„Obcy pod specjalnym nadzorem”. Wieczór w 57. rocznicę jedynego spotkania Bohumila Hrabala z polskimi czytelnikami
W piątek, 7 marca, w Mazowieckim Instytucie Kultury odbędzie się coroczny wieczór poświęcony wybitnemu czeskiemu twórcy – Bohumilowi Hrabalowi. Wydarzenie zorganizowane zostanie w 57. rocznicę jedynego w Polsce spotkania autorskiego pisarza.
7 marca 1968 roku doszło do jedynego w Polsce spotkania autorskiego Bohumila Hrabala. Odbyło się ono w budynku przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie, tym samym, w którym dzisiaj mieści się Mazowiecki Instytut Kultury. Po spotkaniu wyświetlono film „Pociągi pod specjalnym nadzorem” – nakręcony na podstawie opowiadania Hrabala. W miesiąc później obraz ten zdobył Oscara. Klimat tamtego spotkania oraz postać i utwory czeskiego pisarza Mazowiecki Instytut Kultury przypomina od kilku lat co roku w marcu, zapraszając do rozmowy tłumaczy i znawców literatury polskiej i czeskiej, pisarzy, artystów, twórców filmowych i teatralnych.
W 57. rocznicę wydarzenia organizatorzy zapraszają na wieczór zatytułowany „Obcy pod specjalnym nadzorem”, w ramach którego odbędzie się spotkanie z dwójką cenionych czeskich prozaików, Kateřiną Tučkovą i Janem Štifterem.
Żydzi, Niemcy, Romowie. Szaleńcy, nędzarze, boginie. Inni, których nie chcemy wśród nas. Obcy, których należy wypędzić. Współcześni czescy pisarze chętnie przyglądają się postaciom na marginesie społeczeństwa, pogranicznym, uwierającym swoją odmiennością, niewpisującym się w schematy. Jak niechęć do obcości odcisnęła się na czeskiej historii, a jak przejawia się dziś? I czy w tym, co inne, można dostrzec nie mankament, a ozdobę – jak pokazywał nam Bohumil Hrabal? Na te tematy z zaproszonymi pisarzami będzie rozmawiała Anna Maślanka, blogerka i popularyzatorka wiedzy o czeskiej literaturze.
Rozmowę poprzedzi słuchowisko na żywo z tekstami Bohumila Hrabala i zaproszonych autorów. W spektaklu dźwiękowym według koncepcji i w reżyserii Piotra Skotnickiego wystąpią Angelika Kurowska i Szymon Kuśmider.
Jan Štifter to urodzony w 1984 roku w Czeskich Budziejowicach autor powieści. Był redaktorem naczelnym tygodnika „Mladá fronta Sedmička”, w 2013 roku założył czasopismo lifestylowe „Barbar!”. Za powieść „Kolekcjoner śniegu” (wyd. pol. Książkowe Klimaty) otrzymał wiele wyróżnień, w tym nagrodę czytelników konkursu Česká kniha. Adaptację sceniczną jego noweli Café Groll wystawiło Jihočeské divadlo w Czeskich Budziejowicach. W wydawnictwie Vyšehrad ukazały się również zbiór opowiadań „Světlo z Pauliny” (z czes. „Światło z Pauliny”) oraz „Paví hody” (z czes. „Pawie gody”), powieściowa kronika pewnej wsi. Oprócz prozy literackiej pisze również teksty specjalistyczne, poświęcone przede wszystkim krajowi południowoczeskiemu. Jest organizatorem festiwalu literackiego Svinenské čtení w miejscowości Trhové Sviny.
Kateřina Tučková to urodzona w 1980 roku w Brnie czeska pisarka i kuratorka wystaw, absolwentka historii sztuki i bohemistyki. Za swoją debiutancką powieść „Wypędzenie Gerty Schnirch” (wyd. pol. Afera) zdobyła Nagrodę Czytelników Magnesia Litera. Za monumentalną powieść „Bílá Voda” (wyd. pol. Afera) o prześladowaniach czechosłowackich zakonnic przez komunistów otrzymała Nagrodę Państwową w dziedzinie literatury. Tučková w unikalny sposób łączy cechy zagrzebanej w dokumentach skrupulatnej badaczki dziejów i kreatorki barwnych postaci, których czasem prawdziwe, czasem zmyślone, ale zawsze fascynujące losy wplata w historię Czech i Moraw.
Wieczór rozpocznie się o godz. 19:00. Bezpłatne wejściówki można pobrać, klikając tutaj.
Kategoria: wydarzenia