nic nie jest takie, jak się wydaje, i nawet idee, które sprawiają wrażenie pewnych, stabilnych punktów odniesienia, mogą być podane w wątpliwość. Okazją do rozmowy będzie jej najnowsza książka pt. „Krótka historia Ruchu” (Wydawnictwo Afera, tłum. Julia Różewicz). Na Festiwalu Conrada nie zabraknie również przedstawiciela eksperymentalnej grupy literackiej OuLiPo – tym razem będzie to laureat Nagrody Goncourtów, Hervé Le Tellier, który opowie o literaturze eksperymentalnej.

Festiwal przygotował również drugą odsłonę „Światów literackich”. Każde spotkanie ma specjalną trasę i przewodnika, który pokaże ukryte zakamarki, tajemnicze przejścia i zaskakujące miejsca istotne dla twórczości wybranych polskich pisarek i pisarzy. Podczas tegorocznej edycji do swoich światów zaproszą: Julia Fiedorczuk, Mikołaj Grynberg, Adam Kaczanowski, Angelika Kuźniak, Dorota Masłowska, Bronka Nowicka i Maciej Płaza.

W ostatnim dniu festiwalu poznamy laureata lub laureatkę przyznawanej od 2015 roku Nagrody Conrada. Statuetka w formie charakterystycznej lunety trafia co roku w ręce autora lub autorki najlepszego debiutu prozatorskiego.

Szczegółowy program znaleźć można na stronie Festiwalu Conrada.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia