Ogłaszamy nazwiska gwiazd Big Book Festival 2017!

6 kwietnia 2017


Podróżujący poeta z Londynu, drapieżna komentatorka z Turcji, idol fantastyki z Rosji, autorka duńskiej recepty na szczęście, wybitny biolog z USA, olśniewająca autorka z Japonii, niderlandzki mistrz powieści i wielu innych. Piąty Big Book Festival szykuje spotkania z niesamowitymi twórcami literatury światowej.

Wśród gości Dużego Festiwalu Czytania, który odbędzie się w Warszawie w dniach od 23 do 25 czerwca, znajdą się autorzy z Europy, Azji i USA. „To będzie festiwal odkryć i niespodzianek. Hasło edycji 'powrót do początku’ jest zaproszeniem do przeżywania pierwszych zachwytów i zadziwień, próbowania nieznanych gatunków, poznawania autorów z daleka i nowych form uczestniczenia w literaturze. Taka będzie piąta edycja Big Book Festival: świeża, ekscytująca, przesycona atmosferą nowości i ryzyka” ? zapowiadają Anna Król i Paulina Wilk z Fundacji „Kultura nie boli”, współtwórczynie wydarzenia.

Do Warszawy przyjedzie szesnastu autorów m.in. z Rosji, Danii, Niemczech, Japonii, Francji, Turcji, Belgii, USA i Wielkiej Brytanii.

Wśród nich twórcy młodego pokolenia: Inua Ellams, pochodzący z Nigerii a mieszkający w Londynie poeta i performer; Ece Temelkuran ? najpoczytniejsza i kontrowersyjna pisarka turecka, której książka „Turcja. Obłęd i melancholia” ukaże się w Polsce w maju; Kazuki Sakuraba ? autorka sagi „Czerwone dziewczyny” i bestsellerowych powieści adaptowanych w Japonii jako filmy i anime; Dmitry Glukhovsky ? rosyjski autor fanastyki, znany na kilku kontynentach z sagi „Metro” i inspirowanych nią gier; Marie Tourell S?derberg ? aktorka filmowa, która przemierzyła Danię, by zrozumieć, a potem opisać sztukę szczęśliwego życia w przebojowej książce „Hygge”.

Kazuki Sakuraba

Gośćmi Big Book Festival będą także uznani i nagradzani mistrzowie. Stefan Hertmans, jeden z najważniejszych pisarzy i poetów języka niderlandzkiego, w kwietniu poznamy jego nową książkę „Głosniej niż śnieg” o miłości w dobie terroryzmu. Brytyjczyk Simon Beckett osadza akcje swych thrillerów na wyspiarskiej prowincji, nasyca je wiedzą antropologiczną i mrokiem. Amerykański naukowiec Charles King wykłada stosunki międzynarodowe w Waszyngtonie i fascynuje się Europą Środkową. W Polsce opublikował biografie wspaniałych miast ? Stambułu i Odessy. Wiktor Jerofiejew ? rosyjski ironista i publicysta od lat tłumaczy zawiłości rosyjskiej duszy i prozy życia, w nowych opowiadaniach „Ciało” puszcza wodze wyobraźni i erotyki.

Stefan Hertmans

Wybitny biolog Bernd Heinrich zabłysnął książkami o inteligencji kruków, pisze także o śmierci i mistyce kresu w świecie zwierząt. Większość czasu spędza w Vermont, w chatce na skraju lasu, skąd obserwuje ptaki i dojrzewające jeżyny. Matthew Kneale, brytyjski powieściopisarz, nie może usiedzieć na miejscu, badał kultury 80 krajów. Jego powieść „Anglicy na pokładzie” ma aż 21 narratorów, na polski przełożyło ją 21 tłumaczy. Jelena Czyżowa w kameralnych fabułach portretuje Petersburg i Rosję, gdzie po latach systemowej zbiorowości rodzi się indywidualizm. Grégoire Delacourt zachwyca Francuzów powieściami o zwykłych ludziach i ich marzeniach. Na festiwalu po raz pierwszy zaprezentuje historię niepozornego faceta, do drzwi którego zapukała sama Scarlett Johansson.

Ece Temelkuran

Po raz trzeci Big Book Festival przybliża nową literaturę niemiecką. „Za mało znamy swych sąsiadów. Chcemy rozmawiać z pisarzami o sprawach i wyzwaniach, przed którymi stajemy teraz” – zapraszają Anna Król i Paulina Wilk. W tym roku gośćmi będą twórcy powieści, esejów i literatury gatunkowej. Przyjadą Leonie Swann, autorka kryminałów filozoficznych jak „Sprawiedliwość owiec” i „Krocząc w ciemności”, profesor filozofii Wilhem Schmid, który w eseju „Spokój ducha” poszukuje zalet starości, a także Olaf Kühl ? powieściopisarz i tłumacz, dzięki któremu Niemcy poznali książki Doroty Masłowskiej i Szczepana Twardocha.

Charles King

Szczególna część Big Book Festival zostanie poświęcona literaturze z Wysp. „Scena Brytyjska to nasza odpowiedź na prezentację polskich twórców w Wielkiej Brytanii. Przedstawimy nieoczywistych, intrygujących autorów. Bohaterami będą pisarze i poeci, ale też ikony popkultury, które staną się inspiracją wydarzeń specjalnych na otwarcie i zamknięcie festiwalu” ? zapraszają organizatorki.

Podczas trzech dni, od 23 do 25 czerwca, zaprezentowanych zostanie ponad 50 wydarzeń. Na potrzeby festiwalu zaadaptowane zostaną pomieszczenia, podwórza i boiska dawnej szkoły przy ul. Emilii Plater 31 w centrum Warszawy. Więcej szczegółów o programie Big Book Festival wkrótce.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia